Пам’ятні алеї, книги та меморіальні дошки на фасадах будівель: як у Дрогобицькій громаді увічнюють пам’ять про полеглих Героїв?
Від початку російсько-української війни, чимало хоробрих захисників – вихідців Дрогобицької громади стали на захист рідної землі. Вони зробили свій свідомий вибір після Революції Гідності, стали на захист східних кордонів України в час проведення АТО, посилили лави Збройних Сил України в час повномасштабного вторгнення ворога.
Дрогобичани, стебничани, мешканці сіл Дрогобицької громади стояли та стоять на сторожі свободи та незалежності України. На жаль, багато з цих сміливих та самовідданих людей захищали рідну країну та усіх нас ціною власного життя.
Тому важливим завданням кожного з нас є збереження та достойне вшанування пам’яті про кожного Героя, який поклав своє життя на вівтар нашої свободи.
У Дрогобицькій громаді ця робота ведеться системно, з врахуванням думок та побажань родин полеглих захисників України, ветеранів війни, діючих військовослужбовців.
З 2014 року у Дрогобичі та Стебнику розпочали встановлювати перші меморіальні дошки, присвячені першим воїнам світла – Героям Небесної Сотні та першим захисникам, які загинули в зоні АТО.
Першою у 2014 році встановили меморіальну дошку, присвячена Герою України, учаснику АТО, випускнику стебницької гімназії №11 Тарасу Зозулі.
В лютому 2015 року у Дрогобичі, біля Катедрального Собору Пресвятої Трійці встановили пам’ятний знак на честь Героїв Небесної Сотні та загиблих воїнів АТО.
В тому ж році у Дрогобичі встановили перші меморіальні дошки загиблим воїнам АТО Олегу Ушневичу, Ігорю Борису, Івану Ісику – на фасаді ПТУ №15.
Меморіальна дошка випускнику, загиблому воїну Тарасу Зозулі – на фасаді Дрогобицького нафтового коледжу, меморіальна таблиця загиблому в АТО Дмитру Лесешаку – на фасаді ДМТК.
У Стебнику на фасаді Ліцею №7 встановили меморіальну дошку, присвячену Герою України Богдану Вайді.
А в серпні 2015 року у Стебнику встановили першу конструкцію з портретами Героїв Небесної сотні та Героїв АТО.
У Дрогобичі в жовтні 2015 року встановили меморіальну дошку, присвячену Юрію Комару, загиблому воїну російсько-української війни, який навчався у гімназії №10 імені Євгена Коновальця.
У 2015 та 2016 роках на фасаді Стебницької гімназії №6 встановили меморіальні дошки, присвячені загиблим Героям, випускникам школи – Мар’яну Дишелю та Володимиру Костику.
На фасаді Гімназії №5 у 2015 та 2016 роках встановили меморіальні дошки, присвячені випускникам школи – Ігорю Борису, Богдану Вовку. У 2021 році закладу присвоїли ім’я Героя України Сергія Кульчицького та встановили меморіальну дошку, присвячену Герою.
Щоб вшанувати пам’ять Героїв Небесної Сотні у Дрогобичі облаштували комплексну меморіальну скульптуру та сквер Небесної Сотні на вулиці Пилипа Орлика. Щорічно біля пам’ятного знаку проводять віче та згадують криваві події Революції Гідності.
А у відділі історії музею Дрогобиччина облаштували пам’ятну кімнату, присвячену спогадам Майдану та загиблим Героям Небесної Сотні (курує Марія Головкевич).
Також у Дрогобичі встановили меморіальні дошки Героям України Вовкові Богдану, Олегові Ушневичу, Фінчуку Костянтину, випускнику Ліцею № 1 імені Івана Франка Андрію Лавріву та Олегові Гільжинському, випускнику гімназії № 5 Яхніву Володимиру.
Біля гімназії №11 у Стебнику встановили Меморіальну стелу полеглим Героям – випускникам закладу освіти на Алеї Перемоги і Пам’яті та меморіальні книги, присвячені Героям України, випускникам Стебницької гімназії №11 імені Тараса Зозулі.
У Рихтичах встановили гранітну меморіальну таблицю Захиснику України, воїну АТО Дмитру Лесешаку на будівлі школи та меморіальну таблицю двом Січовим Стрільцям, воїнам УГА Івану Налепі та невідомому воїну. А в самій школі облаштували пам’ятний куточок, присвячений полеглим Героям.
На фасаді Михайлевицької гімназії встановили меморіальну дошку Швадчаку Василю. У Болехівцях – меморіальні дошки Героям, які загинули захищаючи Україну: Стасику Роману та Добошу Павлу. У Добрівлянах – пам’ятну стелу з портретами Героїв.
У селі Верхні Гаї встановили конструкцію з портретами Героїв Небесної сотні, учасників АТО та Героїв російсько-української війни, які проживали у селі. В Унятичах – пам’ятний знак, присвячений борцям за волю України. У Снятинці – Алею Слави, меморіальний комплекс, присвячений борцям за волю України.
На фасадах дрогобицьких та стебницьких ліцеїв встановили низку меморіальних дошок.
Полеглих випускників вшанували профтехучилища та ДДПУ, а комунальні підприємства та фірми, чиї працівники загинули за Україну також встановили пам’ятні куточки, які завжди нагадуватимуть про те, яку високу ціну ми платимо за нашу свободу.
З початку повномасштабного вторгнення ворога, у Дрогобичі почали працювати над тим, аби розробити концепцію комплексного увічнення пам’яті полеглих захисників України.
З цією метою розробили Електронний пантеон Героїв Дрогобицької громади, де зібрані фото, короткі біографії та спогади рідних. Вся ця інформація доступна за посиланням.
Завдяки об’єднаним зусиллям влади, громади, бізнесу, активних мешканців – 1 березня 2024 року у Дрогобичі відкрили Алею Пам’яті з портретами полеглих захисників, емблемами військових формувань та символічною конструкцією, дизайн якої розробила художниця Христина Соломчак, яка втратила на війні чоловіка та брата. Зварив металеву конструкцію на власній кузні ветеран війни Леонід Федевич з синами.
Згодом концепцію Алеї почали поширювати громадою – біля Ліцею №4 імені Лесі Українки встановили схожу пам’ятну конструкцію з портретами – випускниками школи. Ідеї встановлення пам’ятних алей напрацьовують і в селах громади.
У Стебнику в Сквері Героїв встановили меморіальну стелу з портретами полеглих Героїв, вихідців міста, які загинули за України з 2014 року.
Цьогоріч у Дрогобичі вийшов друком І том книги «Герої нездоланної України з Дрогобиччини» авторства Богдана Пристая та Ярослава Грицика – у книзі зібрана інформацію про полеглих захисників України, фото, спогади рідних. Друк книги профінансувала міська рада аби вручити родинам полеглих Героїв екземпляр друкованого видання, в якому назавжди вписана рідна їм людина.
Низку вулиць у Дрогобичі, Стебнику та селах громади було перейменовано іменами полеглих захисників України. Також імена Героїв увічнили в назвах закладів освіти – ліцеїв та гімназій, також в їх честь проводять спортивні заходи та змагання.
На вулицях Самбірській та Коновальця готується облаштування пішохідних алей на честь новітніх Героїв України.
Паралельно триває системна робота з родинами полеглих захисників, ветеранами, яку веде відділ соціально-психологічної, правової підтримки та взаємодії з захисниками, захисницями та членами їх сімей. Керівництво Дрогобицької громади на постійній основі проводить зустрічі з родинами полеглих захисників, зниклих безвісти воїнів та ветеранами війни. Цю роботу курує особисто міський голова Тарас Кучма.
Напрацьовано комплексну концепцію вшанування полеглих захисників, встановлення пам’ятних знаків на могилах Героїв та інші заходи, які дають змогу достойно вшановувати кожного, хто віддав своє життя за Україну та за кожного з нас.