Об’єднані міста: делегація з Дрогобича переймає досвід відновлення старих громадських будівель у Берліні
Делегація з Дрогобича перебуває з офіційним візитом у Німеччині. Керівництво громади залучене до участі в програмі «Об’єднані міста. Друге життя громадських споруд. Повторне використання відновлених будівель 60-70 рр минулого ст.», яка проходить 24-26 вересня у Берліні.
Символічно, що захід проходить у відновленому будинку, зведеному у 1950-х роках минулого століття. 62-метрова споруда, спроектована Ріхардом Шубером свого часу була найвищою в Берліні. Вчора, 25 вересня, під час заходу, відбулось повторне відкриття 17-поверхового будинку, після його відновлення у сучасному модерному стилі. При цьому в будівлі зберегли дерев’яні вікна та врахували сучасні виклики збереження екології, так як Берлін працює над зменшенням викидів СО2.
Будівля стала чудовим прикладом повторного використання старих будинків – для досягнення стабільного розвитку сучасного міста.
Під час візиту делегація з Дрогобича ознайомилась з німецькою програмою використання старих будівель та їх реконструкції.
Німецькі колеги наголосили, що наявність старих будівель є проблемою багатьох європейських міст. Адже їх потрібно пристосувати до нових умов, нових викликів екології та архітектурного стилю сучасності, при цьому не забуваючи про питання безпеки.
Однак якщо будівля достатньо міцна німецькі колеги намагаються зберегти її та відновити для повторного використання. За їхніми словами – завжди можна знести будинок і побудувати новий, однак реконструюючи будівлі, вдається зберігати їх історичну цінність та використовувати їх заново в новому контексті.
Під час заходу відбувається обмін досвідом між представниками міст, архітекторами та демонстрація відновлених будівель міста.
Окрім України, участь в семінарі беруть представники Чорногорії, Палестини, Кенії, Замбії та безпосередньо Німеччини. Серед учасників – місто-побратим Дрогобича Грайфсвальд.
Станом на сьогоднішній день у Берліні суттєво виросла вартість нерухомості. При цьому місто не встигає задовольняти попит на сучасне житло та гідні умови для проживання мешканців, так як майже 118 тисяч квартир є старими та не відповідають сучасним нормам. При цьому багато мешканців не мають власних квартир, а орендують їх. Для цього окремо працює програма соціального житла.
У Берліні розробили план розвитку та готуються будувати нові об’єкти та проводити реновацію старих будівель, поєднуючи це з системами просторового планування – доступності громадського транспорту, збереженням зелених зон та парків.
Під час зустрічі також було порушено важливі теми – атмосферної забрудненості міст та шукали відповіді на такі питання: як глобальна урбанізація впливає на наші міста? Як зменшити викиди вуглецю, в результаті розбудови міст та як не шкодити нашій планеті?
Берлін планує зменшити викиди вуглецю на 95 % до 2050 року та реалізовує для цього відповідні заходи, зокрема розробляє нові системи опалення – з використанням геотермальної енергії, а люди масово пересідають на громадський та вело-транспорт.
Що стосується реновації будівель – колеги з Німеччини продемонстрували найкращі приклади відновлення будинків. Зокрема будинок Статистики і колишній будинок – Палац Республіки, урядовий будинок перетворений на сучасну бізнес школу, колишній аеропорт Темпельгоф – перетворений на будинок для подій, ярмарків та виставок, колишній госпіталь для поліцейських – перетворений на житловий будинок з дитячими майданчиками.
А при будівництві нових житлових кварталів, забудовники забезпечують їх на 50% за рахунок відновлюваних джерел енергії.
Дрогобич на заході представив міський голова Тарас Кучма та енергоменеджер управління інвестицій та економічного розвитку Юрій Яцків.
Для міста Котермака досвід будівництва нових будівель та реновації старих є актуальним, так як місто має багато історичних будівель, які хочеться зберегти. Водночас ведеться зведення нових житлових кварталів та облаштування соціального житла для внутрішньо переміщених осіб, які проживають в громаді.