Ліки за рецептом: що насправді змінилося і як купувати медикаменти пацієнтам, які приймають рецептурні лікарські препарати на регулярній основі

12 Квітня 13:33

З 1 квітня рецептурні препарати в аптеці мають реалізовувати виключно за рецептами. Однак з огляду на повномасштабну війну в країні одночасно з Е-рецептом діятиме і паперовий. Тобто, перехідний період триватиме з урахуванням поточної ситуації в Україні. ​

Як зазначає керівник КНП «Дрогобицька міська поліклініка» Юлія Гончаренко – два етапи реалізації Е-рецепта відбулися торік: з 1 серпня – на антибіотики, з 1 листопада – на наркотичні (психотропні) препарати.

Рецептурними є близько 60% зареєстрованих в Україні лікарських засобів, саме на них потрібен рецепт лікаря. Решту ліків, які не потребують обовʼязкового призначення лікарем, пацієнти можуть, як і раніше, придбати в аптеці без спеціального рецепта. Найперше і найголовніше – МОЗ не розширює перелік рецептурних препаратів. Тільки на вже чинні вводить додатковий інструмент – електронний рецепт. Це дозволить контролювати відпуск рецептурних ліків в аптеках і головне – мінімізувати негативні прояви самолікування серед пацієнтів, відстежувати дотримання режиму прийому ліків та убезпечити недужих, – додає Юлія Гончаренко. ​

Медики наголошують – Е-рецепт на рецептурний препарат може виписати будь-який лікар, який відповідає за лікування пацієнта. Це може бути лікар як державного, комунального, так і приватного закладу чи лікар-ФОП. Обмежень немає. У разі тривалого лікування хронічних захворювань, повторний електронний рецепт на потрібні ліки можна буде отримати, звернувшись до медика дистанційно. А, приміром, за паліативного хворого ліки за Е-рецептом може отримати будь-хто з родичів при наявності відповідного документа.

Для більшої наочності медики дають роз’яснення, які саме ліки є рецептурними. Тож, рецептурні ліки – лікарські засоби, які підлягають відпуску виключно за призначенням лікаря та призначаються на спеціальних рецептурних бланках. Цей перелік може включати зокрема: антибіотики; протисудомні засоби; гормональні препарати (у тому числі й протизаплідні); препарати для лікування артеріального тиску, серцевих хвороб; деякі антигельмінтні препарати; деякі антигістамінні засоби; кроворозріджуючі препарати; антидепресанти, нейролептики та релаксанти; стероїдні лікарські засоби; деякі ліки проти болю, кашлю, заспокійливі.

Якими б звичними та безпечними не здавалися ці ліки, їх застосування несе підвищений ризик. Неправильне вживання цих ліків може спричинити виникнення серйозних побічних ефектів, викликати залежність чи нести ризик зловживання. Також до таких лікарських засобів відносять ліки, прийом яких передбачає регулярний моніторинг показників стану здоровʼя пацієнта та корекцію плану лікування. Саме тому призначати їх має тільки лікар. Адже лише медичний працівник може підібрати коректну діючу речовину, дозування та тривалість прийому ліків, які є безпечними та ефективними саме для вас, та запобігати можливим негативним наслідкам, – зазначає Юлія Гончаренко.

Як дізнатися, чи є конкретний лікарський засіб рецептурним?!

Для цього достатньо перевірити інструкцію лікарського засобу – наголошують медики. Інструкції всіх без винятку лікарських засобів містять вичерпну інформацію про медичне застосування лікарського засобу та його категорію (умови) відпуску. Знайти інструкцію потрібного препарату можна, скориставшись сервісами онлайн-аптек, або ж сайтом Державного реєстру лікарських засобів України. Для цього необхідно: У пошуковому рядку ввести назву лікарського засобу або його міжнародну непатентовану назву (іншими словами – діючу речовину). Опісля слід відкрити реєстраційне посвідчення відповідного лікарського засобу (крайня ліва колонка в таблиці). У профілі лікарського засобу слід знайти рядок «Умови відпуску». Якщо в інструкції зазначено «За рецептом», для відпуску такого лікарського засобу в аптеці потрібен рецепт від лікаря.

Що робити, якщо пацієнт приймає рецептурний лікарський препарат на регулярній основі?

Безумовною перевагою Е-рецепта є те, що на відміну від паперового, пацієнту не потрібно щоразу звертатися до лікаря на прийом для того, щоб отримати цей рецепт на ліки. Це можна робити дистанційно.

Повторний електронний рецепт на ліки можна отримати дистанційно, якщо ваше лікування є тривалим, ви маєте хронічне захворювання або якщо вам потрібно продовжити курс лікування. Для цього в системі обовʼязково має бути зафіксований діагноз та перше призначення від вашого лікуючого лікаря. Так призначення ліків завжди будуть доступні у вашому смартфоні. Саме тому важливо завчасно перевірити інструкцію лікарських засобів, які ви вживаєте, та у разі якщо вони рецептурні – подбати про отримання відповідного рецепта у свого лікуючого лікаря у квітні місяці для того, щоб надалі зручно та безперешкодно придбати ці ліки в аптеці, – рекомендує Юлія Гончаренко.

 

Перейти до вмісту