Між безпекою та прозорістю у Дрогобичі обрали безпеку, – Зеновій Квасній прокоментував результати аналітичного дослідження
10 квітня Програма «Transparent cities/Прозорі міста» (Transparency International Ukraine) презентувала результати дослідження рівня прозорості 70 міст України в умовах дії воєнного стану.
За підсумками оцінювання прозорості у 2021 році Дрогобич посів четверту позицію після Маріуполя, Львова та Дніпра.
Цьогоріч методологія оцінювання прозорості та підзвітності міст змінилась.
Цьогорічне оцінювання не є рейтингом, це швидше – аналітичне дослідження того, як міста змогли адаптуватися до реальності – зазначила Олена Огороднік, керівниця програми «Transparent cities/Прозорі міста».
Враховуючи те, що останній рік Україна прожила в умовах повномасштабної війни, проводити перевірку рівня прозорості в багатьох містах стало неможливо. В інших – війна докорінно змінила пріоритети в роботі. Адже обираючи між прозорістю та безпекою – свідомий та виважений вибір мав би схилятись до другого.
Так безпеку обрали 57 з 70 оцінюваних міст. Не виключенням став і Дрогобич. Незважаючи на високі показники рівня прозорості, яке місто демонструвало кілька років поспіль, в минулому році орієнтири в роботі органу місцевого самоврядування змістили на інші життєво важливі сфери – підтримку воїнів, допомогу особам, постраждалим від війни, соціальним верствам населення, залучення та розподіл гуманітарної допомоги, налагодження логістики отримання допомоги від міжнародних партнерів, комунікацію з громадою, місцевим та релокованим бізнесом.
Зважаючи на рекомендації силових та безпекових структур – чимало даних, які раніше перебували у вільному доступі, у Дрогобичі закрили. До низки рубрик на Інтернет-порталі міської ради обмежили доступ.
Розуміючи можливі наслідки та іміджеві втрати в питанні прозорості, орган місцевого самоврядування свідомо пішов на ці кроки, у зв’язку з чим місто втратило в позиціях рейтингу та потрапило до списку «непрозорих» міст. Бо здоров’я і безпека мешканців були в пріоритеті.
В інтерв’ю «Суспільному» 13 квітня, начальник управління цифровізації, інформаційної політики та комунікацій Зеновій Квасній заявив, що з огляду на назву цьогорічних оцінок, як і більшість міст України, орган місцевого самоврядування Дрогобицької громади обрав безпеку. Відповідно більшість даних, з урахуванням рекомендацій правоохоронних органів та військових адміністрацій, було закрито для загального доступу. Однак попри це було максимально налагоджено комунікацію з громадою.
Також службовець зазначив, що такому рішенню передувала й активна увага, прикута до Дрогобича з боку ворога ще до 24 лютого 2022 року. Адже неодноразово Дрогобич згадували на російських телеканалах, як осередок націоналізму Західної України.
Відповідно, обираючи між безпекою і прозорістю пріоритетом було забезпечення життєдіяльності громади в умовах воєнного стану, допомога ВПО, збір гумдопомоги та підтримка армії.
Напрямки, на які в Дрогобичі акцентували увагу впродовж року були відзначені експертами програми. Зокрема, оприлюднення звітності щодо залучення та критеріїв розподілу гуманітарної допомоги у Дрогобичі – Transparency International Ukraine назвала найкращою практикою, яка може служити прикладом для звітності іншим містам. Прозорість у роботі гуманітарного напрямку демонструє й налагоджена робота з закордонними організаціями та міжнародними партнерами, які довіряють Дрогобичу та скеровують до міста підтримку для України.
Дрогобич — єдине місто, яке оприлюднило зведений річний звіт про отриману допомогу з деталізацією за категоріями (харчування, медикаменти, транспорт тощо). Водночас ця інформація є кращою практикою і може бути використана іншими містами для звітування про отриману допомогу, – йдеться у висновку експертів Transparency.
Водночас аналітики відзначають, що у період дії воєнного стану місту вдалось підтримувати та впроваджувати складні технологічні рішення, як-от електронні інструменти для отримання соціальних, житлових, освітніх послуг чи реагування на проблеми у сфері житлово-комунального господарства. Місто має версію офіційного сайту для людей з порушеннями зору. Також анонсуються засідання колегіальних і консультаційно-дорадчих органів.
Відзначено також «Кабінет мешканця», розроблений у Дрогобичі. Попри зміни в пріоритетах роботи, Дрогобицька міська рада зберегла та підтримувала вже напрацьовані практики відкритої та систематизованої роботи, комунікації з громадою та сервісів електронної демократії, які дають змогу мешканцям звертатись до керівництва громади, отримувати відповіді на важливі запитання чи брати участь у вирішенні ключових для громади питань.
Окрім цього Дрогобич одним із перших створив та оцифрував мапу захисних укриттів, розробив чіткі та прозорі механізми підтримки релокованого бізнесу, створив окрему рубрику на офіційному порталі під назвою «Переселенцям», де регулярно оновлюється інформація щодо поселення, отримання гуманітарної допомоги, черги на житло та інших актуальних питань для людей, які постраждали від війни.
Дрогобич роками слідував рекомендаціям Програми «Transparent cities/Прозорі міста» (Transparency International Ukraine). Цієї практики місто дотримуватиметься й надалі.
За словами посадовця – вжиті містом безпекові заходи мінімізували загрозу ракетних обстрілів чи диверсій на території громади.
В подальшому ж місцеве самоврядування проведе аналітику критеріїв оцінювання, а після війни – оприлюднить свою мотивацію і відновить звичну для нас прозорість, яка в попередні роки перебувала на лідерських позиціях.