Краківський водоканал готовий ділитись досвідом переробки мулового осаду та запровадженням геоінформаційної системи
Цими вихідними відбувся робочий візит делегації з Дрогобича у складі міського голови Тараса Кучми, начальника КП «Дрогобичводоканал» Романа Шагали та керівника КУ «Інститут міста Дрогобича» Володимира Кондзьолки до Кракова.
Посадовці відвідали Краківський водоканал, а також мали зустріч із першим віцепрезидентом Кракова Станіславом Мазуром та Генеральним консулом України в Кракові В’ячеславом Войнаровським.
Однією із стрижневих подій стала презентація Краківського водоканалу щодо альтернативних джерел отримання електроенергії. Краків’яни підготували її, враховуючи сьогоднішню ситуацію з електроенергією в Україні, а також те, що запропоновані технічні рішення можуть стати векторами розвитку Дрогобицького водоканалу.
Фахівці Краківського водоканалу презентували делегації три альтернативні джерела отримання електроенергії: біокогенерація – отримання електроенергії з переробки мулового осаду на очисних спорудах, експлуатація газогенераторів, які працюють на основі природного газу та встановлення сонячних електростанцій.
Перспективний для дрогобицького водоканалу є спосіб отримання електроенергії шляхом переробки мулового осаду, який складується на очисних спорудах. Однак вони збудовані ще у 70-их роках минулого століття та потребують реконструкції.
Технологія Краківського водоканалу може сьогодні працювати і у нас. Але йдеться насамперед про її ефективність. У процесі очистки стоків у нас недосконало здійснюється відділення піску від мулового осаду. З великим вмістом піску цей осад не буде ефективною сировиною для виробництва біогазу, з якого вдасться отримати дуже малу кількість електроенергії. Якщо здійснити реконструкцію початкових елементів у технології очистки, а саме: прийомної чаші та пісколовок, тоді можна говорити про повну ефективність запровадження цієї технології на очисних спорудах КП «Дрогобичводоканал», – прокоментував Роман Шагала, керівник КП «Дрогобичводоканал».
Якщо розглядати поетапність реалізації цієї технології, то розпочинатися вона має із створення проєктно-кошторисної документації. Сьогодні в Україні недостатньо профільних інституцій для підготовки саме такого проєкту. У підсумку презентації було досягнуто домовленості, що інженери КП «Дрогобичводоканал» приїдуть до Кракова з метою вивчення особливостей технології відділення піску від мулового осаду на очисних спорудах. Водночас проєктна група, яка працює при Краківському водоканалі, надасть графічні матеріали, розрахунки, які в подальшому будуть використані для створення проєктно-кошторисної документації КП «Дрогобичводоканал».
Ще один високотехнологічний доробок, над яким Краківський водоканал працював понад 20 років і сьогодні готовий поділитися з дрогобицькими колегами це –геоінформаційна система (ГІС). Завдяки цій системі краківські спеціалісти сканують прошарок ґрунту і отримують повну електронну інформацію про мережі у конкретній локації.
Зокрема, під час такого сканування фахівець ГІС отримує відповідь на питання місця розташування труби на території, її діаметру, глибини залягання, матеріалу, з якого вона виготовлена, тиску води, про інші комунікації, які пролягають у тому ж місці. На підставі такого широкого діагнозу оперативно ухвалюють рішення щодо можливостей проведення ремонту комунікацій водоканалу у конкретному місці. У результаті цього локалізація аварійної ситуації триває 2-3 год.
Адміністрація Краківського водоканалу заявила про готовність прийняти фахівців з КП «Дрогобичводокнал» для ознайомлення з ключовими елементами геоінформаційної системи. Відтак ці фахівці зможуть напрацювати технічні завдання про інфраструктуру КП «Дрогобичводоканал». Тоді на основі технічних описів елементів цієї системи можна розпочати розробку відповідного програмного забезпечення.
Співпраця Краківського водоканалу з дрогобицьким підприємством розпочалася у 2017 році. Відтак партнерство між водоканалами двох міст переросло у тісні взаємовідносини між самими містами. Краківський водоканал є одним із найкращих на Європейській арені. Ми вдячні за таку співпрацю, адже ми маємо змогу працювати з найкращими у своїй справі. Тому нам цінні ваші знання, адже ви пройшли всю цю модернізацію та маєте чим поділитись, – зазначив Тарас Кучма.