“Проєктний менеджмент та планування проєктів для муніципальної інфраструктури”: Дрогобицька громада долучилася до обміну досвідом між громадами
Переймали та ділились досвідом – 12-13 березня відбувся навчальний візит «Проектний менеджмент та планування проектів для муніципальної інфраструктури». Захід організований в межах проєкту «Угода мерів-Схід» та ГО «Екоклуб».
Дрогобицьку громаду на заході представили заступник міського голови з комунальних питань Василь Качмар та енергоменеджер ДМР Юрій Яцків. Цього разу Угодою мерів були запрошені представники 14-ти громад для спільного діалогу, обміну напрацюваннями та досвідом в сфері політики сталого енергетичного розвитку, зміцнення партнерських зв’язків та ознайомлення з кращими практиками у сфері відновлюваної енергетики.
Візит розпочали з відвідин міста Звягель (Житомирська область). Першим об’єктом став Центр розвитку дитини «Дельфін». На установі встановлена сонячна електростанція, є тепловий насос, що значно підвищило рівень енергоефективності закладу. Також із цікавого – у ДНЗ функціонує басейн, що дозволяє навчати дітей плаванню із раннього віку.
Членами делегація було здійснено і візит на об’єкти КП ЗМР “Звягельводоканал», де встановлена сонячна електростанція.
Також у Звягелі присутні оглянули новий гуртожиток для ВПО, на будівництво якого витрачено 2.6 млн. євро (грантові кошти від фонду «NEFCO»). Паралельно – члени делегації ділились своїм досвідом у спорудженні житла для переміщених осіб у своїх громадах.
Дрогобицька громада має суттєві напрацювання в цьому плані. Так, у Дрогобичі силами небайдужих та за підтримки міжнародних фундацій споруджено модульно-каркасний будинок для ВПО на вулиці П.Орлика, ще один такий – завершують до здачі в експлуатацію. Також капітально реконструйовано будинок під оселі для переміщених осіб в Стебнику, в черзі на здачу будинок, який також проходить капітальну реконструкцію на вулиці Фабричній.
Підсумком візитів стала зустріч із міським головою Звягельської МР Миколою Боровцем, який ознайомив присутніх із здобутками Звягельської міської територіальної громади, поділився досвідом міста у реалізації проектів щодо клімату та відновлювальної енергії.
В умовах війни Звягельська громада знаходить можливості для впровадження альтернативних джерел енергії, що дозволяє заощаджувати кошти та підвищувати енергетичну незалежність. Загалом у громаді діє 5 сонячних електростанцій, які у 2024 році згенерували 240 МВт*год, що становить близько 2,5 млн грн.
Паралельно Оксана Кисіль, національний експерт проекту «Угода Мерів – Схід», поінформувала про діяльність Угоди мерів у підтримці громад щодо розробки та реалізації енергетичних проектів.
До слова, Дрогобицька громада має розроблене перед-ТЕО (попереднє техніко-економічне обґрунтування) на будівництво сонячної електростанції потужністю 200 кВт на Урізькому водозаборі КП «Дрогобичводоканал». Наразі громада готує проект і шукає кошти на його реалізацію.
Про підтримку українських громад ГО «Екоклуб» у реалізації проектів з використання відновлюваних джерел енергії розповів Дмитро Сакалюк, експерт ГО і один з найкращих експертів з ВДЄ в Україні.
У другий день навчального візиту, 13 березня, члени делегації здійснили відвідини Житомирської міської ради. Світланою Ольшанською, першою заступницею міського голови було проведено презентацію міста, його енергетичної політики, проектів та команди управління. Корисним був виступ енергоменеджера Житомирської громади Олександра Гончарука, який розповів про систему енергетичного менеджменту на рівні муніципалітету: нормативно правову базу, адміністративну структуру, моніторинг споживання енергії та надав присутнім практичні поради. Про роботу КУ «Агенція розвитку міста»: планування та управління проектами в рамках ПДСЕРК» доповідь мав директор КУ Борис Пахолюк.
Опісля члени делегації здійснили візити на КП «Житомирводоканал» (впровадження енергоефективних рішень) та об’єкт з тепловим насосом для гарячого водопостачання.
Як стверджують представники делегації Дрогобича – в цілому досвід, яким поділилися колеги під час навчального візиту, стане важливим внеском у розбудову енергомоніторингу Дрогобицької громади. Реалізовані ж проекти у Звягельській та Житомирській громадах є добрим прикладом, як в час повномасштабного вторгнення ОМС вдається залучати грантові кошти та розвиватись.