На межі зриву: Чи розпочнеться вчасно опалювальний сезон, який повинен стартувати у жовтні?
Опалювальний сезон, який повинен стартувати у жовтні, на межі зриву
Цілі області одна за одною звертаються до центральної влади за допомогою. Опалювальний сезон, який повинен стартувати у жовтні, на межі зриву.
Представники різних куточків нашої країни озвучили одну і ту ж проблему: через рекордну заборгованість теплопостачальних підприємств опалювальний сезон під загрозою зриву. НАК «Нафтогаз України» вже попередив: є борги – ніякого газу. Компанія відмовляється постачати паливо контрагентам, які не розрахувались за попередні поставки газу. Крім того, теплопостачальні підприємства нарощують борги операторам газорозподільних мереж – колишнім облгазам – за доставку газу до кінцевого споживача, а тому облгази також заявили про можливе припинення доставки.
Для вирішення цього питання у Кам’янці-Подільському 27 серпня відбулася конференція Асоціації «Укртеплокомуненерго». Учасниками таких заходів є теплоенергетики з усіх регіонів, зокрема і Дрогобича.
Про це повідомляють у КП «Дрогобичтепленерго» ДМР.
Прострочена сумарна заборгованість виробників теплих послуг перед НАК «Нафтогаз України» досягла 44,9 млрд грн.
КП «Дрогобичтеплоенерго» ДМР заборгувало понад 30 мільйонів гривень. Це в основному борги які «тягнуться» з 2011-2012 років. Значна частина цих сум – штрафи і пені, нараховані НАК «Нафтогаз України». Виник такий борг внаслідок невідповідності тарифу до затрат на виробництво теплової енергії та через несплату населенням за отримані послуги, що привело до арешту рахунків КП «Дрогобичтеплоенерго» ДМР.
Незважаючи на ці проблеми, КП «Дрогобичтеплоенерго» ДМР, як і інші комунальні підприємства регіонів України, проводять планові ремонти та інші регламентні заходи для своєчасного початку опалювального сезону.
Для стабілізації ситуації та забезпечення сталого функціонування підприємств теплоенергетики наприкінці 2016 року був ухвалений закон №1730 про врегулювання заборгованості всіх підприємств ТКЕ перед АТ «НАК «Нафтогаз України», після чого були укладені договора реструктуризації боргів, станом на 01.07.2016р., які на сьогоднішній день підприємство виконує в повному обсязі.
Керівник КП «Дрогобичтеплоенерго» ДМР Ігор Хом`як зазначає, вирішити проблему боргів можна лише шляхом продовження дії Закону України №1730 щодо реструктуризації існуючого боргу та відшкодування частини заборгованості підприємствам галузі, яка виникла не з вини підприємства через невідповідність тарифів на теплову енергію та витрат на її виробництво.
Саме із таким закликом Асоціація «Укртеплокомуненерго» звернулася до прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, що містить прохання прискорити розв’язання проблем з погашенням заборгованості, яка утворилася на 1 травня 2020 року. Зокрема, теплокомуненерго країни вимагають прийняття відповідного закону, що дозволить провести реструктуризацію боргів.
Боргова проблема вимагає термінового втручання держави саме зараз, – зазначає Ігор Хом`як, – з початком осені підприємства ТКЕ почнуть підписувати договори з «Нафтогазом» на постачання газу в опалювальний сезон. Якщо ж рівень розрахунків за спожите паливо буде менше 90%, «Нафтогаз» може не виділити номінації на газ.
«Газовий монополіст активізував позовну роботу в судах, саме тому і арештовуються рахунки, а виконавча служба у терміновому порядку «вибиває» борги з теплопостачальних підприємств. Адже якщо закон №3800-1 приймуть, то борги автоматично спишуться», – роз`яснює керівник КП «Дрогобичтеплоенерго» ДМР та додає: Спільно з місцевими органами влади ми звернулися до керівників держави та народних депутатів з проханням прискорити розгляд законопроєкту №3800-1 про списання боргів за газ.
У своєму зверненні чиновники наголошують: це потрібно зробити задля забезпечення фінансової стабільності на ринку газу та системно вирішити проблему газових боргів.
Однак, як наголошує Ігор Хом`як, наголошує, що окрім вирішення сьогоднішніх проблем, держава повинна запобігти її повторенню у наступні роки, а це можливо зробити при встановлені економічно-обґрунтованих тарифів на теплову енергію.