Фестиваль «Сурми звитяги» збирає юнь 17-й раз
– «Сурми» ?!
– Знову «Сурми»? – передбачаю реакцію скептиків. І ніби рацію ті скептики мають: фестиваль збирає юнь 17-й раз! Пригадаймо: започатковано фестиваль патріотичної пісні було як обласний, згодом він став регіональним, потім – Всеукраїнським, об’єднавши юнь 10-ти областей України, і навіть одного разу вийшов на Міжнародний. Оце всупереч логіці скептиків. Росте фестиваль, мужніє, набирає сили.
І тур ХVІІ фестивалю «Сурми звитяги», який було проведено цього річ у Дрогобичі, теж спростував думку скептиків. Фестиваль не тільки спонукає до пошуку відповідного матеріалу, пробуджує творчість – він єднає покоління, і сивочолі ветерани УПА, члени спілки політв’язнів чуються частиною святкового залу і, переконана, молодіють душею. Мета Фестивалю пропаганда серед дітей та юнацтва кращих зразків мистецьких творів патріотичного спрямування, що розкривають героїчний шлях національно-визвольної боротьби українського народу в ХХ столітті, вивчення пісенної спадщини Січового Стрілецтва, Української Галицької Армії, Організації Українських Націоналістів, Української Повстанської Армії, а також сучасної української молодіжної патріотичної пісні, що звучала під час Революції на Граніті, на Помаранчевому та Євромайданах, Революції Гідності.
Наш фестиваль дивував різноманітністю пісенного репертуару, творчими задумами, яскравістю – і навіть професійністю! – виступів. На фестивалі були представлені авторські роботи вчителів, бо фестиваль «Сурми звитяги» став джерелом справжнього натхнення. Вже не вперше представляє свої авторські роботи пані Віра Романюк (гімназія). Цього разу вокально-хоровий ансамбль «Жайвір»., яким керує авторка, виконав її пісню «Жінкам України» на слова Коваленка, своїм виконанням виправдавши свою назву «Жайвір».
Авторська пісня пані Лесі Цісінської на слова Антоніни Листопад «Прокинься, повстанцю» прикрасила виступ Зразкового ансамблю «Чарівна сопілка» Палацу дитячої та юнацької творчості (керівник Ореста Сивохіп). Виступ цього ансамблю (солістка Марічки Олексюк), як завжди , відзначався самобутньою оригінальністю музичного супроводу (акомпаніатор Тарас Сивохіп), використанням народних інструментів, цікавим стилізованим одягом. Є надія, що цей виступ гідно оцінять і у м. Львові.
Давати оцінку – це завжди важко: хтось десь не зовсім дотягнув, хтось сфальшував, хтось… На цьому фоні є, звичайно, ті, хто відзначається високою майстерністю. Але як оцінити дитину, яка уся світиться від щастя, танцюючи у загальному танці? Або того підлітка, що на очах щорічних організаторів конкурсу з малюка перетворився на справжнього легеня? Ніякими балами цього не визначити, і тому я з упевненістю кажу: усі учасники заслуговують на захоплення і подяку. Так само, як заслуговують на це вчителі, які докладали усіх зусиль до того, щоб фестиваль перетворився у справжнє свято мистецтва!
І все ж були найкращі! Це, без сумніву, Зразковий хореографічний ансамбль «Калиновий цвіт» СШ № 2 (керівник Леся Колотило) – неодноразовий переможець фестивалю.
Це вокальний дует ЗОШ № 14 (кер. І.Матійчин) у складі Тараса Цимбаляки та Олега Осташа, сучасність манери виконання яких викликала гучні оплески залу. Зі сльозами на очах слухав зал спів соліста ЗОШ № 1 Олександра Шутова, майстерність якого зростає від фестивалю до фестивалю (керівник Марія Костецька). Заворожила зал своїм співом і солістка цієї ж школи Мар’яна Коцеміра (керівник П Петуляк).
Надзвичайно вдалим був проект, представлений ЗОШ №4. Патріотичну хореографічну композицію»Еверест» підготували спільно народний ансамбль сучасного естрадного танцю «VіVА» (кер.п.С.Дмитрієв), Зразковий ансамбль сучасного естрадного танцю «Радість» (кер.п.Н.Вовденко) та молодіжна формація «Авангард» (кер.п.Н.Антоник, п.Н.Свойкіна). Захоплює і сам задум, його висока ідея і його виконання. Описати це неможливо. Це треба бачити!
Запам’ятався своєю емоційністю спів Анастасії Мхітарян – солістки СШ № 2 (керівник Ореста Мурза), впевненістю – виступ Богдана Піддубного – учня ЗОШ№ 16 (керівник Галина Матвієнко). Нелегко було солістці ЗОШ № 15 – Наталі Голубінці: її партнер, на жаль, захворів, тож дівчині довелося співати одній, і вона зробила це впевнено, вміло (кер Н.Новосільська).
Серед кращих виконавців ансамбль «10-а нота» ЗОШ № 1 (кер. І.Петуляк), Юлія Губицька – ЗОШ № 5 (кер. І.Гомонко), Христина Балонна – ЗОШ № 4 (кер. Н.Антоник, Анастасія Дем’янко – гімназія (кер. Г.Соневицька), не лишився поза увагою і вокальний ансамбль ЗОШ № 8 (кер. О.Магурчак), який приваблює злагодженістю співу.
Фестиваль…Пошук, творчість, майстерність…Фестиваль…Успіх, піднесення, усмішки і…характер. Так, саме характер дав сили Віталії Деренько брати участь у кількох номінаціях- ЗОШ№ 9, (кер. Н.Котова),і Юлії Кирик – ЗОШ № 16 кер. Г.Корчинська з такою впевненістю вийти на сцену першою із солістів!
Кількість танцювальних колективів збільшилася. Танцювальний колектив ЗОШ № 10 приваблює самим задумом композиції, ліричністю (кер. С.Романів). А виступ танцювального ансамблю ЗОШ № 1 (кер. М.Гончарук,) відзначається своєю емоційністю, різноманітністю сольних номерів, яскравим національним колоритом. Зворушливо виглядав і танцювальний ансамбль ЗОШ № 5 (кер. Н.Карамишева).
Слід відзначити чітку роботу ведучих – Віталії Ананьєнко та Лілії Траспетрихіної вихованок Зразкової літературно-творчої студії «Любисток ПДЮТ.
Особлива подяка членам журі: пані Ірині Кліш та пану Богдану Пицу – доцентам кафедри народних інструментів музично-педагогічного факультету ДДПУ імені Івана Франка, перед яким стояло досить складне завдання – серед зірок визначити найяскравіших та організаторам фестивалю Палацу дитячої та юнацької творчості м. Дрогобича.
Вітаємо молодих вчителів, які вперше брали участь у фестивалі.
Попереду випробування наших юних артистів у Львові.
Усім успіху! До нових цікавих зустрічей! Дзвінкого голосу «Сурмам»!
Калерія Луценко
методист Палацу дитячої та юнацької творчості м. Дрогобича