Легальна зайнятість — спільна відповідальність, — Сектор з питань праці ДМР
Нелегальна зайнятість користується на сьогоднішній день величезним попитом завдяки безпосередньо самим працівникам. Оскільки дуже часто в умовах дефіциту вільних для працевлаштування вакансій, громадяни від «безвиході» погоджуються на будь-які умови праці, запропоновані роботодавцем. Але від цього можуть страждати обидві сторони трудових відносин.
Роботодавець не застрахований від несумлінних працівників. І тому відсутність належно оформлених трудових відносин з найманими працівниками може призвести до позбавлення права вимагати у працівника виконання роботи належним чином або дотримання працівником правил внутрішнього трудового розпорядку та режиму роботи. За таких умов роботодавець не в змозі буде притягнути найманого працівника як до матеріальної відповідальності, так і застосувати до нього дисциплінарне стягнення. Тобто, «нелегалізована» зайнятість має для роботодавців безліч негативних наслідків.
Наймані працівники, в свою чергу, втрачають можливість користування державними гарантіями, зокрема: субсидією, державною соціальною допомогою малозабезпеченим сім’ям, втрачають трудовий стаж, право на допомогу по безробіттю і пенсійне забезпечення. Отримуючи таким чином заробітну плату неофіційно, «в конвертах», працівники позбавляють себе можливості користуватись щорічними відпустками, а у випадку виробничої травми або захворювання – оплати лікарняних листів, страхових виплат і т д. Тому, погоджуючись на «тіньову» зайнятість, працівники повинні розуміти, що вони самостійно сприяють собі в очікуванні ризиків, пов’язаних із захистом своїх трудових прав та соціальним захистом у разі скрутних життєвих обставин.
Днями відбулося два засідання робочої групи з питань легалізації виплати заробітної плати та зайнятості населення Дрогобицької міської ради , на якому заслухано суб’єктів господарювання міста, у яких за даними звітності державної фіскальної служби середня заробітна плата за жовтень 2018 року була на рівні або нижча законодавчо встановленого мінімуму (3723,0 грн.). Крім того , проведено 23 обстеження роботодавців щодо легальної праці по місцю здійснення господарської діяльності. Приємно відзначити, що всі працівники, які були на робочих місцях працювали легально.
Хотілося б, щоб питання легалізації оплати праці знайшло розуміння як серед населення, так і серед тих роботодавців, які використовують нелегальну працю, адже тільки так можна встановити діалог між органами влади, роботодавцями та працівниками, щоб кожен мешканець міста мав офіційне оформлення на роботі, а значить – соціальні гарантії. Обстеження триватимуть і надалі.
Сектор з питань праці ДМР