Храм Святого Юра в Дрогобичі досліджують міжнародні експерти: місія ЮНЕСКО та ІКОМОС напрацьовує план реагувань на надзвичайні ситуації для об’єктів культурної спадщини
Львівщина багата сакральними надбаннями, які внесені до списку світової спадщини ЮНЕСКО. Так, 4-ри із 16-ти дерев’яних церков Карпатського регіону уже перебувають під егідою охорони ЮНЕСКО. Однією з таких сакральних перлин багатий і Дрогобич – це храм Святого Юра. Церква є однією з найстаріших дерев’яних церков Галичини, яку в 2013 році внесли до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
У ці дні до Дрогобича завітали почесні гості – представники місії ЮНЕСКО та Міжнародної ради з охорони пам’яток та історичних місць (ІКОМОС), а також архітектори та представники Департаменту архітектури та розвитку ЛОВА. Фахівці місії, серед яких чимало іноземців експертів, мають великий досвід роботи із архітектурою старовинних храмів по всьому світу, особливо з дерев’яними церквами.
У Дрогобичі представники місії завітали у духовну перлину міста – храм Святого Юра, де відбулась зустріч із міським головою Тарасом Кучмою, керівником Управління культури та розвитку туризму Володимиром Ханасом, а також керівницею Музейного комплексу «Дрогобиччина» Аллою Гладун.
Насамперед, хочу зазначити, що завдяки вашій праці ви творите важливе для українського народу. Адже ваша плідна робота допомагає зберегти нашу автентичність. Саме за неї, а ще нашу історію, культуру та мову стоять стіною наші воїни, бо ці цінності сьогодні та упродовж минулих століть неодноразово намагались знищити окупанти. Також дякую експертам, за ту мужність, яку вони проявили, приїхавши у цей складний час в Україну. Нещодавно, ми були на презентації відреставрованого іконостасу церкви Святого Юра у Києві. Тому, завдяки вам та вашим колегам, завдяки вашій неоціненній роботі, ми збережемо нашу культурну спадщину та передамо її наступним поколінням”, – наголосив під час зустрічі очільник громади Тарас Кучма.
Включно по 31 жовтня експерти ЮНЕСКО та ІКОМОС проводять грунтовні роботи та оглядають храм Святого Юра у Дрогобичі та церкву Зіслання Святого Духа у селі Потелич. Головна мета — напрацювати план реагувань на надзвичайні ситуації для об’єктів культурної спадщини.
Базуватиметься план на матеріалах детального, розширеного документування, зробленого за міжнародними стандартами збереження та консервації об’єктів архітектури, зокрема, за допомогою фотограмметрії та 3D-лазерного сканування.
Раніше команда експертів уже побувала та оглянула вибрані пам’ятки у Києві та Чернігові. Після всього зібраного та опрацьованого в Україні матеріалу, ЮНЕСКО та ІКОМОС запропонують методичні рекомендації та нададуть технічну допомогу сакральним спорудам краю. А в майбутньому ці напрацювання стануть частиною управління об’єктів архітектури всесвітньої спадщини.
Зазначимо, що усі заходи відбуваються під егідою ЮНЕСКО за кошти, виділені урядом Японії у межах проєкту цільового фонду ЮНЕСКО/Японії «Підтримка України у сфері культури та освіти: Надзвичайне реагування на Всесвітню спадщину та культурні цінності. Оцінка шкоди та захист», що реалізується з 2023 року.
Додамо, церква Святого Юра у Дрогобичі є однією з найстаріших дерев’яних церков нашого краю, яку в 2013 році внесли до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Цей храм пам’ятає все про українські традиції та історію, бо побудований понад п’ять сотень років тому. Торік за 3 мільйони гривень з обласного бюджету тут провели низку ремонтних робіт, щоб максимально зберегти в церкві архітектуру XVI століття.