Освітня автономія та підвищення якості навчального процесу: педагоги Дрогобицької громади беруть участь у важливому проекті
Освітяни Дрогобицької громади проходять навчання, організовані Центром інноваційної освіти «Про.Світ», у партнерстві зі Службою освітнього омбудсмена та за підтримки NOVA UKRAINE. Проєкт носить назву – «Децентралізація в освіті: розвиток освітньої екосистеми» та спрямований на розвиток компетентностей освітніх управлінців задля забезпечення активної участі директорів шкіл у прийнятті рішень та підтримки децентралізації у громадах.
Дрогобицька громада – єдина в області пройшла відбір та потрапила до проекту, тож зараз педагоги навчаються в числі 15 громад з інших областей України. В ході проекту освітяни Дрогобицької громади діляться досвідом, обговорюють актуальні проблеми та спільно шукають шляхи їх вирішення.
Вчора, 2 квітня, відбувся очний етап навчань, який мав місце у Ліцеї №3 імені В’ячеслава Чорновола, під назвою «Розвиток освітньої екосистеми громади. Планування спільних кроків».
Захід відвідав міський голова Дрогобича Тарас Кучма, спільно з начальником відділу освіти Петром Шев’яком. В ході зустрічі керівник громади поспілкувався з першим освітнім омбудсменом Сергієм Горбачовим – про актуальні проблеми освіти в країні та можливості для розвитку освітньої галузі.
Найголовнішим завданням, яке стоїть перед усіма нами – це підвищення престижності професії педагога. На жаль, на державному рівні професія вчителя в Україні є дуже недооціненою – і в фінансовому плані, і в питанні захисту прав, і відстоюванні честі та гідності людини. На жаль, ми в цьому сильно відстаємо від європейських країн та маємо над чим працювати. Але кожен з вас має інструменти для розвитку і може будувати якісний освітній процес, у співпраці з вашими колективами та батьками» – наголосив міський голова Тарас Кучма.
Очний етап навчання передбачав поділ учасників на групи, у підсумку роботи кожна група презентувала свої напрацювання, які стосуються проблем в освітній мережі, недосконалостей освітньої галузі, які потребують внесення змін до державних законів чи постанов, а також – свої бачення щодо вирішення наявних проблем.
Координує процес навчання відділ освіти.
Участь у проекті беруть представники відділу освіти та представники закладів загальної середньої освіти громади. Ми пройшли два етапи конкурсного відбору. Але вже зараз можемо з впевненістю сказати, що це вартісний проект, адже навчання є корисними та допомагає учасникам здобути практичні інструменти для роботи. Все це має значення, адже кінцевою нашою метою є підвищення якості освіти» – зазначила заступниця начальника відділу освіти Галина Марчук.
Багато цінних порад дав учасникам перший освітній омбудсмен Сергій Горбачов, який детально обговорював кожну ситуацію та спільно з учасниками напрацьовував ідеї, пропозиції та бачення розвитку.
Навчання містить багато корисної інформації – як правильно оформлювати накази, не порушуючи нічиїх прав, як правильно виконувати свою роботу. Ми говоримо про академічну автономію, фінансову автономію закладів, яку потрібно розуміти та правильно втілювати в життя директорам. За підсумком проекту ми розробимо рекомендації для Кабміну та Верховної Ради України – щоб вирішувати проблемні моменти, бо освіта – це важлива сфера. Це питання національної безпеки, бо без освіти не буде країни» – наголосив Сергій Горбачов.
В команду освітян Дрогобицької громади увійшли представники відділу освіти, директори та їх заступники із дванадцяти закладів загальної середньої освіти Дрогобицької МТГ (ліцей № 1 імені Івана Франка, ліцей № 2, ліцей № 3 імені В’ячеслава Чорновола, гімназія № 5 ім. Героя України генерал-майора Сергія Кульчицького, Стебницька гімназія № 6 імені Героїв АТО, Стебницький ліцей № 7, гімназія № 10 імені Євгена Коновальця, ліцей № 16 імені Юрія Дрогобича, Дрогобицький науковий ліцей імені Богдана Лепкого, Рихтицький ліцей, Верхньогаївська гімназія імені Маркіяна Шашкевича, Долішньолужецька гімназія) та ІРЦ.
Експертами проекту виступають Ірина Кизима, директорка комунальної установи «Центр професійного розвитку педагогічних працівників» Стрийської міської ради, кандидатка педагогічних наук, Анастасія Амосова, програмна менеджерка ГО «Про.Світ» та Сергій Горбачов, перший освітній омбудсмен України, головний редактор веб-ресурсу «Нова українська школа».
Проєкт реалізується за фінансової підтримки організації Nova Ukraine. Nova Ukraine – це американська некомерційна організація, що ставить за мету підвищення обізнаності про Україну за кордоном, зміцнення громадянського суспільства в Україні та надання гуманітарної допомоги Україні.