Фасади будинків та мурали: ініціативна група напрацьовує пропозиції з облаштування громадських просторів

18:14 24 Березня 2023

Відбулась зустріч ініціативної групи щодо можливості розміщення на фасадах будівель міста патріотичних муралів та облаштування громадських просторів у центральній частині міста.

Першочергово з ідеєю розміщення патріотичного муралу, який достойно замінив би колишній банер зі зображенням Степана Бандери, звернулась Дрогобицька станиця Всеукраїнського братства ОУН-УПА.

Після отриманого звернення виникла ідея напрацювати концепцію вшанування героїв та підтримки патріотичного духу, а також розглянути варіанти фасадів будівель, які потенційно можуть бути використані під розміщення муралів.

У світлиці Дрогобицької міської ради зібралась ініціативна група з числа представників архітектури, міського господарства, культури, роботи з громадськістю, молодіжної політики, станиці ВБ ОУН-УПА та депутатів міської ради.

Головуючим на засіданні виступив начальник управління цифровізації, інформаційної політики та комунікацій Зеновій Квасній, який представив присутнім інформацію щодо отриманого звернення та запропонував для обговорення декілька варіантів будівель, на фасадах яких можна було б розмістити патріотичні мурали.

Мова йшла про кілька локацій:

– фасад будинку, який примикає до «Стіни плачу» на вулиці Ковальській

– фасад будівлі радіо «Франкова земля» зі сторони молодіжного простору на площі Замкова гора

– фасад будинку на вул. Мазепи, 24

– фасад будівлі на вулиці Ярослава Осмомисла, зі сторони вулиці Трускавецької

В ході зустрічі присутні висловлювали свої пропозиції та зауваження щодо можливості використання існуючих фасадів, бачення щодо їх художнього оформлення та ідеї щодо вшанування Героїв, які доклались до становлення української державності в різні історичні етапи.

Відтак початкова пропозиція вшанування Степана Бандери набула ширшого формату.

По-перше всі присутні зійшлись на думці, що вшановувати Героїв на банерній тканині – зовсім недоречно.

Щодо постаті Степана Бандери, вона достойно вшанована в Дрогобичі, адже місто має парк та пам’ятник видатному націоналісту. Відтак вшановувати його постать можна або в тій же локації, в продовження існуючого архітектурного ансамблю території, або в іншому вигляді.

Можна розробити сучасний патріотичний мурал, який єднатиме борців за незалежність України, демонструватиме різні історичні епохи та насаджуватиме патріотичні піднесені настрої серед людей, – наголосив станичний дрогобицького братства ОУН-УПА Тарас Метик.

Обговорюючи локації, присутні зійшлись на думці, що Дрогобич має досить багато фасадів будівель, які можна було б використати під нанесення муралу. Такі розписи, окрім патріотичного та творчого характеру, прикрашають вигляд будівель та додають місту особливого шарму.

Якщо говорити про фасад будинку радіо, то це локація, яку часто використовує молодь. Тут, на площі Замкова Гора, часто відбуваються заходи, встановлюють сцену. В той час стіна, яка виступає фоном, виглядає зовсім непривабливо. Буде логічно дати можливість молоді вирішити, якою вони її бачать. Якщо хочуть прикрасити її муралом, то яким саме, або ж просто привести її до ладу, щоб могти транслювати на ній фільми чи проводити інші тематичні заходи, – наголосив начальник управління цифровізації, інформаційної політики та комунікацій Зеновій Квасній.

Найбільш жваве обговорення викликала локація будівлі, що примикає до «Стіни плачу». Будинок є пам’яткою архітектури. Станом на сьогоднішній день на фасаді розміщена стара карта України (з Кубанню).

Його облагородження можна розглядати лише в контексті комплексного розвитку території, яка включає меморіальний комплекс.

Пам’ятник жінці, розміщений біля стіни прямо підлягає під вимоги закону про деколонізацію. Його треба знести, а саму територію привести до ладу, аби достойно вшанувати ті історичні події, які тут колись мали місце, – відзначив депутат міської ради Михайло Задорожний.

Присутні депутати та голови постійних комісій ради – Роман Шагала та Юрій Кушлик також підтримали пропозицію облаштування у центральній частині на вулиці Ковальскій місця вшанування пам’яті як історичних постатей, так і жертв війни, адже це місце є історично символічним.

За пропозицією начальниці відділу молоді та спорту Олександри Пашко – фасад будівлі, що примикає до «Стіни плачу» можна використати для демонстрації становлення української державності в контексті різних історичних епох, доповнивши її картами України різної доби.

Представниця управління культури та розвитку туризму Світлана Клюй запропонувала напрацювати повний перелік будівель міста, які можна використати під мурали різної тематики.

Однак бачення самих малюнків, які можна зобразити на фасадах будівель, напрацьовуватимуть вже художники.

Паралельно сектором роботи з громадськістю буде проведено відкриті консультації з громадою та конкурс зі збору проектних пропозицій, адже серед мешканців громади та зокрема серед молоді, є чимало творчих особистостей, які готові долучатись до розвитку Дрогобича та всієї громади.

Перейти до вмісту