КП «Дрогобичводоканал» – серед водоканалів, інвестиційний потенціал яких вивчають представники ООН-Хабітат
У межах програми ООН-Хабітат на базі Краківського водоканалу минулого тижня відбулося навчання, присвячене темі централізованого водопостачання та водовідведення. Чотири експерти з США , Нідерландів та Польщі надавали рекомендації про господарсько-економічні формули, які у сучасних умовах можуть вивести водоканали на успішні рівні розвитку.
Дрогобич на цьому заході представляли міський голова Тарас Кучма, директор КУ «Інститут міста Дрогобича» Володимир Кондзьолка та начальник КП «Дрогобичводоканал» Роман Шагала. Також там були присутні представники як місцевого самоврядування, так водоканалів з інших українських міст: сусідніх Трускавця та Стрия, Запоріжжя, Кривого Рогу, Макарова. Усі презентували свої міста у царині централізованого водопостачання та водовідведення. Промовців з України об’єднувала одна проблема – тарифоутворення, яка не дає можливості працювати беззбитково. Вони пояснювали європейським експертам, що сьогодні водоканали працюють в умовах замороження тарифів і уже кілька років ведуть діяльність у замкненому колі: економічно обґрунтовані тарифи держава не затверджує і збитки підприємствам ніхто не компенсовує. Європейці не до кінця розуміли, як все-таки стратегічним для життєдіяльності людини підприємствам вдається утримувати безперебійну діяльність в умовах воєнного стану та інших негативних економічних чинників.
У ракурсі характеристики діяльності КП «Дрогобичводоканал», яку надав начальник підприємства Роман Шагала, згідно із ЗУ «Про державний бюджет на 2025 рік», органи місцевого самоврядування отримають 4% ПДФО. Саме ці кошти, відповідно до законодавства, мають бути спрямовані на підтримку місцевих водопостачальних та теплопостачальних підприємств для проходження опалювального сезону. Відповідно до планових показників бюджету Дрогобицької громади, сума ПДФО становитиме наступного року 23 млн грн на рік. Ці кошти будуть розподілені між водоканалом та тепломережею. За інформацією НКРЕКП, планове затвердження тарифів на 2025 р. відбудеться без підняття тарифу для категорії »населення». Для підприємства це відіб’ється у 65 млн грн непокритих витрат за основними статтями собівартості тарифу. Такий стан справ і надалі посилюватиме ризики відімкнення водоканалу від електроенергії через її несплату.
Підґрунтям успішної діяльності водоканалу є тариф. Це підтвердив у своїй презентаційній доповіді керівник Краківського водоканалу Пйотр Зєнтара. Очолюване ним підприємство працює у межах річного доходу 8 млрд грн. За кошти, отримані саме з тарифу, їм вдалося провести заміну 200 км мереж у 2024 році.
Підхід до тарифоутворення в Україні та Польщі, як зазначив начальник КП «Дрогобичводоканал» Роман Шагала, особливо яскраво відрізняється у частині продажу послуг централізованого водопостачання та водовідведення іншим територіальним громадам. У Польщі водоканал продає послуги органам місцевого самоврядування інших громад за договором, який не підпадає під державне регулювання. Підприємству дозволено у ринкових умовах диктувати ціну на свій товар. Кошти, отримані від саме такої діяльності, становлять 20% доходу підприємства і можуть використовуватися у різних напрямках як на розвиток,так і на медійну презентацію водоканалу чи інші потреби. Саме така фінансова незалежність щодо продажу послуги іншим громадам позитивно впливає на фінансовий клімат Краківського водоканалу. Для порівняння: КП «Дрогобичводоканал» продає послугу ТОВ «Трускавецький водоканал» за ціною, затвердженою державним регулятором.
У межах навчання у Кракові представники ООН-Хабітат заслухали презентації водоканалів. Відтак вони вивчатимуть потенціал цих підприємств більш детально з відкритою можливістю інвестування у водопровідну галузь України.