Сільські громади Дрогобиччини отримали право добровільно приєднуватися до Дрогобицької міської громади
Уже протягом трьох років в Україні триває реформа місцевого самоврядування, а у процесі децентралізації публічного управління утворюються об’єднані територіальні громади (ОТГ). Так, станом на 10 травня 2018 року створено 731 ОТГ, з них 26 очікують рішень про призначення Центральною виборчою комісією перших виборів. В ОТГ проживає 6,4 млн. осіб (18 % усього населення). На Львівщині є 35 ОТГ.
5 травня 2018 року набрав чинності Закон України “Про внесення змін до Закону України “Про добровільне об’єднання територіальних громад” щодо добровільного приєднання територіальних громад сіл, селищ до територіальних громад міст обласного значення”.
Цим Законом розділ IV «Прикінцеві положення» Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» доповнено пунктом 3-1, відповідно до якого визнано такими, що є спроможними об’єднаними територіальними громадами для випадків, передбачених статтями 8 — 8-3 вказаного Закону, територіальні громади міст республіканського Автономної Республіки Крим, обласного значення. Приєднання територіальних громад сіл, селищ до територіальних громад міст республіканського Автономної Республіки Крим, обласного значення є виключно добровільним та відбувається за рішенням усіх відповідних місцевих рад. Тимчасово до чергових місцевих виборів під час добровільного об’єднання територіальних громад, при приєднанні до територіальних громад міст обласного значення вибори голів об’єднаних територіальних громад не проводяться, а головою об’єднаної територіальної громади визнається міський голова міста обласного значення, до територіальної громади якого відбулося приєднання. Переваги та порядок добровільного приєднання громад до міст обласного значення зображені в інфографіці, доданій до цієї статті.
Крім цього, внесено зміни до статті 8-3 Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад», якими цю статтю доповнено нормою щодо припинення повноважень органів місцевого самоврядування та посадових осіб територіальної громади, що приєдналася до міської об’єднаної територіальної громади. Зокрема, встановлено, що повноваження сільської, селищної ради, її виконавчого комітету та сільського, селищного голови такої громади припиняються з дня набрання чинності рішенням сільської, селищної ради та рішенням міської ради об’єднаної територіальної громади про добровільне приєднання до об’єднаної територіальної громади. З моменту припинення повноважень сільської, селищної ради повноваження міської ради поширюються на територію територіальної громади, що приєдналася до міської об’єднаної територіальної громади. А з моменту припинення повноважень сільського, селищного голови територіальної громади, що приєдналася до об’єднаної територіальної громади, повноваження сільського, селищного, міського голови об’єднаної територіальної громади поширюються на територію територіальної громади, що приєдналася до об’єднаної територіальної громади.
Таким чином, після набрання чинності цього Закону відкриваються нові правові можливості для приєднання до Дрогобицької міської територіальної громади навколишніх сіл.
Проте, відповідно до ч.1 ст. 8-1 Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» добровільно приєднатися до об’єднаної територіальної громади, визнаної спроможною відповідно до частини четвертої статті 9 цього Закону, має право суміжна сільська, селищна територіальна громада, яка відповідно до перспективного плану формування територій громад Автономної Республіки Крим, області належить до цієї об’єднаної територіальної громади.
Розпорядженням Кабінету міністрів України від 19.07.2017 року № 491-р внесено зміни до деяких розпоряджень КМУ, зокрема, до розпорядження від 11.11.2015 року №1158-р, і, відповідно, затверджено перспективний план об’єднання територіальних громад Львівської області у новій редакції. Цим планом передбачено утворення 84 об’єднаних територіальних громад на території усіх районів Львівщини, окрім Дрогобицького та Сокальського. Таким чином, процес формування об’єднаних територіальних громад на Дрогобиччині повертається на початковий етап: напрацювання пропозицій до Перспективного плану.
8 лютого 2018 року проведено засідання Дрогобицької міської комісії з питань реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади, на якому обговорено питання про підготовку пропозицій щодо проекту Перспективного плану формування об’єднаних територіальних громад Львівської області в частині м.Дрогобича та Дрогобицького району. За рішенням комісії під час проведення консультацій Львівської обласної державної адміністрації з органами місцевого самоврядування щодо проекту Перспективного плану формування об’єднаних територіальних громад Львівської області в частині м.Дрогобича та Дрогобицького району пропонувати передбачити створення Дрогобицької міської об’єднаної територіальної громади у складі: міст Дрогобича та Стебника, а також сіл: Болехівці, Нове Село, Раневичі, Почаєвичі, Михайлевичі, Рихтичі, Хатки, Снятинка, Залужани, Старе Село, Воля Якубова, Дережичі, Монастир Дережицький, Лішня, Монастир Лішнянський, Унятичі, Нагуєвичі, Брониця.
У проекті рішення Львівської обласної ради, підготовленого обласною державною адміністрацією, «Про схвалення змін до проекту Перспективного плану спроможних територіальних громад Львівщини», передбачається утворення 4 об’єднаних територіальних громад: Дрогобицької (з м.Стебником та 10 сільськими радами району), Трускавецької та Бориславської міських, а також Меденицької селищної. Як передбачено цим проектом рішення, до Дрогобицької міської ОТГ мають увійти: міста Дрогобич та Стебник, а також села Болехівської, Броницької, Дережицької, Долішньолужецької, Лішнянської, Михайлевицької, Почаєвицької, Раневицької, Рихтицької та Снятинської сільських рад.
Отож закликаємо сільські громади навколишніх сіл Дрогобицького району ініціювати процес приєднання до Дрогобицької міської громади.
Богдан Николаїшин, кандидат наук з державного управління, начальник відділу ведення Державного реєстру виборців виконкому Дрогобицької міської ради, заступник голови Дрогобицької міської комісії з питань реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади