Щодо праці неповнолітніх: робочий час і час відпочинку, — роз`яснює заступник міського голови Дрогобича Василь Качмар

0:00 21 Червня 2018

Щодо праці неповнолітніх: робочий час і час відпочинку надає роз’яснення заступник міського голови Дрогобича з гуманітарних та соціальних питань Василь Качмар.


У сучасний період молодь займає проміжне становище між дитинством і зрілістю, починає своє трудове життя у важких умовах: відсутність роботи, а при її наявності – низька заробітна плата, відсутність власного житла та деякі інші негаразди.

При цьому виникає невдоволеність через помилки, допущені при виборі професії, спеціальності, роботи.

Соціальне становище молоді дає можливість передбачити майбутнє суспільства. Тому проблемам молоді держава приділяє значну увагу, в тому числі й способам регулювання її правового статусу. Адже успішне соціальне становище молоді – це запорука процвітання суспільства і держави.

Для кожної людини цілком природно прагнути незалежності та самостійності. Саме тому спостерігається тенденція до зростання кількості юнаків та дівчат, які, почуваючись дорослими, намагаються реалізувати своє бажання працювати і отримувати гідну оплату праці. У свою чергу, і роботодавці все охочіше приймають на роботу неповнолітніх, оскільки підлітки, будучи законодавчо необізнаними, погоджуються на запропоновану винагороду за свою працю.

Відповідно до статті 188 КЗпПУ не допускається прийняття на роботу осіб молодше 16 років. За згодою одного із батьків або особи, що його замінює, можуть, як виняток, прийматись на роботу особи, які досягли 15 років.

Для підготовки молоді до продуктивної праці допускається прийняття на роботу учнів загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних і середніх спеціальних навчальних закладів для виконання легкої роботи, що не завдає шкоди здоров’ю і не порушує процесу навчання, у вільний від навчання час по досягненні ними чотирнадцятирічного віку за згодою одного з батьків або особи, що його замінює. Тривалість робочого дня неповнолітніх працівників становить:
-у віці від 16 до 18 років – 36 годин на тиждень;
-від 15 до 16 років, а також учнів у віці від 14 до 15 років, які працюють в період канікул, – 24 години на тиждень.

Щодо відпусток, для неповнолітніх працівників, котрі не досягли вісімнадцятирічного віку, тривалість щорічної основної відпустки становить 31 календарний день. Це встановлено статтею 75 КЗпП України та частиною восьмою статті 6 Закону України «Про відпустки».

Щорічна основна відпустка повної тривалості надається неповнолітньому працівникові за його бажанням у зручний для нього час (ст. 195 КЗпП України, ст. 10 Закону «Про відпустки»). Поза тим, згідно зі статтею 195 КЗпП України та статтею 10 Закону № «Про відпустки» неповнолітньому працівникові може надаватися щорічна відпустка повної тривалості в перший рік його роботи на підприємстві, навіть якщо він ще не відпрацював шість безперервних місяців на цьому підприємстві. Для цього неповнолітньому працівникові потрібно лише подати заяву.

Згідно зі статтею 80 КЗпП України та статтею 11 Закону № «Про відпустки» особам віком до 18 років заборонено не надавати протягом робочого року щорічні відпустки повної тривалості, а також заборонено замінювати будь-які види відпусток неповнолітнього працівника грошовою компенсацією (ст. 24 Закону № «Про відпустки».

У разі порушення прав охорони праці серед неповнолітніх, просимо повідомити відділ-службу у справах дітей виконавчого комітету Дрогобицької міської ради за адресою: м. Дрогобич, пл..Ринок, 1, каб. 50.

Перейти до вмісту