Пам’ятник Геврику в Дрогобичі: демонтувати чи зберегти? Стартували електронні консультації з громадою

15:16 12 Жовтня 2022

У Дрогобицькій громаді триває процес декомунізації та дерусифікації. Над цим працює спеціальна комісія з питань проведення заходів дерусифікації та перейменування і присвоєння назв вулицям, провулкам, паркам, скверам у межах Дрогобицької міської територіальної громади.

Станом на сьогоднішній день комісія напрацювала низку вулиць, які потрібно першочергово перейменувати. Рішення про перейменування прийматимуть на черговому засіданні сесії Дрогобицької міської ради.

Окрім цього в громаді досі залишаються старі меморіальні дошки та пам’ятники радянським постатям. Одним із таких є пам’ятник герою СРСР Геврику.

Серед дрогобичан старшого покоління популярна версія, що Геврик до мобілізації в Червону Армію був членом ОУН-УПА та добровольцем дивізії «Галичина». Але щоб уникнути переслідувань був змушений перейти на бік РСЧА.

На адресу Дрогобицької міської ради надійшли звернення з різного роду інформацією. Одні заявники вимагають демонтувати пам’ятник Геврику, як символ радянської армії та більшовицької влади. Інші – навпаки відстоюють право на існування пам’ятника Геврика у Дрогобичі.

Він не був високопоставленим діячем влади. Був у дивізії «Галичина» під Бродами. Радянська розвідка це знала. Тому його просто знищили. Владі був потрібен мертвий герой, а не живий дивізійник, – йдеться у зверненні одного з дорогобичан.

Інші ж наголошують на тому, що вшанування дрогобичанина Геврика у радянській формі та в статусі героя СРСР є недопустимим і прямо підпадає під дію закону про декомунізацію.

Щоб розставити всі крапки в цьому питанні Дрогобицька міська рада скерує звернення до Інституту українізації та Інституту національної пам’яті.

Паралельно на платформі електронної демократії E-DЕМ розпочато електронні консультації з громадою, щодо максимального збору думок та пропозицій від мешканців Дрогобицької громади.

Подати свою пропозицію мешканці громади можуть на порталі Дрогобицької міської ради за посиланням: https://consult.e-dem.ua/consultations/450.

Історична довідка:

Григорій Геврик народився 30 грудня 1925 року у Дрогобичі у робітничій сім’ї. На фронті – з вересня 1944 у складі кулеметного відділення 330-го гвардійського стрілецького полку, 129-ої гвардійської стрілецької дивізії, 1-ої гвардійської армії, 4-го Українського фронту. Вперше проявив себе у боях у горах Чехії – у Буковсько. 7-8.10.1944 р. – бої за Карпатський перевал, після яких 23 жовтня Геврик був нагороджений Орденом Слави III ступеня. 20-22 грудня 1944 р. – делегат І обласного селянського з’їзду у Дрогобичі від 4 Українського фронту. 8.02.1945 р – у лісі біля Липниці Вєлької вивів із оточення 10 людей і виніс кулемет.

23.02.1945 р – клопотання командира 330 ГвСП полковника Кантарія про присвоєння звання Героя СРСР Григорію Геврику, 8.05.1945 р. – командуючого І Гв. Армії А. Гречка. 29.03.1945 р. – загинув у бою біля м. Фрідштадт (тепер Польща), похований біля станції Прухна. 1952 р. – перепохований у м. Бєльсько-Бяла (Польща). 29.06.1945 р. – присвоєно звання Героя СРСР із врученням ордена Леніна, посмертно, і медалі “Золота Зірка”. У 1970 р. у Дрогобичі споруджено пам’ятник герою СРСР Геврику.

Перейти до вмісту