Музей “Дрогобиччина”. “Лабіринт” мисткині з Дрогобича Лідії Крипак – Уварової.
«Лабіринти» підсвідомого…
22 липня в палаці мистецтв музею «Дрогобиччина» було відкрито виставку талановитої мисткині з Дрогобича Лідії Крипак – Уварової. На виставці була представлена графіка, твори декоративного мистецтва, авторська лялька мотанка, та лялька в стилі «бохо». Виставка має не випадково назву «Лабіринт», адже образи створені в її творах це подорожі лабіринтами підсвідомого. У 2008 році художниця виставлялась в палаці мистецтв, тоді експонувались тільки графічні роботи, але вже на той час було видно, що це цікава і неординарна особистість. Незважаючи на непросту мову графіки, на її досить чіткий стиль, твори авторки пронизані вишуканою, витонченою жіночністю, ніжністю. У неї своя характерна, унікальна графічна мова. Роботи Лідії зібрані ніби в окремі серії, в яких художниця намагається показати своє ставлення на все, що відбувається навколо під своїм особливим авторським кутом бачення. Кожна робота – це окрема історія яку можна читати кожен раз по – іншому, неодноразово повертаючись до неї ще раз і ще раз. В роботах мисткині можна побачити міфологічних героїв, сакральні символи та знаки: це такі роботи, як «Сон», «Німфа», «Відродження фенікса», «Політ фенікса».
Вражаюче сприймаються твори авторки зі шкіри. Це творчість, якою вона займається в останні роки і вперше виставляє їх на огляд. Шкіра не дуже вдячна в роботі, так як потребує не тільки творчої складової, але й тонкої, тактильної, фізичної праці, але навіть в такому матеріалі дуже влучно передані вічні істини – любов, материнство, зрада. В багатьох творах тонко передані образи міфологічних та містичних персонажів: це такі роботи, як «Ліліт», «Горгона», «Викрадення Європи», «Ворон», психологічні твори – «Думки на виворіт», «Погляд», «Маска».
На відкритті виставки було багато прихильників творчості художниці, які вже були знайомі з її творами і ті, що відкрили для себе талановиту дрогобичанку та були вражені побаченим. З вітальними словами звернулись до мисткині директор музею п. Алла Гладун, яка відмітила достойний рівень її графічних творів, їхню жіночність, фантазійність і те, що Дрогобич може пишатись такою обдарованою особистістю., старший викладач кафедри образотворчого мистецтва ДДПУ, член спілки дизайнерів України п. Жанна Ясеницька, відмітила те, що будучи ще студенткою Лідія вже тоді відрізнялась великою працездатністю, талантом, неординарністю, а також дала розлогу, мистецтвознавчу характеристику її творчості., мама мисткині п. Надія Крипак розповіла про те, що Ліда малювала ще з дитинства і одразу було видно, що вона буде художницею, а також, що донька, як мати трьох дітей знаходить час і для сім’ї і для творчості., Шанувальник музейних імпрез бард п. Степан Литвин висловив своє захоплення її роботами зі шкіри та деталями строю ляльок – мотанок, виконаних незвичайною технікою. Багато лунало вітань для мисткині від друзів, родини, гостей міста, адже якраз в цей час були відвідувачі з Польщі та були вражені роботами дрогобицької художниці. Лідія знаходиться в постійному творчому пошуку, вона багато експериментує з матеріалами, формами. І ми маємо надію, що з її потужним творчим потенціалом та великою працелюбністю мискиню чекає в майбутньому успіх та визнання не тільки в Україні, але й за кордоном.
Надія Кікта
Палац мистецтв музею «Дрогобиччина»