Моніторять умови проживання ВПО: відбулась зустріч з представниками УВКБ ООН та благодійною організацією NEEKA

17:20 28 Березня 2025

У Дрогобицькій міській раді відбулась зустріч з представниками Агентства ООН у справах біженців та благодійною організацією «МФОЗНС Регіон Карпат» NEEKA, які тісно співпрацюють з громадами від початку повномасштабної війни.

Організації реалізують низку проектів, які передбачають ремонт приміщень та облаштування місць для тимчасового проживання ВПО, моніторять умови перебування внутрішньо переміщених осіб в громадах та підсилюють супровід та підтримку людей, які постраждали від війни. З Дрогобицькою громадою налагоджено тісну співпрацю, так як організації неодноразово долучались до ремонту будівель та облаштування житла для осіб з числа ВПО – і в Дрогобичі, і в Стебнику.

У зустрічі взяли участь фахівчиня по роботі з громадами УВКБ ООН Олена Партика, фахівчиня з довгострокових рішень УВКБ ООН Анжеліка Скочиліс та начальник відділу супроводу притулків БО «МФОЗНС Регіон Карпат» NEEKA Андрій Рудик.

Гостей прийняв заступник міського голови з гуманітарних та соціальних відносин Юрій Кушлик. Також в зустрічі взяли участь начальник відділу освіти Петро Шев’як та Леся Подобінська, директорка Гімназії №5 імені Героя України, генерала Сергія Кульчицького, в якій досі проживають внутрішньо переміщені особи.

Окрім гімназії №5, внутрішньо переміщені особи проживають також у приміщеннях Стебницьких гімназій – №11 та №18.

Це особи з числа ВПО, які евакуювались до нас ще на першому році повномасштабної війни. Тоді прихистки облаштовували у школах, садочках, народних домах, інших установах громади, адже перша хвиля евакуації людей з зони активних бойових дій була масовою.

Згодом у Дрогобичі розгорнули системну роботу з облаштування житла для внутрішньо переміщених осіб. З залученням різних організацій та фондів було відремонтовано прихистки у гуртожитках, інших приміщеннях комунальної власності та побудовано модульні будинки для ВПО. Ця робота активно продовжується. Та попри наявність у громаді інших локацій, з кращими умовами проживання, переселятись зі школи люди не захотіли.

«Ми співпрацюємо з Вами з 2022 року та були залучені до різних проектів з облаштування житла у Дрогобичі та в Стебнику. Насправді те, що станом на 2025 рік люди продовжують проживати в приміщеннях шкіл і в цей час там навчаються діти – звучить дивно. Тому ми хочемо підтримати вас та забезпечити людям кращі умови проживання» – наголосила фахівчиня по роботі з громадами УВКБ ООН Олена Партика.

Причини, через які люди відмовились переселятись – доволі банальні. Хтось звик проживати в школі, а хтось просто побоюється невідомості – можливо в іншому місці доведеться платити за проживання, або ж не буде можливості проживати на перших поверхах будівлі та мати в пішому доступі необхідні послуги. Адже більшість проживаючих у школах – це літні люди, або особи з інвалідністю.

Нам важливо підтримати цих людей та надати їм усі необхідні послуги. Але в приміщеннях гімназій, які в першу чергу повинні виконувати освітню функцію, ми не можемо забезпечити цим людям достойні умови проживання. Тому важливо напрацювати перелік альтернативного житла – з якого кожен з цих людей зможе обрати для себе оптимальний варіант, враховуючи індивідуальні потреби та стан здоров’я» – наголосив заступник міського голови Юрій Кушлик.

На цьому наголосив і начальник відділу освіти Петро Шев’як, який тримає на особистому контролі стан справ у закладах освіти – особливо тих, де досі проживають внутрішньо переміщені особи.

Іншою стороною медалі у цьому питанні залишається потреба в проведенні ремонтних робіт в освітніх установах. Їх неможливо провести, допоки там проживають люди. Зокрема в Гімназії №11 гостро стоїть потреба в ремонті даху.

Сторони зійшлись на думці, що процес переміщення має бути максимально поступовим та безболісним, з урахуванням потреб та побажань людей. Для цього буде напрацьовано перелік альтернативного житла, яке люди зможуть оглянути та обрати для себе найоптимальніші варіанти.

Паралельно Дрогобицька міська рада, за підтримки УВКБ ООН, планує запросити до громади Уповноваженого з питань дотримання прав людини, аби провести моніторинг місць тимчасового проживання ВПО, врахувати всі зауваження та запропонувати кращі умови для проживання новим мешканцям громади.

Перейти до вмісту