«Перші кіборги»: Сьогодні в Україні вшановують пам`ять полеглих Героїв Крут 1918 року

9:31 29 Січня 2021

Сьогодні, 29 січня, в Україні відзначають День пам’яті українських вояків, які загинули в бою під Крутами 1918 року.

103 роки тому декілька сотень українських добровольців — молодих юнаків затримали більшовицький наступ на Київ та врятували українську державність.

Зіткнувшись у бою з численними силами більшовиків, українські добровольці дозволили новоствореній українській державі виграти час для укладання Брест-Литовського миру.

До 103-ої річниці Героїв Крут на центральній площі Дрогобича о 13:00 відбудеться історичне дійство, а о 15:00 молодь збереться за Круглим столом.

Окрім цього, у Дрогобицькій міській раді функціонує виставка, присвячена 103-річниці бою під Крутами.

Пам`ятаємо «перших кіборгів»!

Довідка:

На початку січня 1918 року більшовики встановили контроль у Харківській, Катеринославській та Полтавській губерніях та розгорнули наступ на Київ. 24–27 січня 1918 року запеклі бої розгорнулись за станцію Бахмач.

Коли українські війська відступили до станції Крути, на їх підтримку було направлено Першу Українську юнацьку (юнкерську) школу ім. Б. Хмельницького у складі чотирьох сотень (400–450 курсантів і 20 старшин (офіцерів) та першу сотню (116–130 осіб) новоствореного добровольчого Помічного Студентського куреня січових стрільців. До них приєдналися ще близько 80 добровольців з підрозділів місцевого Вільного козацтва із Ніжина.

Після запеклого багатогодинного бою, користуючись присмерком, українські війська організовано відступили зі станції Крути до своїх ешелонів. 27 студентів та гімназистів, які перебували у резерві, під час відступу потрапили у полон. Наступного дня вони були розстріляні або замордовані. Згодом їх поховали на Аскольдовій могилі у Києві.

Утрати українських військ під Крутами оцінюють у 70–100 загиблих, за сучасними підрахунками. Серед них – 37–39 вбитих у бою та розстріляних студентів i гімназистів. На сьогодні вiдомi прізвища 20 з них. Це студенти Народного університету Олександр Шерстюк, Ісидор Пурик, Борозенко-Конончук, Головащук, Чижов, Сiрик, Омельченко (сотник); студенти університету Св. Володимира Олександр Попович, Володимир Шульгин, Микола Лизогуб, Божко-Божинський, Дмитренко, Андрiїв; гімназисти 2-ї Кирило-Мефодiївської гiмназiї Андрiй Соколовський, Євген Тернавський, Володимир Гнаткевич (з 6-го класу), Григiр Пiпський (галичанин), Іван Сорокевич (з 7-го класу), Павло Кольченко (прапорщик), Микола Ганкевич (з 8-го класу). Втрати бiльшовицьких військ під Крутами були значними, сягали тільки вбитими 300 вояків.

Фото: з мережі Інтернет

Перейти до вмісту