Франкотерапія та обговорення інфраструктурних проєктів: міський голова Тарас Кучма зустрівся з активом села Нагуєвичі
Вчора, 29 січня, відбувся робочий візит міського голови Дрогобича Тараса Кучми до родинного села Івана Франка – Нагуєвич. Після адміністративно-територіальної реформи село увійшло до складу Дрогобицької громади та суттєво підсилило її в туристичному напрямку.
Нагуєвичі – колоритне та історично багате село Дрогобицької громади, відоме в усій Україні як мала батьківщина Івана Франка. Тут знаходиться Державний історико-культурний заповідник «Нагуєвичі», де відтворено музей-садибу Франка, на території якого проводять культурно-мистецькі заходи та фестивалі і навіть вирощують франко-овечок. Відтак родинне село Каменяра активно приваблює туристів.
А ще Нагуєвичі – одне з небагатьох сіл, яке може похвалитись надавчою грамотою та гербом, виданим колись князем Перемишлянським та Галицьким – Левом Даниловичем.
Чим ще живе село сьогодні, як до його розвитку долучаються місцеві мешканці та які проблеми потребують вирішення станом на сьогоднішній день – про це та багато іншого обговорили під час візиту міського голови Дрогобича Тараса Кучми.
Зустріч відбулась у приміщенні сільської ради Нагуєвич, в кабінеті старости – Лесі Гром. У спільному обговоренні взяли участь керуючий справами виконкому Дрогобицької міської ради Віталій Вовків, отець Андрій Безушко, директор ДІКЗ «Нагуєвичі» Богдан Лазорак, представники освітніх установ – Нагуєвицького ліцею та Нагуєвицької спеціалізованої школи-інтернату, а також – представники місцевого бізнесу.
Під час заходу присутні обговорили низку актуальних питань, поміж якими інфраструктурні, освітні, культурні. Як наголосила староста Нагуєвич Леся Гром – з часу останньої робочої зустрічі, більшість окреслених проблемних питань вдалось вирішити, однак щоденно виникають нові потреби та нові плани, які активна громада села хоче реалізувати.
Мова йшла про ремонт дороги до школи, сплату податків та виконання робіт зі сфери обслуговування та благоустрою кладовища – які готові брати на себе представники місцевого бізнесу.
Директор ДІКЗ «Нагуєвичі» розповів про важливість промоції франкознавства та запровадження франкових днів у місцевих школах.
Наш заповідник вже зараз облаштований за нормами безбар’єрності, ми закупили пандуси. До нас можуть приїжджати військові та ветерани війни. Франкотерапія може стати важливою складовою процесу реабілітації наших воїнів”, – відзначив Богдан Лазорак.
Також франкознавець наголосив, що цьогоріч Нагуєвичі відзначатимуть 781 річницю з першої писемної згадки про село. Паралельно ведеться підготовка до проведення чергового Франко-фесту та напрацьовується ідея відкриття Франко-кафе. Однак важливим залишається питання безпеки – біля заповідника необхідно облаштувати додаткові переходи та дорожні знаки.
Однією з головних проблем є те, що дорога, яка пролягає через Нагуєвичі перебуває в обласному підпорядкуванні, відтак місцева влада не має права вчиняти дії щодо її ремонту, благоустрою чи встановлення дорожніх знаків.
Отець Андрій Безушко наголосив на важливості реставрації старої дзвіниці, яка є пам’яткою архітектури та свого часу була покрита стародавніми гонтами.
Представники бізнесу в свою чергу розповіли про напрямки діяльності та плани щодо реалізації низки проєктів, які будуть корисними для всієї громади, а також – про готовність долучатись до співфінасування спільних проєктів.
Бізнес повинен працювати, адже це сплата податків. Я радію з того, що ви маєте активних людей, які не просто будують свій бізнес та сплачують податки, але й долучаються до таких зустрічей, самі подають ідеї та готові долучатись до їх реалізації, бо вболівають за розвиток рідного села і рідної громади”, – наголосив міський голова Тарас Кучма.
Також мова йшла про перспективні енергетичні питання – облаштування сонячних панелей чи вітряків, які могли б забезпечувати окремі об’єкти в селі автономною енергією.
Важливим та актуальним стало обговорення пам’ятної алеї з зображеннями полеглих воїнів – вихідців села. Її планують облаштувати в центрі села як продовження концепції дрогобицької Алеї пам’яті. Станом на сьогоднішній день лави Небесних воїнів поповнили вісім вихідців села.
Такий проєкт планують реалізувати в ближчому часі. А до розробки проєкту долучать учнів освітніх установ та вихованців художніх гуртків.
Нагадуємо, візити міського голови до сіл громади є частиною постійної комунікації з активом старостинських округів – з метою напрацювання спільних ідей та реалізації проєктів, які є важливими для мешканців громади.