На “гарячій лінії” – заступник начальника Дрогобицької ОДПІ
У Дрогобицькій ОДПІ відбувся сеанс телефонного зв’язку “гаряча лінія”. Пропонуємо до уваги відповіді на запитання платників податків, які надав заступник начальника Дрогобицької ОДПІ Олег Миколайович Демко.
Які документи повинні мати на робочому місці підприємці – платники єдиного податку?
Згідно із п.п. 296.1.1 п. 296.1 ст. 296 ПКУ платники єдиного податку першої і другої груп та платники єдиного податку третьої групи (фізичні особи – підприємці), які не є платниками податку на додану вартість, ведуть Книгу обліку доходів шляхом щоденного, за підсумками робочого дня, відображення отриманих доходів.
Форма Книги обліку доходів, порядок її ведення затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Для реєстрації Книги обліку доходів такі платники єдиного податку подають до контролюючого органу за місцем обліку примірник Книги, у разі обрання способу ведення Книги у паперовому вигляді.
Таким чином, платники єдиного податку першої і другої груп та платники єдиного податку третьої групи, які не є платниками податку на додану вартість, зберігають на робочому місці книгу обліку доходів.
Платники єдиного податку третьої групи, які є платниками податку на додану вартість, повинні мати на робочому місці книгу обліку доходів та витрат.
Чи можна заяву для обрання, переходу або відмови від спрощеної системи оподаткування подати в електронній формі?
Заяву про застосування спрощеної системи оподаткування можна подати кількома способами, які прописані в пункті 298.1.1 Податкового кодексу:
– особисто принести заповнену заяву в податкову службу;
– послати звичайною поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення);
– послати по електронній пошті за умови реєстрації ЕЦП в порядку, визначеному законодавством;
– подати заяву державному реєстратору разом з реєстраційною карткою форми 10 (в цьому випадку йти в податкову і подавати туди заяву не потрібно буде, проте потрібно буде взяти витяг з реєстру платників єдиного податку).
Чи повинен приватний підприємець – платник єдиного податку третьої групи реєструватися платником ПДВ у разі, якщо дохід перевищив мільйон гривень?
Для цілей оподаткування податком на додану вартість відповідно до п. 180.1 ст.180 Податкового кодексу України платником податку, зокрема, є будь-яка особа, що зареєстрована або підлягає реєстрації як платник податку.
У разі якщо загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з розділом V цього кодексу, у тому числі з використанням локальної або глобальної комп’ютерної мережі, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1000000 гривень (без урахування податку на додану вартість), така особа зобов’язана зареєструватися як платник податку у контролюючому органі за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) з дотриманням вимог, передбачених статтею 183 цього Кодексу, крім особи, яка є платником єдиного податку першої – третьої групи (п.181.1 ст.181 Податкового кодексу).
Однією з умов оподаткування на третій групі є не перевищення протягом календарного року обсягу доходу 5000000 гривень. Отже, якщо сума отриманого від початку року доходу більше 1000000 грн., але в межах 5000000 грн., платник єдиного податку третьої групи не підлягає обов’язковій реєстрації як платник ПДВ.
Яке майно фізичної особи-підприємця не може бути використане як джерело погашення податкового боргу?
Відповідно до п. 87.3 ст. 87 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VІ із змінами та доповненнями не можуть бути використані як джерела погашення податкового боргу платника податків:
– майно платника податків, надане ним у заставу іншим особам (на час дії такої застави), якщо така застава зареєстрована згідно із законом у відповідних державних реєстрах до моменту виникнення права податкової застави;
– майно, яке належить на правах власності іншим особам та перебуває у володінні або користуванні платника податків, у тому числі (але не виключно) майно, передане платнику податків у лізинг (оренду), схов (відповідальне зберігання), ломбардний схов, на комісію (консигнацію); давальницька сировина, надана підприємству для переробки, крім її частини, що надається платнику податків як оплата за такі послуги, а також майно інших осіб, прийняті платником податків у заставу чи заклад, довірче та будь-які інші види агентського управління;
– майнові права інших осіб, надані платнику податків у користування або володіння, а також немайнові права, у тому числі права інтелектуальної (промислової) власності, передані в користування такому платнику податків без права їх відчуження;
– кошти кредитів або позик, наданих платнику податків кредитно-фінансовою установою, що обліковуються на позичкових рахунках, відкритих такому платнику податків, суми акредитивів, що виставлені на ім’я платника податків, але не відкриті, суми авансових платежів;
– майно, вільний обіг якого заборонено згідно із законодавством України;
– майно, що не може бути предметом застави відповідно до Закону України «Про заставу»;
– кошти інших осіб, надані платнику податків у вклад (депозит) або довірче управління, а також власні кошти юридичної особи (фізичної особи – підприємця), що використовуються для виплат заборгованості з основної заробітної плати за фактично відпрацьований час фізичним особам, які перебувають у трудових відносинах з такою юридичною особою.
Дрогобицька ОДПІ