Підтримка ВПО, виклики та інтеграція в нові громади: у Дрогобичі провели громадську консультацію у рамках ініціативи CPDSR

15:51 24 Травня 2024

Третій рік повномасштабного вторгнення змінив пріоритети розвитку країни та напрямки допомоги. Сотні осіб, через війну змушені були покинути власні домівки та міста й мігрувати як в межах України, так і закордон. Тільки через Дрогобицьку територіальну громаду в перші дні військової агресії пройшло понад 20 тисяч ВПО. На сьогодні в громаді продовжує мешкати майже 8 тис. осіб з числа переміщених, із них понад 2 тис. – це діти. Завдання кожного міста сьогодні, яке свого часу прийняло нових мешканців громади, втримати ВПО на місцях, допомогти їм з інтеграцією в нову громаду та забезпечити гідними й комфортними умовами проживання та працевлаштування. Для цього, до прикладу, Дрогобицька громада налагодила тісні контакти та співпрацю із низкою Благодійний та Міжнародних організацій та фундацій – УВКБ ООН, МООМ, ПРООН, «Людина в біді», БФ «Право на захист» та багатьма іншими.

У 2023 р. Офіс Координатора системи ООН в Україні звернувся до ключових агенств ООН з проханням створити Робочу групу з довгострокових рішень, щоб забезпечити підтримку для влади у вирішенні питань осіб з числа ВПО. У 2014 р. Робоча група з довгострокових рішень та відновлення обрала 12 громад із шести областей України, щоб підтримувати їх та допомагати в реалізації певних проєктів, спрямованих на допомогу ВПО в нових громадах та покращення інфраструктур самих громад загалом.

Відтак, 24 травня у «Дія. Центрі» Дрогобича відбулася громадська консультація у рамках ініціативи CPDSR. Присутніми були представники Міжнародних і Благодійних фондів, від влади міста – заступник міського голови з соціальних та гуманітарних відносин Юрій Кушлик, керівник КУ «Інститут міста Дрогобича» Володимир Кондзьолка, а також керівник Ради ВПО у Дрогобичі  Денис Уваров, представники управління культури, соціальних служб, медичних закладів та освіти міста.

За словами Олени Грекової, керівниці регіонального офісу БФ «Право на захист», голови ради ВПО при ЛОВА  –  із війною змінилися виклики, пов’язані із підтримкою осіб з числа переміщених осіб.

 З початку війни наш БФ ініціював створення так званого фонду тимчасового житла для ВПО. І які ми були здивовані, коли в Дрогобичі нам повідомили, що тут уже споруджують і спорудили житло для ВПО, окрім цього створено чергу на його отримання, є бальна система – тощо. Тобто все працює – було б лишень бажання. Бачимо, що сьогодні війна йде не лишень за території, а й за людей, щоб вони залишилися в певних громадах і інтегрувались у них, щоб їм було комфортно та до їхньої думки прислухались. Коли бачимо такі згуртовані громади то і бажання підтримувати їх є ще більшим”, – зазанчила Олена Грекова.

Відтак було озвучено статистику по Дрогобицькій громаді – на загальне населення якої у 122 тис.осіб сьогодні припадає майже 8 тис.осіб з числа ВПО. Із них 71% – це жінки різного віку. Ключовим питанням в громаді продовжує залишатися питання житла для ВПО, це попри те, що споруджено 12-ти квартирний модульно-каркасний будинок на вулиці П.Орлика та відновлено 32-х квартирний будинок у Стебнику.

Коли слово взяв заступник міського голови з соціальних та гуманітарних відносин Юрій Кушлик – то акцентував увагу на тому, що в громаді впроваджують різні механізми з підтримки ВПО, одним із них є залучення дітей з числа переміщених осіб до очного навчання в місті, оскільки це дає змогу батькам отримати додаткові бали в черзі на житло.

Ми продовжуємо будувати і налагоджувати мости співпраці з тими людьми, які до нас переїхали й мешкають в нашій громаді та інтегруються тут. Також будуємо міцні мости з тими фондами і партнерами, які численно допомагають ВПО і дякуємо їм, що вони обрали нас серед 12 громад з усієї України для подальшої допомоги й підтримки. Ми заповнили великий опитувальник і зібрали чимало інформації про ВПО у нашій громаді – вона безумовно допоможе нам зрозуміти, на що слід звернути увагу в першу чергу. Бачимо нашу громаду з новими мешканцями успішною, з новими дитячими майданчиками, молодіжними центрами тощо. Радіємо, шо у нас створено Раду з питань ВПО, яка стала майданчиком для тісної комунікації між владою, місцевим населенням і особами ВПО”, – наголосив у вітальному слові до присутніх Юрій Кушлик.

Відтак роботу усіх було продовжено в кількох групах за різними напрямками:

– Житло і місця тимчасового проживання,

– Соціальна згуртованість,

– Працевлаштування і економічне відновлення,

– Соціальні послуги і інфраструктура.

Перейти до вмісту