Міський голова Дрогобича Тарас Кучма взяв участь у робочій нараді в Міністерстві розвитку громад та територій України

13:19 5 Листопада 2024

У п’ятницю, 1 листопада, у Києві відбулась робоча нарада «Пріоритетні напрямки діяльності Міністерства розвитку громад та територій України на період 2024-2025 років. Актуальні виклики і завдання». Зустріч відбулась під головуванням віцепрем’єр-міністра з відновлення – міністра розвитку громад та територій України Олексія Кулеби з очільниками громад із західних, східних, північних та південних регіонів України. Участь у нараді взяв також міський голова Дрогобича Тарас Кучма.

Присутні обговорили нагальні питання – хід опалювального сезону, співпрацю з міжнародними партнерами, роботу в напрямку реалізації політики згуртованості громад.

Серед важливих тем також – участь місцевого самоврядування у роботі над внутрішнім Планом посилення та важливість єдності українців.

Впроваджуємо новий формат зустрічей з очільниками громад – в постійному діалозі та координації. Подібні обговорення будуть регулярними. Попереду надскладний опалювальний сезон. Маємо розуміти всі виклики та координуватися. Тут важлива наша внутрішня стійкість. Одна зі складових – єдність нашого суспільства, попри всі намагання ворога розділити нас. Про це і є План посилення”, – зазначив Олексій Кулеба.

В умовах війни громади зіткнулися з безпрецедентними викликами: масштабними руйнуваннями інфраструктури, значними міграційними потоками та змінами в демографічній структурі. Відсутність достовірних даних ускладнює процес прийняття рішень, пов’язаних з відбудовою і адаптацією наших громад до нових реалій. Відтак, очільник Дрогобицької громади Тарас Кучма звернувся до присутніх з не менш важливим питанням на сьогодні – управлінням на основі даних.

Наше завдання — зробити так, щоб управлінські рішення базувалися на фактах, а не на припущеннях. Ми не можемо дозволити собі приймати рішення наосліп. Варто зазначити, що традиційні системи збору статистичних даних більше не працюють. Наприклад, у Дрогобичі ми спостерігаємо зменшення базового населення та значну частку внутрішньо переміщених осіб, що ускладнює планування соціальних послуг. Сьогодні 89,4% ВПО мешкає у міській місцевості, і це не може не впливати на наше фінансування та освітню політику. Ми маємо напрацювати механізми для збору та верифікації даних, щоб мати можливість обґрунтовувати наші проекти та отримувати необхідні ресурси”, — підкреслив міський голова Дрогобича.

Одним із ключових аспектів, які потребують термінового вирішення, – фінансування територіальних громад через податок на доходи фізичних осіб (ПДФО). У законопроєкті про Державний бюджет на 2025 рік планується вилучення 4% з 64% ПДФО, а також реверсна дотація для 189 громад. Це негативно вплине на фінансову спроможність громад, особливо малих.

Нам потрібно забезпечити, щоб 64% ПДФО залишалися в бюджетах територіальних громад. Це дозволить ефективно фінансувати соціальні послуги, освіту та медицину. Без цього ми ризикуємо залишити громади без необхідних ресурсів для розвитку та відновлення”, – додав міський голова.

Тарас Кучма також акцентував увагу на важливості впровадження закону про місцеву статистику, у якому Дрогобицька громада готова стати пілотним майданчиком та який дозволить створити єдину інформаційну систему збору даних.

Цей закон — не лише механізм для збору інформації, а й інструмент для забезпечення справедливого розподілу субвенцій і допомоги. На жаль, відсутність актуальних даних призводить до неефективних рішень, нерівномірного розподілу допомоги та дублювання зусиль донорів”, – зазначив Тарас Кучма.

Під час робочої наради увагу також було зосереджено на ключових проблемах, вирішення яких можливе лише на рівні Міністерства розвитку громад та територій. Серед них:

  1. Фінансова спроможність територіальних громад. Зокрема, необхідно переглянути підходи до вилучення ПДФО та списання середньострокових позик, наданих громадам у попередні роки.
  2. Погашення заборгованості з різниці в тарифах. Необхідно відновити відшкодування з державного бюджету, яке зменшить фінансовий тиск на громади та уникне підвищення тарифів.
  3. Необхідність збалансування наглядово-контрольних функцій з боку державних органів влади. Станом на сьогоднішній день 26 державних органів влади здійснюють контроль над місцевими громадами, що ускладнює виконання функцій органами місцевого самоврядування.
Перейти до вмісту