Лауреатом Міжнародної премії імені Івана Франка-2023 оголошено завідувача відділу франкознавства Інституту І. Франка НАН України – Миколу Легкого
У неділю, 27 серпня, у 167-му річницю від дня народження Івана Франка, у Дрогобичі відбулася сьома церемонія нагородження лауреата однойменної Міжнародної премії.
Цьогоріч найвищу відзнаку в галузі гуманітаристики здобув доктор філологічних наук, завідувач відділу франкознавства Інституту Івана Франка НАН України Микола Легкий. Нагороду присудили за монографію «Проза Івана Франка: поетика, естетика, рецепція в критиці».
Цьогоріч до переліку фіналістів Міжнародної премії імені Івана Франка увійшли:
– докторка історичних наук Наталія Білоус із монографією «За крок до Вічності. Мешканці міст Волині у світлі тестаментів кінця XVI –XVII століть», м. Київ
– подання лауреата Міжнародної премії імені Івана Франка І. Сердюка;
– колектив авторів із працею «Галицько-Волинський літопис: текстологія» / за ред. О. Толочка, м. Київ – подання Інституту історії НАН України.
Церемонія нагородження лауреатів Міжнародної премії імені Івана Франка традиційно відбулася в фойє Народного дому імені Івана Франка. Захід згуртував поціновувачів слова та творчості Каменяра із різних куточків України та світу, франкознавців, представників влади різних рівнів, меценатів, політичних діячів, громадськість та родину Івана Франка, яку представляли правнуки Франка – Петро та Любов Галущаки.
Учасників Міжнародної премії привітав очільник громади Тарас Кучма.
Іван Франко показав нам – щоб бути українцями не потрібно особливої нагоди. Він був першим чоловіком, який одягнув вишивану сорочку у поєднанні з класичним європецським костюмом, започаткувавши нову моду. І в пам’ять про нього ми переймаємо цю звичку. Та попри все, великий Мойсей українського народу прагнув бути самим собою – обстоював свою думку, мав власний погляд. Українській нації дуже пощастило мати такого провідника, наставника та будителя духу, як Іван Франко. Наше завдання – досліджувати праці Франка, популяризувати його діяльність та вивчати його неординарний стиль життя, – зазначив міський голова Дрогобича Тарас Кучма.
Цьогоріч комітет Премії отримав 15 праць, які подали науковці з України та Японії. Експертна рада, до якої увійшло 32 науковці з Австрії, Італії, Польщі, Словаччини, України та Чехії, визначила номінантів Премії.
Ми говоримо українською, думаємо українською, дбаємо про українське завдяки людям, які присвятили своє життя Україні. Одним з таких геніальних українців є Іван Франко. Ми дякуємо митцеві за всі творчі здобутки, які сьогодні має наша країна, обіцяємо примножувати їх для наступних поколінь. Галузі культури та освіти залишаються дуже важливими до фінансування у воєнний час. На рівні області ми дбаємо за створення нових премій, конкурсів, розвивати творчий потенціал у нашої молоді. Повинні згадати сьогодні і про наших захисників, які дають нам змогу гідно вшанувати пам’ять Великого Каменяра, – наголосив у вступному слові заступник начальника Львівської ОВА Іван Собко.
Найвищу відзнаку Міжнародної премії імені Івана Франка цього року за рішенням компетентного журі здобув доктор філологічних наук, завідувач відділу франкознавства Інституту Івана Франка НАН України Микола Легкий. Нагороду присудили за монографію «Проза Івана Франка: поетика, естетика, рецепція в критиці». Почесний диплом лауреата переможцю вручив правнук Франка – Петро Галущак. Також лауреат Премії отримав 200 тисяч гривень та золоту медаль вартістю 76 тисяч грн. Ці відзнаки вручив почесний голова Міжнародного фонду імені Івана Франка Ігор Курус.
Франко вчив нас не тільки бути європейцями, відчувати себе українцями, незалежно від географії проживання, але й вчив перемагати. Одразу спадає на думку репліка з твору Захар Беркут: «Чим ми побідили? Чи нашим оружжям тільки? Ні. Чи нашою хитрістю тільки? Ні. Ми побідили нашим громадським ладом, нашою згодою і дружністю…» Франко дає чимало рецептів, як ми можемо перемогти у війні сучасній, тож потрібно дослухатися до його слів. Щиро дякую за вагому відзнаку своєї праці, а своєму наступнику бажаю здобути перемогу уже в мирний час, – сказав Микола Легкий.
Своєю чергою директор Міжнародного фонду Івана Франка Ігор Курус зазначив, що проведення Міжнародної премії імені Івана Франка – це свідчення того, що попри війну українці здатні думати про найважливіше: свою історію, науку й освіту.
Ми мусимо дбати про минуле, а також і про майбутні покоління навіть у час розрухи, страждань і трагедій. І Міжнародна премія імені Івана Франка вселяє надію, що ми зможемо пройти цей надзвичайно складний і небезпечний період нашого українського буття, – резюмував Ігор Курус.
Завершили Премію виконанням Меси Буенос-Айрес «MISATANGO» Муніципальним хором «Легенда».
Також цього дня учасники церемонії поклали квіти до пам’ятника Каменяреві у Нагуєвичах.
Довідково: Міжнародну премію імені Івана Франка заснував онук Великого Українця – Роланд Франко. Найвищу відзнаку в галузі гуманітаристики присуджують щорічно із 2016 року (крім 2022 року, коли Премію не вручали через повномасштабне вторгнення росії в Україну).