Міжнародні благодійні фонди підтримують Дрогобич у соціальних проектах: що вдалось втілити та над чим працюють сьогодні?

24 Листопада 11:12

На початку минулого року в життя українців жорстоко та неочікувано увірвалась повномасштабна війна. Внаслідок ворожих ракетних ударів багато людей залишились без даху над головою. Понад 20 тисяч вимушених переселенців знайшли прихисток у Дрогобицькій громаді. Станом на зараз понад 8 тисяч переселенців залишається проживати тут, облаштовуючи тут свій побут та обростаючи новими соціальними зв’язками.

Більшість з цих людей готові будувати своє майбутнє саме в Дрогобичі. Відтак забезпечення нових мешканців тимчасовим, але гідним житлом є одним з головних завдань, яке стоїть перед Дрогобицькою громадою.

Минулого року у Стебнику в рекордно швидкі терміни реалізували проект реконструкції старого гуртожитку. Тут «під ключ» обладнали 32 квартири для вимушено переміщених осіб. Понад 120 осіб ще з серпня минулого року проживають у нових оселях.

Ще один проект з забезпечення житлом нових мешканців громади, через бюрократичні затримки, реалізовували довше. Однак наполеглива позиція керівництва громади, підкріплена підтримкою держави та міжнародних фундацій, таки увінчалась успіхом.

Відтак вчора, 23 листопада, ще дванадцять сімей з числа ВПО отримали ключі від нових домівок на вулиці Пилипа Орлика у Дрогобичі, – загалом в новозбудованому модульно-каркасному будинку проживатиме 52-є нових мешканців.

Попри те, що фінансування робіт здійснювалось з місцевого, державного та обласного бюджетів, вагому роль в облаштуванні житла відіграли міжнародні фонди, організації та міста-побратими, які підтримували реалізацію проекту матеріалами, обладнанням та меблями.

Відтак після церемонії вручення ключів від квартир майбутнім мешканцям, міський голова Дрогобича Тарас Кучма зустрівся з благодійними фундаціями, які долучились до втілення проекту. Зокрема – Благодійним фондом «Move Ukraine», представниками Міжнародної організації міграції (МОМ) та чеською ГО “Людина в біді”.

У зустрічі взяли участь заступники міського голови Роман Бейзик та Юрій Кушлик, директор КП «Управління капітального будівництва» Василь Бохонок, який є замовником робіт та координаторка співпраці з фондами та містом-побратимом Битом – директорка міського центру соціальних служб Оксана Матчишин.

Присутні обговорили втілені проекти та окреслили плани щодо подальшої співпраці.

Ми приїхали до Дрогобицької громади ще в минулому році – з гуманітарною допомогою та гарячим харчуванням для ВПО. Ще тоді ми побачили, що в Дрогобичі затверджене Положення та працює чіткий та зрозумілий механізм рейтингової черги. Ми раді допомагати тим, хто працює прозоро. Відтак завдяки плідній співпраці, наша організація на 2024-25 роки у Львівській області обрала саме Вашу громаду, як пріоритетну для реалізації подальших проектів, хабів та підтримки релокованого бізнесу» – наголосила представниця чеської гуманітарної організації “Людина в біді”.

Ще одна організація – «Моve Ukraine» від початку повномасштабної війни працювала над облаштуванням прихистків у різних громадах.

Від початку в нас було усвідомлення того, що прихистки – це початок. Та ми працювали над тим, аби допомогти облаштувати для людей «свій куточок» – житло, в якому вони зможуть знайти затишок, частину домівки, могли відчути себе як вдома та починали жити заново» – зазначає співзасновниця фонду «Move Ukraine» Патрисія Шморгун-Гаврилишин.

Втілений проект з будівництва модульного будинку на вулиці Пилипа Орлика і по своїй ціні, і по якості вийшов унікальним. Квадратний метр житла «під ключ» обійшовся у менш ніж 700 доларів – у новозбудованому будинку, з підведеними комунікаціями, ремонтом, обладнаними меблями, побутовою технікою, посудом, речами першої необхідності та включаючи благоустрій прибудинкової території.

Наша команда показала що ми можемо працювати швидко та якісно, забезпечити внутрішньо переміщених осіб, які втратили все та допомогти їм адаптуватися до нашого середовища, де вони будуть чути себе в безпеці. З приїздом цих людей, в нашій громаді почалось нове життя. У нас з’явились нові лікарі, нові інженери та науковці. Ці люди внесли новації та підсилили нашу громаду в різних сферах. Сьогодні найцінніший ресурс – це люди. Дякуючи всім Фондам, які не залишились осторонь, ми змогли зробити добру справу та продовжуємо робити її надалі» – наголосив міський голова Дрогобича Тарас Кучма.

Усі квартири в новобудові залишатимуться у комунальній власності міста.

До підтримки проекту, окрім БФ «Move Ukraine» та МОМ, долучились чеська гуманітарна організація «Людина в біді», місто-побратим Битом (Польща) та Шпитальний Орден Боніфратрів св. Йоана Божого. Координує співпрацю з фондами від Дрогобицької міської ради директорка міського центру соціальних служб Оксана Матчишин.

У планах – звести ще один багатоквартирний будинок на вулиці Пилипа Орлика в Дрогобичі, реконструювати стару будівлю на вулиці Фабричній та будувати соціальне житло на вулиці Коновальця, за підтримки партнерських організацій та Українського фонду соціальних інвестицій.

Перейти до вмісту