«Космос Емми Андрієвської»: у Палаці мистецтв розгорнуто виставку талановитої мисткині
У Палаці мистецтв цими вихідними презентували виставку знаменитої мисткині Емми Андієвської, яка стала брендом, яскравим еталоном українського сюрреалізму. Експозиція носить назву «Космос Емми Андрієвської».
Емма Андрієвська написала понад 40 прозових творів та поезій, та понад 10 тисяч живописних полотен.
Мисткиня з ранніх літ вражала феноменальними інтелектуальними та творчими здібностями. У своїх інтерв’ю вона неодноразово розповідала про те, як у шість років ілюструвала “Декамерона” Боккаччо, а в дев’ять – перечитала всю світову класику. Протягом життя Емма Андієвська опанувала, окрім української, ще дев’ять мов – німецьку, англійську, французьку, італійську, іспанську, португальську, латину, старогрецьку та санскрит. Проте пише свої літературні твори лише українською. Запевняє, що завжди прагнула “створити українську державу в слові”. Сьогодні мисткиня мешкає закордоном, однак її роботи мандрують численними галереями України та милують око відвідувачів.
У день відкриття виставки у Дрогобичі про сторінки життя і творчості Емми Андрієвської говорила Надія Кікта, завідувачка відділу європейського мистецтва. Про передумови організації цього знакового виставкового проекту у місті Котермака розповіла Ольга Білас, директорка музею «Бойківщина», де зберігається дана колекція. Своє пояснення феномену Емми Андієвської запропонувала відвідувачам і Алла Гладун, директорка музею «Дрогобиччина», а також мистецтвознавець – Володимир Грабовський. Експресивною кульмінацією урочистого відкриття виставки стало відео, на якому Емма Андієвська розкриває секрети своєї творчості.
Не дивно, що презентація знакової особистості української культури у Палаці мистецтв зібрала численну аудиторію, зокрема чимало молоді. Захід відбувався в невимушеній живій атмосфері. Учасники ділились враженнями, не приховуючи своїх емоцій та захоплення непересічним авангардним живописом.
Зазначимо, народилася Емма Андрієвська в 1931 році в Донецьку. Родина змушена була емігрувати з України через політичні репресії: вбивство батька, відомого вченого-винахідника. Майже все своє життя Емма Андієвська прожила за кордоном, зокрема у Німеччині та США, де зуміла успішно реалізувати себе.
Майже сорок років працювала на німецькому “Радіо Свобода” під псевдонімом Галина Гордієнко. Організувала сотні виставкових проєктів у США, Німеччині, Італії, Бразилії, Швейцарії, Іспанії, Австралії та Саудівській Аравії. Тричі була номінована на Шевченківську премію з літератури та отримала її у 2018 році. І це лише короткий перелік її професійних здобутків.
Відомість та впізнаваність у світі Емма Андієвська здобула саме як українська художниця. Її часто порівнюють з Марією Приймаченко та ставлять в один ряд з Пабло Пікассо та найвідомішими експресіоністами.
Емма Андрієвська створила свій власний неповторний і неперевершений світ фантастичних химерних образів. Її картини – це втілення вулканічного екзистенційного темпераменту унікальної особистості. Потужна енергетика її творів вражає і буде вражати незалежно від простору і часу.
Попри поважний вік (93 роки) художниця продовжує творити. Її картини народжуються як цілісний образ творчої уяви, більшість з яких вона «хапає» уві сні, коли в підсвідомості міксуються найбільш несподівані асоціації.
Оглянути експозицію можна буде до 15 липня.
Світлини – Тетяни Шумської.