Сімейний патронат – як спосіб захистити інтереси дітей, що опинились у складних життєвих обставинах
Кожній дитині для повноцінного і гармонійного розвитку необхідно зростати в сім’ї, в оточенні тепла, турботи та розуміння. Цю просту істину знає кожен, як і те, що не повинно бути одиноких і обділених долею дітей.
Однак, в нашому сьогоденні, суспільство зіштовхнулось з жорстокими реаліями життя, яке з різних причин позбавило багатьох дітей домашнього затишку та належного батьківського піклування. У таких випадках залишати дитину в небезпечному середовищі не можна, необхідно негайно вирішувати її долю. З іншого боку для будь-якої дитини вилучення з сім’ї, безумовно, величезний стрес. Тож, для того, щоб захистити інтереси дитини, створити сприятливі умови для її фізичного, інтелектуального та духовного розвитку, 26 січня 2016 року було прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення соціального захисту дітей та підтримки сімей з дітьми», який вперше на державному рівні закріпив таку сімейну форму влаштування дітей, як патронатна сім’я. Для України це нове явище, проте в розвинутих країнах завдяки такій формі влаштування дітей, практично не існує дитячих будинків.
З метою забезпечення безпеки дітей, якi у зв’язку зі складними життєвими обставинами влаштовані під патронат, та дітей, які в період воєнних дій залишились без батьківського піклування і потребують захисту та забезпечення права на догляд, в умовах введення на території України надзвичайного або воєнного стану 10 травня 2022 року Уряд прийняв постанову «Про надання послуги патронату над дитиною в умовах воєнного стану» за № 581. У разі виникнення загрози життю чи здоров’ю дитини під час дії надзвичайного або воєнного стану:
– сім’я патронатного вихователя може переміститися разом з дитиною, яка перебуває під патронатом, на безпечну територію. При цьому патронатний вихователь зобов’язаний негайно повідомити, зокрема, засобами електронного зв’язку батькам/законним представникам дитини, службі виконавчого органу, який передав дитину під патронат, або службі у справах дітей обласної військової адміністрації про обставини, намір та маршрут переміщення на безпечну територію;
– рішення про необхідність переміщення дитини на безпечну територію може прийняти сільський, селищний, міський голова та запропонувати сім’ї патронатного вихователя переміститися разом з дитиною, яка перебуває під патронатом.
Патронат над дитиною – це тимчасовий догляд, виховання та реабілітація дитини в сім’ї патронатного вихователя на період подолання дитиною, її батьками або іншими законними представниками складних життєвих обставинах. Запровадження патронату над дітьми, які перебувають у складних життєвих обставинах дає змогу кожній такій дитині реалізувати право на догляд і виховання у сімейному середовищі.
Метою патронату над дитиною є забезпечення захисту прав дитини, яка через складні життєві обставини тимчасово не може проживати разом з батьками/законними представниками; надання їй та її сім’ї послуг, спрямованих на реінтеграцію дитини у сім’ю або надання дитині відповідного статусу для прийняття подальших рішень з урахуванням найкращих інтересів дитини щодо забезпечення її права на виховання в сім’ї або в умовах, максимально наближених до сімейних.
Основними завданнями розвитку послуги патронату над дітьми є:
– профілактика соціального сирітства та підтримки вразливих сімей з дітьми;
– швидке реагування та попередження жорстокого поводження з дітьми;
– створення альтернативи інституційним закладам для дітей.
Суть патронату – у забезпеченні сімейного догляду дитині, яка тимчасово залишилися без батьківського піклування, а також – у забезпеченні вирішення кожного такого випадку у спосіб, який відповідатиме найкращим інтересам дитини за умови підтримки її біологічної сім’ї.
Забезпечує патронат над дитиною у територіальній громаді патронатний вихователь та його помічник, які є патронатною родиною (або родиною патронатного вихователя).
Сім’я патронатного вихователя – це сім’я, в якій за згоди всіх її членів повнолітня особа, яка пройшла спеціальний курс підготовки, виконує обов’язки патронатного вихователя на професійній основі.
Залучення ще одного члена сім’ї обґрунтовується потребою підтримки у виконанні певних обов’язків з догляду, особливо, у разі влаштування одночасно декількох дітей, немовляти, дітей з інвалідністю тощо.
Діяльність патронатного вихователя пов’язана з надмірним психологічним навантаженням, потребує спеціальної підготовки та професійної майстерності щодо налагодження стосунків з дитиною, яка розлучена зі своїми батьками, визначення її потреб, створення сприятливих, комфортних умов для розвитку та соціально-психологічної реабілітації дитини, формування чи підтримки важливих для дитини родинних стосунків, підготовки дитини до повернення у свою сім’ю, або налагодження контактів дитини з її «новою» сім’єю.
Патронатним вихователем може бути громадянин України, який має досвід виховання дитини, відповідні житлові умови для надання послуг з догляду, виховання та реабілітації дитини у власному чи орендованому помешканні та стан здоров’я якого дозволяє забезпечувати догляд та виховання дітей.
Обов’язковими умовами створення патронатної сім’ї є:
– патронатний вихователь повинен бути офіційно безробітним;
– у нього (неї) повинен бути помічник (зазвичай, член сім’ї, що проживає разом – чоловік, батьки, повнолітні діти);
– вихователь і помічник мають обов’язково пройти навчання за тренінговою програмою підготовки сімей кандидатів у патронатні вихователі. За умови успішного проходження навчання кандидату в патронатні вихователі та члену його сім’ї видається довідка про проходження навчання та рекомендації про можливість надання послуги патронату над дитиною, після чого орган опіки і піклування протягом місяця укладає з кандидатом у патронатні вихователі договір про надання послуги з патронату над дитиною.
До сім’ї патронатного вихователя можуть бути влаштовані діти, які потрапили в складні життєві обставини, а саме:
– новонароджені діти, залишені в пологовому будинку, іншому закладі охорони здоров’я, або яких відмовилися забрати батьки чи інші родичі;
– підкинуті, знайдені діти;
– безпритульні діти;
– діти з сімей, в яких існує загроза їхньому життю та здоров’ю;
– діти, які зазнали насильства, жорстокого поводження;
– діти, батьки або особи, які їх заміняють, померли, зниклі безвісті;
– інші діти, які за різних обставин певний час не можуть перебувати у власній сім’ї або їхні батьки чи особи, які їх заміняють, не можуть піклуватись про них.
Одночасно під патронат в одну сім’ю можуть бути влаштовані діти (не залежно від їх кількості), які є братами – сестрами, або які до влаштування під патронат проживали в одній родині. До сім’ї патронатних вихователів можуть бути влаштовані діти віком від народження до 18 років.
Оптимальний термін перебування дитини в патронатній сім’ї визначається відповідно до індивідуальних потреб дитини, виявлених обставин та їх впливу на стан дитини та не повинен перевищувати 3 місяці. В особливих випадках, за рішенням органу опіки та піклування, термін перебування під патронатом може бути подовжений, однак загалом не повинен бути більшим за 6 місяців.