Об’єднані постаттю Франка: у Дрогобичі відбулось урочисте відкриття XII літературно-мистецької академії «Країна Франкіана»

18:25 27 Травня 2025

Традиційно наприкінці травня у Дрогобичі проходить літературно-мистецька академія «Країна Франкіана». Захід щорічно об’єднує науковців, дослідників творчості Івана Франка та студентську молодь і є майданчиком для обміну знаннями та досвідом, презентації нових наукових праць та досліджень, які дають змогу глибше пізнати Франка крізь призму його багатогранної творчості.

Організатором академії традиційно є Дрогобицький державний педагогічний університет ім. Івана Франка, у співпраці з ДІКЗ “Нагуєвичі”. Співорганізатором виступило управління культури та розвитку туризму.

Урочисте відкриття Академії відбулось у Народному домі імені Івана Франка.

Щиро вітаю усіх на відкритті 12-ї академії «Країна Франкіана». Це не просто захід, це зустріч з силою духу. Бо Іван Франко – це не лише про літературу, це про спосіб мислення, життя, гідності та боротьби. Саме тут, у Дрогобичі, Франко промовляє з особливою силою – гучно та впевнено. Науковці нашого університету щоденно протягом десятиліть вивчають та досліджують Івана Франка. «Лупайте сю скалу» – казав Франко і ми, його нащадки, продовжуємо цю роботу» – відзначив у вітальному слові т. в. о. ректора Дрогобицького державного педагогічного університету Микола Пантюк.

«Країна Франкіана» – це щорічна платформа для спілкування, обміну знаннями та досвідом. Цьогоріч в межах академії відбувається низка наукових та мистецьких заходів – у різних локаціях громади.

З нагоди відкриття університетську спільноту вітало чимало поважних гостей – керівництво громади, району, гості з різних наукових та культурно-мистецьких інституцій.

Свого часу Ірина Фаріон казала важливу фразу – «малі не здатні зрозуміти та оцінити великих». Давайте не будемо малими. Давайте вивчати, досліджувати та розуміти таких великих постатей, як Франко. Бо Франко говорив пророчі слова, які й сьогодні є дороговказом для всіх нас. Маємо виносити уроки з нашої історії та будувати нову країну. Не грузнути в багнюці зла, зневіри та ненависті, яку сіє між нами ворог, а вкладати, розвивати та зміцнювати нашу націю» – наголосив міський голова Дрогобича Тарас Кучма.

Вітали наукову спільноту з щорічним літературним дійством також директор Державного історико-культурного заповідника «Нагуєвичі» Богдан Лазорак, директор Міжнародного Фонду імені Івана Франка Ігор Курус, який передав подяки педагогам університету, свої презентації та доповіді слухачам представили вчені Національної академії наук України, дослідники творчості Франка.

Окрім офіційних виступів науковців, на сцені Народного дому лунали також літературні та музичні композиції – в основі яких були пророчі твори Івана Франка. А в холі Народного дому розгорнули символічну виставку.

Перейти до вмісту