Нестача робітників впливає на оперативність аварійно-ремонтних робіт – КП «Дрогобичводоканал»

11:45 8 Липня 2025

Комунальне підприємство «Дрогобичводоканал» опинилося в умовах гострої нестачі робітників, що безпосередньо впливає на своєчасність ліквідації аварій на мережах водопостачання та водовідведення.

Перед початком повномасштабного вторгнення, станом на 01.01.2022 у КП «Дрогобичводоканал» працювало 308 осіб. Станом на сьогодні — 264. На балансі підприємства 247 км водопровідних та 112 км каналізаційних мереж. Для обслуговування такої протяжності трубопроводів нормативна чисельністю  робітників має становити 38 осіб. Фактично  сьогодні у водоканалі залишилося лише 18 таких працівників. Зважаючи на те, що 57% мереж замортизовані і перебувають у незадовільному технічному стані, їхня аварійність є високою. Впродовж 2024 року ліквідовано 976 аварій. Щоб 24/7 подавати воду споживачам, труби доводиться постійно ремонтувати. Робочих рук гостро бракує. Цього місяця підприємство розмістило оголошення про вакансії  електрогазозварників, слюсарів аварійно-ремонтних робіт. У виробничі підрозділи готові прийняти мінімум 8 таких фахівців. Навіть при умові бронювання поки що охочих не знайшлося.

Щоденний графік роботи аварійно-ремонтних бригад  дуже щільний. Ремонтники виконують як планові роботи, так  і ліквідовують аварії. Інколи йдеться про кілька проблемних місць одночасно.  Черговість виконання робіт визначається за алгоритмом, з огляду на:

– чи становить витік загрозу життю та здоров’ю людей;

– інтенсивність витоку;

– його вплив на якість води у мережі;

– чи завдає витік матеріальних збитків споживачам.

Звісно, підприємство ставить перед собою завдання мінімізувати кількість витоків на мережах. Хоча природа води така, що вона завжди знайде вихід на поверхню. Витоки, як одні з втрат води, наявні навіть при  ідеальному стані мереж, який мають європейські водоканали, але  їм також доводиться боротися з таким явищем.

Законодавець в Україні це знає та розуміє, тому для всіх водоканалів втрати води є юридично регламентовані.  Поточні індивідуальні технологічні нормативи використання питної води КП «Дрогобичводоканал» затверджені департаментом екології та природних ресурсів Львівської ОДА, погоджені державним регулятором НКРЕКП.

Витоки води бувають видимими і прихованими. Для пошуків прихованих втрат води, які ніяк не проявляються на поверхні,  у КП «Дрогобичводоканал» є спеціальна служба пошуково-запобіжних робіт, яка за допомогою спеціальних приладів знаходить їх.

Значна частина поривів трапляються на приватних мережах – водопровідних вводах. Станом на сьогодні 11 841 абонент КП «Дрогобичводоканал» проживає у приватних будинках, кожен з яких під’єднаний до комунальної мережі водопровідним вводом у середньому завдовжки 20 м. У підсумку йдеться про 236 км приватних мереж, які належать споживачам і через які часто виникають витоки води. У таких випадках водоканал зобов’язаний відповідно до п. 9.3.6. Правил технічної експлуатації систем водопостачання та водовідведення населених пунктів України, від’єднати споживача від мереж для уникнення марних втрат води до часу, поки цей споживач не відремонтує комунікацію.

У структурі підприємства є посада обхідника. До обов’язків цього працівника входить виявляти витоки на магістральних водопроводах Уріж-Дрогобич та Гірне-Дрогобич. У місті  проблемні місця на водопроводах облікує диспетчерська служба. Оперативно про пориви інформують споживачі. Крім того,  останнім часом функцію обхідника міських водопроводів на громадських засадах взявся виконувати один з депутатів міської ради.

Підприємство зацікавлене в тому, щоб зменшувати втрати води. Однак   в умовах гострої нестачі робітників змушене вибудовувати черговість проведення робіт відповідно до згаданого виробничого алгоритму.

 

За інформацією КП «Дрогобичводоканал»

Перейти до вмісту