Що таке управління відходами та яку роль в цьому процесі відіграє кожен мешканець громади?

8:51 3 Квітня 2025

Основною метою у сфері управління відходами є захист здоров’я людей та навколишнього природного середовища від негативного впливу відходів.

Що таке відходи?

Відходи – це будь-які речовини, матеріали і предмети, яких власник позбувається, має намір або повинен позбутися.

Існує багато видів відходів, наприклад: відходи харчових продуктів, великогабаритні відходи, відходи будівництва та знесення, біовідходи, медичні відходи, ремонтні відходи, побутові відходи тощо.

Що ж таке побутові відходи?

Побутові відходи – це відходи від домогосподарств (які утворились у житловому будинку, квартирі), включаючи відходи харчових продуктів, відходи паперу, картону, скла, пластику, деревини, текстилю, металу, упаковки, тощо.

Не є побутовими відходами відходи промисловості, сільського господарства, рибальства, резервуарів для септиків, каналізаційних мереж, транспортні засоби, відходи будівництва та знесення, вуличний змет, медичні відходи.

Всі ці відходи категорично заборонено викидати на контейнерні майданчики для збору побутових відходів. Ці відходи підлягають окремій утилізації.

Також, заборонено викидати в контейнери для побутових відходів вибухонебезпечні предмети, автомобільні шини, побічні продукти тваринного походження (це туші тварин та їх частини, органи сільськогосподарських тварин і птиці, диких тварин).

Хто є утворювачем відходів?

Відповідно до Закону України «Про управління відходами» утворювачами відходів є фізичні та юридичні особи, в результаті діяльності яких утворюються відходи.

Згідно ст. 25 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживачі зобов’язані укласти договір про управління побутовими відходами з виконавцем послуги з управління побутовими відходами.

Відповідно до ч.2 ст.31 Закону України «Про управління відходами» утворювачі побутових відходів зобов’язані укладати договори з виконавцем послуги з управління побутовими відходами та вносити у встановленому порядку плату за послугу з управління побутовими відходами, забезпечувати передачу побутових відходів до системи управління побутовими відходами.

Статтею 57 Закону України «Про управління відходами» передбачено, що особи, винні за порушення вимог щодо передачі відходів суб’єктам господарювання у сфері управління відходами, несуть відповідальність відповідно до закону.

Відповідно до ст. 26 Закону України «Про управління відходами» до повноважень виконавчих органів міських рад у сфері управління відходами належить визначення у встановленому порядку суб’єктів господарювання, які здійснюють збирання, перевезення, відновлення та видалення побутових відходів.

У Дрогобичі та селах громади послуги зі збирання та перевезення побутових відходів надає КП «Комунальник» ДМР.

Звертаємо увагу мешканців, про категоричну заборону викидати в контейнери для збору побутових відходів та на території контейнерних майданчиків автомобільні шини, відходи будівництва і знесення (які утворилися внаслідок капітального ремонту, будівництва і знесення будівель та споруд), побічні продукти тваринного походження (туші тварин та їх частини).

Із настанням весняного періоду мешканці громади інтенсивно проводять прибирання на своїх прибудинкових територіях та в приватному секторі. Як наслідок – на сміттєві майданчики потрапляє чимало великогабаритного сміття, обрізки дерев тощо.

Комунальне підприємство «Комунальник» неодноразово зверталося до мешканців нашої громади з проханням не засмічувати територію контейнерних майданчиків будь-яким сміттям, в тому числі, великогабаритними відходами (меблі, побутове обладнання тощо), гілками дерев, опалим листям та скошеною травою, ремонтними відходами, що перетворює контейнерні майданчики на стихійні сміттєзвалища.

Вивіз таких відходів можна замовити в КП «Комунальник» ДМР (м. Дрогобич, вул. Пилипа Орлика, 15). Телефон для довідок: 0675757062.

Також, можна самостійно вивезти великогабаритні та ремонтні відходи на міське сміттєзвалище (полігон).

На даний момент, в порушення вимог Закону України «Про управління відходами» та Закону України «Про житлово-комунальні послуги» непоодинокими є випадки, коли у мешканців громади відсутні укладені договори про надання послуги з управління побутовими відходами або, вони викидають відходи у не відведених для цього місцях.

Згідно Кодексу України про адміністративні правопорушення, порушення вимог щодо належного поводження з відходами передбачає адміністративну відповідальність.

Так, згідно статті 152 КУпАП, порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів тягне за собою накладення штрафу на громадян від двадцяти до вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Тому КП «Комунальник» вкотре звертається до мешканців громади та просить всіх осіб, у яких немає укладеного договору про надання послуги з управління побутовими відходами невідкладно звернутись в КП «Комунальник» ДМР для укладення такого договору та уникнення настання негативних наслідків.

Нагадуємо, для зручності мешканців громади – укласти договір чи отримати необхідну консультацію можна у представника КП «Комунальник» у Дія Центрі Дрогобича.

Також, мешканців громади просять вчасно сплачувати платежі за надані послуги, оскільки їх прострочення призводить до накопичення заборгованості, стягнення якої може бути пов’язане з судовим процесом та додатковими витратами, а також це негативно впливає на якість послуг, які надає підприємство.

Перейти до вмісту