Надурочні роботи: застосування та оплата
Згідно зі ст. 62 КЗпП України надурочною є робота понад установлену тривалість робочого дня (понад установлену тривалість щоденної роботи (зміни) або понад нормальну кількість робочих годин за обліковий період при підсумованому обліку робочого часу). Надурочною також вважається робота понад установлену ст. 53 КЗпП України скорочену тривалість робочого часу напередодні вихідних, святкових та неробочих днів. Отже, якщо на підприємстві встановлено восьмигодинний робочий день, то залучати працівників до виконання робіт після зазначеного часу можливо тільки в порядку, передбаченому законодавством для залучення до надурочних робіт.
Слід мати на увазі, що надурочною вважається та робота, яка виконується з ініціативи роботодавця.
Не є надурочною:
– робота працівника більше належної тривалості робочого часу за власним бажанням;
– робота з неповним робочим днем понад передбачений трудовим договором час, але в межах законодавчо встановленої тривалості повного робочого дня;
– робота працівника з ненормованим робочим днем понад установлену норму робочого часу, крім випадків виконання за дорученням роботодавця роботи, що не входить до його обов’язків;
– відробіток недопрацьованих раніше годин для осіб з підсумованим обліком робочого часу і гнучким графіком роботи;
– робота, що виконується на підставі трудового договору в порядку сумісництва;
– відробіток днів відпочинку, що надаються членам релігійних громад для святкування їх релігійних свят відповідно до ч. 3 ст. 73 КЗпП України.
Встановлені граничні норми застосування надурочних робіт, які не повинні перевищувати для кожного працівника чотирьох годин протягом двох днів підряд і 120 годин на рік (ст. 65 КЗпП). При цьому власник або уповноважений ним орган повинен вести облік надурочних робіт кожного працівника.
Для застосування надурочних робіт обов’язково слід отримати дозвіл виборного органу первинної профспілки (профспілкового представника) підприємства, установи, організації.
Статтею 63 КЗпП визначено заборону щодо залучення до надурочних робіт:
– вагітних жінок і жінок, які мають дітей до трирічного віку;
– осіб, молодших 18 років;
– працівників, що навчаються в загальноосвітніх школах та ПТУ без відриву від виробництва, в дні занять.
За погодинною системою оплати праці робота в надурочний час оплачується в подвійному розмірі годинної ставки (ст. 106 КЗпП). За відрядною – здійснюється доплата за роботу в надурочний час (за всі відпрацьовані надурочні години) в розмірі 100% тарифної ставки працівника відповідної кваліфікації, оплата праці якого здійснюється за погодинною системою.
Існують особливості оплати надурочних годин при застосуванні підсумованого обліку робочого часу. У такому випадку як надурочні години оплачуються всі години, що відпрацьовані понад установлений робочий час в обліковому періоді.
Сектор з питань праці ДМР