Обґрунтування підстави для здійснення закупівлі послуг на постачання/закупівлю електричної енергії постачальником універсальних послуг

Обґрунтування підстави для здійснення закупівлі послуг на постачання/закупівлю електричної енергії постачальником універсальних послуг
відповідно до підпункту 5 пункту 13 Особливостей
Інформація про Замовника:
Найменування: Департамент міського господарства Дрогобицької міської ради;
Код ЄДРПОУ: 05447349;
Місцезнаходження: 82100, Україна, Львівська область, місто Дрогобич, вул. Трускавецька, будинок 4;
Контактна особа: Ярослав Купич +380324433570 [email protected];
Категорія: Орган державної влади, місцевого самоврядування або правоохоронний орган;
Інформація про предмет закупівлі
Назва предмету закупівлі: Постачання/закупівля електричної енергії постачальником універсальних послуг
Класифікатор та його відповідний код: ДК 021:2015: 09310000-5: Електрична енергія.
Вид предмету закупівлі: Послуги
Опис окремої частини або частин предмета закупівлі:
115 438 Кіловат-годин
Місце поставки товарів або місце виконання робіт чи надання послуг: 82100, Україна, Львівська область, територія Дрогобицької міської територіальної громади.
Строк поставки товарів, виконання робіт чи надання послуг: грудень 2024 року;
Розмір бюджетного призначення 1 118 370,27 грн. (один мільйон сто вісімнадцять тисяч триста сімдесят гривень 27 коп.) з ПДВ згідно з затвердженими кошторисними призначеннями та з врахуванням потреби Замовника на грудень 2024 року.
Обґрунтування:
Замовник проводить закупівлю відповідно до абзацу 5 підпункту 5 пункту 13 Особливостей (зі змінами і доповненнями), де передбачено, що придбання замовниками товарів і послуг (крім послуг з поточного ремонту), вартість яких становить або перевищує 100 тис. гривень, послуг з поточного ремонту, вартість яких становить або перевищує 200 тис. гривень, робіт, вартість яких становить або перевищує 1,5 млн. гривень, може здійснюватися шляхом укладення договору про закупівлю без застосування відкритих торгів та/або електронного каталогу для закупівлі товару у разі, коли роботи, товари чи послуги можуть бути виконані, поставлені чи надані виключно певним суб’єктом господарювання у випадку укладення договору про закупівлю з постачальником «останньої надії» або з постачальником універсальної послуги на постачання електричної енергії або природного газу. За результатами закупівлі, здійсненої відповідно до цього пункту, замовники оприлюднюють в електронній системі закупівель звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, відповідно до пункту 3-8 розділу Х «Прикінцеві та перехідні положення» Закону.
Обсяг закупівлі визначається на підставі річного планування, а також з урахуванням потреби замовника на період грудень 2024 року.
Відповідно до статті 64 Конституції України в умовах воєнного або надзвичайного стану тимчасово можуть встановлюватись окремі обмеження прав і свобод із обов’язковим зазначенням строку дії цих обмежень. Указом Президента України від 24.02.2022 № 64 (зі змінами) термін дії воєнного стану встановлено до 7 лютого 2025 року.
Статтею 4 Указу № 64 Кабінету Міністрів України постановлено невідкладно:
1) ввести в дію план запровадження та забезпечення заходів правового режиму воєнного стану в Україні;
2) забезпечити фінансування та вжити в межах повноважень інших заходів, пов’язаних із запровадженням правового режиму воєнного стану на території України. Стаття 121 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» передбачає, що Кабінет Міністрів України в разі введення воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях:
1) працює відповідно до Регламенту Кабінету Міністрів України в умовах воєнного стану;
2) розробляє та вводить в дію План запровадження та забезпечення заходів правового режиму воєнного стану в окремих місцевостях України з урахуванням загроз та особливостей конкретної ситуації, яка склалася.
Згідно з абзацом 7 пункту 5 частини 1 статті 20 Закону України від 27.02.2014 № 794 «Про Кабінет Міністрів України» Кабінет Міністрів України здійснює керівництво єдиною системою цивільного захисту України, мобілізаційною підготовкою національної економіки та переведення її на режим роботи в умовах надзвичайного чи воєнного стану.
З метою невідкладного забезпечення заходів правового режиму воєнного стану, до яких у тому числі входить здійснення публічних закупівель, частиною 37 розділу X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону встановлено, що на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених цим Законом, визначаються Кабінетом Міністрів України із забезпеченням захищеності таких замовників від воєнних загроз. На виконання цієї норми Закону урядом були прийняті Особливості. Положеннями Особливостей передбачено, що придбання замовниками товарів і послуг (крім послуг з поточного ремонту), вартість яких становить або перевищує 100 тис. гривень, послуг з поточного ремонту, вартість яких становись або перевищує 200 тис. гривень, робіт, вартість яких становить або перевищує 1,5 млн. гривень, може здійснюватися без застосування відкритих торгів та/або електронного каталогу для закупівлі товару у разі, коли роботи, товари чи послуги можуть бути виконані, поставлені чи надані виключно певним суб’єктом господарювання у випадку відсутності конкуренції з технічних причин, яка повинна бути документально підтверджена замовником, тобто замовник застосовує виняток за Особливостями і укладає прямий договір.
Згідно з положеннями пункту 1 розділу III Методики визначено, що розрахунки за перетікання реактивної електроенергії здійснюють за об’єктами споживачів електроенергії з дозволеною потужністю. Враховуючи зазначене, з метою дотримання принципу ефективності закупівлі, забезпечення потреби в умовах воєнного стану замовник прийняв рішення про застосування під час здійснення закупівлі вище зазначеного винятку за Особливостями.
Відповідно до п. 93 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про ринок електричної енергії» № 2019-VIII (далі – Закон), універсальна послуга – постачання електричної енергії побутовим та малим непобутовим споживачам, що гарантує їхні права бути забезпеченими електричною енергією визначеної якості на умовах, визначених відповідно до цього Закону, на всій території України.
Відповідно до п. 42 ч. 1 ст. 1 Закону малий непобутовий споживач – споживач, який не є побутовим споживачем і купує електричну енергію для власного споживання, електроустановки якого приєднані до електричних мереж з договірною потужністю до 50 кВт.
Електроустановка(-ки) замовника приєднані до електричних мереж з договірною потужністю до 50 кВт.
Отже, замовник в розумінні Закону відноситься до малих непутових споживачів та має право бути забезпеченими електричною енергією визначеної якості на умовах, визначених відповідно до ст. 63 Закону, а саме на умовах універсальної послуги.
Закупівля електричної енергії саме на умовах універсальної послуги повністю забезпечує дотримання основних принципів проведення публічних закупівель, визначених ст. 5 Закону України «Про публічні закупівлі», а саме: максимальну економію та ефективність, відкритість та прозорість, недискримінацію учасників, запобігання корупційним діям і зловживанням.
Корупційні дії та зловживання пов‘язані із формуванням ціни на предмет закупівлі при постачанні електричної енергії на умовах універсальної послуги є неможливими, оскільки всі складові ціни затверджуються уповноваженими державними органами.
Відповідно до частини 3 статті 63 Закону постачальник надає універсальні послуги за економічно обґрунтованими, прозорими та недискримінаційними цінами, що формуються відповідно до методики (порядку), затвердженої Регулятором, та включають, зокрема, ціну купівлі електричної енергії на ринку електричної енергії, ціну (тариф) на послуги постачальника універсальних послуг, ціни (тарифи) на послуги оператора системи передачі та оператора системи розподілу.
«Методика розрахунку тарифу на послуги постачальника універсальних послуг» затверджена Постановою НКРЕКП від 05.10.2018 року № 1176.
«Порядок формування цін на універсальні послуги» затверджений Постановою НКРЕКП від 05.10.2018 № 1177 (з наступними змінами та доповненнями).
Таким чином, ціна на універсальну послугу є державним регульованим тарифом, всі складові якої підлягають державному регулюванню.
У відповідності до норм пункту 13 розділу ХVІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону, під час здійснення заходів з відокремлення оператора системи розподілу вертикально інтегрований суб’єкт господарювання повинен до 1 січня 2019 року вжити заходів для відокремлення оператора системи розподілу від виробництва, передачі, постачання електричної енергії шляхом створення відповідних суб’єктів господарювання, та упродовж шести років з 1 січня 2019 року такий електропостачальник, який отримав ліцензію на провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії виконує функції постачальника універсальних послуг на закріпленій території, яка визначається як область, міста Київ та Севастополь, Автономна Республіка Крим, на якій до відокремлення провадив свою діяльність з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами та постачання електричної енергії за регульованим тарифом вертикально інтегрований суб’єкт господарювання.
Відповідно до постанови НКРЕКП від 14.06.2018 р. № 429ТОВ «Львівенергозбут» отримало ліцензію на постачання електричної енергії споживачу.
ТОВ «Львівенергозбут» включене до Переліку постачальників універсальних послуг на закріпленій території, затвердженого постановою НКРЕКП «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо передачі даних побутових та малих не побутових споживачів постачальнику електричної енергії, на якого відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії» покладається виконання функції універсальної послуги на закріпленій території» №1268 від 26.10.2018.
Відповідно до ч. 2 ст. 63 Закону у межах території здійснення діяльності одного постачальника універсальних послуг не допускається здійснення діяльності іншими постачальниками універсальних послуг.
Таке ж положення міститься і в п. 3.1.1. «Правил роздрібного ринку електричної енергії», які затверджені постановою НКРЕКП №312 від 14.03.2018 (із змінами та доповненнями).
ТОВ «Львівенергозбут», яке створене в результаті здійснення заходів з відокремлення оператора системи розподілу, упродовж шести років (з 01 січня 2019 року до 31 грудня 2024 року) виконує функції постачальника універсальних послуг на закріпленій території – адміністративній території Львівської області.
Отже ТОВ «Львівенергозбут» є єдиним постачальником універсальної послуги за місцезнаходженням об’єктів замовника – у Львівській області.
А відтак, відповідно до ст. 63 Закону та п. 3.1.1. цих Правил електричну енергію на умовах універсальної послуги на території Львівської області може постачати лише один суб’єкт господарювання – постачальник універсальних послуг ТОВ «Львівенергозбут».
Інша альтернатива отримати електричну енергію на умовах універсальної послуги відсутня, оскільки послуги надаються визначеними постачальниками універсальних послуг на визначеній території.
На підставі вищевикладеного, для закупівлі електричної енергії для потреб 2024 року Замовник застосовує підпункт 5 п. 13 вказаних Особливостей та здійснює закупівлю електричної енергії шляхом укладення договору про закупівлю з постачальником універсальної послуги на постачання електричної енергії без застосування відкритих торгів/ електронного каталогу.
Правомірність закупівлі споживачем електричної енергії – малим непобутовим споживачем у Львівській області електричної енергії (код за ДК 021:2015:09310000-5: Електрична енергія) на умовах універсальної послуги підтверджена у постанові Львівського окружного адміністративного суду від 22.12.2021 р. у справі №380/12511/21, яка залишена без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 21.04.2022 р. у цій же справі (https://reyestr.court.gov.ua/Review/104043415).
Враховуючи зазначене та з метою дотримання принципу ефективності закупівлі, забезпечення наявної потреби Замовника в умовах воєнного стану, Замовник прийняв рішення щодо здійснення Закупівлі без застосування відкритих торгів та/або електронного каталогу для закупівлі товару та застосування під час здійснення Закупівлі, як виняток з підстави за підпунктом 5 пункту 13 Особливостей: придбання замовниками товарів і послуг (крім послуг з поточного ремонту), вартість яких становить або перевищує 100 тис. гривень, послуг з поточного ремонту, вартість яких становить або перевищує 200 тис. гривень, робіт, вартість яких становить або перевищує 1,5 млн гривень, може здійснюватися без застосування відкритих торгів та/або електронного каталогу для закупівлі у разі, коли: роботи, товари чи послуги можуть бути виконані, поставлені чи надані виключно певним суб’єктом господарювання за відсутністю конкуренції з технічних причин, яка повинна бути документально підтверджена замовником, і укладення договору.
З огляду на викладене, рішення щодо проведення закупівлі відповідає чинному законодавству.
За результатами закупівлі, здійсненої відповідно до цього пункту, замовники оприлюднюють в електронній системі закупівель звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, відповідно до пункту 38 розділу X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону. Разом із звітом про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, Замовник оприлюднює в електронній системі закупівель договір про закупівлю та додатки до нього, а також обґрунтування підстав для здійснення замовником закупівлі відповідно до пункту 13 Особливостей у вигляді цього файлу «Обґрунтування підстави».