«ШИНофініш» у Стебнику: у місті стартувала екологічна акція з утилізації покришок

У Стебнику стартує важлива екологічна ініціатива, покликана значно покращити стан навколишнього середовища та сприяти екологічній свідомості серед місцевих мешканців. Громадська організація «Новий Стебник» разом з Дрогобицькою міською радою запускає проєкт під назвою «ШИНофініш», спрямований на утилізацію старих автомобільних шин, які довгий час накопичувалися в різних куточках міста.
Член правління ГО «Новий Стебник» Олег Лехуш розповів, що найперше розповів про таку ідею товаришам з громадської організації, розпочав комунікацію з старостою міста та місцевими органами влади, аби ті сприяли реалізації проєкту. А далі – пошуком партнерів, які б закрили логістичні питання й утилізацію.
Я був присутній на зборах одного ОСББ, де сусіди не могли вирішити: чи потрібні їм колеса, паркани і різні елементи старого благоустрою – і кожен тягнув у свою сторону. І я зрозумів, що ця проблема по цілому місту. Та й взагалі по всій країні. І ми можемо нашим містом дати поштовх іншим позбутися того всього», – пригадує момент зародження екоініціативи «#ШИНофініш» Олег Лехуш.
В рамках ініціативи, в організації акції беруть участь ОСББ, комунальні установи, школи, садочки, служби міста Стебник. До 15 квітня кожна організація має прибрати старі шини на своїй території. Після цього, усі покришки будуть централізовано зібрані і перевезені на тимчасовий майданчик, а після Великодня – відправлені на утилізацію до підприємства на Івано-Франківщині.
Здати шини на переробку – коштує дорого, тому цим ніхто не хотів займатися. Ми знайшли підприємство, яке безкоштовно прийме шини. Нам лише залишається оплатити витрати на логістику. ГО оплатить ці витрати, але по можливості просимо мешканців долучитися донатом, бо сума чимала», – зазначає Олег Лехуш.
Старі шини є не лише візуальною перешкодою, але й значною екологічною загрозою.
В автогумі містяться оксид цинку, органічні сполуки Сульфуру, поліциклічні нітрогеновмісні органічні сполуки, органічні кислоти, естери-пластифікатори, технічний вуглець. Під впливом тепла, сонця руйнуються зʼєднані між собою полімерні молекули основного матеріалу гуми. Це веде до появи тріщин, руйнування матеріалу і потрапляння вологи всередину. Потім утворюються мікрочастинки гуми, поступово вимиваються допоміжні речовини, що є в гумі. Це потрапляє в природу. Небезпечним є все, крім органічних кислот», – розповідає заступник директора з наукової роботи, завідувач відділу полімерних композитів Інституту хімії високомолекулярних сполук НАН України Олександр Толстов.
Організатори закликають усіх мешканців Стебника долучитися до акції і позбутися старих покришок, що накопичилися вдома чи в гаражах. Для цього їх треба привезти до 17 квітня на вул. Дрогобицьку, 61 (з 10:00 до 16:00). Важливо: покришки мають бути очищені від землі, бетону та сміття. Також по можливості просять долучитися благодійним внеском на покриття логістичних витрат.
Проєкт «ШИНофініш» має на меті не лише поліпшення екологічної ситуації в Стебнику, але й заклик до інших міст та громад розпочати подібні ініціативи. Завдяки спільним зусиллям місцевих організацій та мешканців, Стебник стає прикладом для інших міст у боротьбі за чистоту та збереження навколишнього середовища.
За інформацією Олега Лехуша та
Олени Сидорик членів ГО «Новий Стебник»