Щомісяця на оплату електроенергії водоканалу не вистачає 4 млн грн

15:02 14 Жовтня 2024

Електроенергія – основний ресурс, який забезпечує виробничу діяльність водоканалу. Цього року підприємство неодноразово опинялося перед загрозою відімкнення від електроенергії через заборгованість.

Якщо проаналізувати економічні показники водоканалів Львівщини, очевидний висновок, що у боргових ямах за електроенергію перебувають лише ті водоканали, діяльність яких регулює НКРЕКП. Натомість водоканали, тарифи  яким затверджують органи місцевого самоврядування, забезпечені економічно обґрунтованими тарифами і тому  не мають боргів за електроенергію.

З 01.06.24  державний регулятор запровадив нові економічно обґрунтовані тарифи на послуги централізованого водопостачання та водовідведення для споживачів (крім населення) КП «Дрогобичводоканал». Але це не послабило проблеми боргів, оскільки вартість електроенергії з червня знову зросла. У тарифі 2022 р., який і сьогодні чинний для населення, було закладено вартість електроенергії 4,94 грн/кВт з ПДВ. У  вересні цього року вона становила  9,47 грн/кВт з ПДВ.  Фактично у середньому підприємству щомісяця бракує 4 млн грн на оплату за електроенергію.

Дрогобицький міський голова на початку цього року звернувся до НКРЕКП з проханням передати регулювання тарифів КП «Дрогобичводоканал» органу місцевого самоврядування. У відповідь державний регулятор зазначив, що наразі не планує вносити зміни до ліцензійних умов щодо визначення критеріїв для розмежування повноважень ліцензування господарської діяльності. До цього ж Дрогобицькій міській раді посадовці НКРЕКП нагадали про обов’язок надавати фінансову підтримку суб’єктам господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення для здійснення їхньої діяльності.  Дрогобицька міська рада не залишилася осторонь проблем підприємства. З місцевого бюджету тричі було надано допомогу КП «Дрогобичводоканал» у загальній сумі 8,8 млн грн. Це  відвернуло енергетичний колапс і підприємство змогло безперебійно працювати. Однак допомога не може бути постійною. Обов’язок власника інвестувати у розвиток підприємства, а не оплачувати його поточні витрати, такі як електроенергія. Їх має покривати тариф.

У травні в результаті щорічної перевірки КП «Дрогобичводоканал», яку проводить НКРЕКП,було визнано недофінансовані тарифом обгрунтовані витрати за 2022-2023 рр. у сумі 25,9 млн грн. При цьому державний регулятор відзначив, що кошти будуть закладені у наступних тарифах у прийдешні роки. Тобто якщо це і станеться, то хтозна-коли, а гроші потрібні уже. Їх підприємство  змогло б використати на сплату боргу за електроенергію. На  1 жовтня  він становив 24 млн грн.

У серпні міський голова звернувся до Львівської обласної військової адміністрації з проханням клопотати перед державним регулятором щодо вирішення питання розрахунків Дрогобицького водоканалу за електроенергію.  У листі-відповіді від департаменту паливно-енергетичного комплексу, енергоефективності та житлово-комунального господарства ЛОДА порекомендували  взаємини із державним регулятором з’ясовувати у судовому порядку. Навіть якщо КП «Дрогобичводоканал» стане на шлях судового позову до представника державної влади, то це затягнеться на роки. Кошти на  електроенергію потрібні  на вчора.

Отож усі спроби врегулювати ситуацію зависли на стадії відписок і переадресувань. Тим часом проблема  дефіциту коштів на електроенергію розростається і рухається по замкненому колу. У таких умовах слід готуватися до непередбачених  перебоїв водопостачання, які можуть виникнути внаслідок боргів за електроенергію як основного ресурсу виробничої діяльності водоканалу.

Перейти до вмісту