“Місцева статистика в Україні”: відбувся публічний захід, де презентували концепцію та законопроєкт про місцеву статистику в державі
Днями у Києві відбувся фінальний публічний захід “Місцева статистика в Україні: на шляху від концепції до закону”. Під час заходу було презентовано концепцію та законопроєкт про місцеву статистику в Україні, які розроблено в рамках проєкту «Комплексне дослідження потреб у даних на місцевому рівні», що реалізовувався командою Центру розвитку інновацій спільно з Львівським університетом імені Івана Франка та КУ «Інститутом міста Дрогобич» за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» та Міністерства розвитку громад та територій України.
До участі у заході долучилися представники органів державної влади та органів місцевого самоврядування, експерти з місцевого розвитку та статистики, представники асоціацій органів місцевого самоврядування та незалежні експерти.
Під час заходу учасники обговорили реальні приклади того, як місцева статистика впливає на регіональну політику, відновлення та розвиток громад. Однак, за результатами проведених досліджень 46,9% територіальних громад мають потребу в додаткових даних. Причому ця потреба є більш вираженою серед селищних (51,3%) і міських громад (47%).
Попри актуальність потреб у місцевій статистиці, її поточний стан характеризується комплексом проблем, а саме: несистемність, нестача офіційної інформації, відсутність уніфікованих форм первинного обліку, обмеження доступу до офіційних даних, відсутність єдиної системи місцевої статистики, низький рівень спроможності громад.
Відсутність на державному рівні точних даних стосовно відповідності сільського населення до міського у Дрогобицькій громаді – породив уже низку проблем. Оскільки, зважаючи на високий показник сільського населення Дрогобицька громада мала б отримувати більше субвенцій на освіту з державного бюджету. Це лишень один приклад по нашій громаді. По всій Україні таких прикладів сотні, коли несистемність або ж відсутність певних офіційних даних породжує проблеми, не чітке розуміння повної картини проблем в тій чи іншій сфері життя громади тощо”, – наводить приклади директор КУ «Інститут міста Дрогобич» Володимир Кондзьолка.
За словами фахівців – реалізація Концепції сприятиме трансформації системи місцевої статистики відповідно до сучасних потреб державної регіональної політики та підвищенню якості інформаційно-аналітичного забезпечення управлінських рішень щодо розвитку територіальних громад і регіонів України.
Адже місцева статистика – це фундамент для:
– аналізу та прогнозування тенденцій регіонального й місцевого розвитку;
– відновлення територій та інфраструктури;
– планування просторового розвитку, розміщення об’єктів інфраструктури;
– розробки та моніторингу реалізації місцевих стратегій, планів, програм соціально-економічного розвитку;
– складання та контролю за виконанням місцевих бюджетів тощо.
Додамо, Концепцію місцевої статистики в Україні було розроблено на основі опитування понад 600 громад, було проведено понад 50 глибинних інтерв’ю з ЦОВВ, ОВА, асоціаціями ОМС, аналітичними центрами, міжнародними експертами з Польщі та Скандинавських країн, а також у тісній співпраці з експертним з місцевої статистики та роботи з даними.