Під час толоки у Дрогобичі виявили цікаву історичну знахідку – клеймовану цеглу з цегельні Зусмана

15:06 23 Квітня 2024

Останні тижні у Дрогобицькій громаді тривають толоки в парках, скверах та роботи із благоустрою територій загального користування. У такий спосіб Дрогобич готують до величного свята – Божого Воскресіння.

Свою лепту в прибирання міста вносять і структурні підрозділи Дрогобицької міської ради, відділи та управління. Так, нещодавно відбулась масова толока із залученням підприємців, небайдужих мешканців та осіб із числа ВПО – спільними зусиллями прибирали Парк новонароджених.

До благоустрою долучилось і управління культури та розвитку туризму. Силами працівників Управління було проведено роботи на території КНП «Дрогобицька міська поліклініка». Відтак, під час толоки було виявлено брукування цеглою періоду 1896-1939 рр.

Унікальну знахідку виявив начальник управління культури та розвитку туризму Володимир Ханас.

За його словами – одразу було здійснено заміри та фіксацію даної історичної знахідки. На цеглі було виявлено маркування, а саме клеймо із літерою “S”. За цим відбитком вдалось ідентифікувати де, коли та хто виготовив цю цеглу.

Галицька адресна книга наводить, що в 1896 році на вулиці Трускавецькій було засновано цегельню Беньяміна Йосифа Зусмана. Це одна із шести цегелень, які функціонували у Дрогобичі. У 1905 році він побудував поряд з цегельнею віллу, в якій проживав. Зусман володів цегельнею до її націоналізації в 1939 році. Цегельня виробляла цеглу, позначену клеймом «S» і тягнену дахівку. До цегельні йшла гілка залізничної колії. Що цікаво – територія цегельні з кар`єром для добування глини тепер служить ліцею №2 спортивним комплексом. Виробництво цегли тривало до 1960 року, після цього цегельня була знесена, – розповів Володимир Ханас.

Також за дослідженнями, з цегли Зусмана у місті Котермака побудовано більшість будинків у середмісті, в тому числі будівля «Ощадбанку», музичний коледж ім. В. Барвінського. А також викладена територія (14,70/4,00 м) біля будинку колишньої «каси хворих», а тепер міської поліклініки, що на вулиці Січових Стрільців, 22. В той час «каси хворих» працювали на засадах страхової медицини при Австро-Угорщині та Польщі.

Дрогобич багатий цікавими знахідками, історичними місцями та легендами. Завдання кожного свідомого мешканця – берегти нашу історію для наступних поколінь.

Перейти до вмісту