Дух просвітництва, боротьби та гідності: у Дрогобичі презентували збірник наукових праць «Франкознавчі студії»

17:04 7 Травня 2025

Пізнавали світ Франка та по-новому відкривали його багату спадщину – у Дрогобичі відбулась презентація збірника наукових праць «Франкознавчі студії». Фоліант об’єднав наукові праці, дослідження та статті знаних франкознавців та професорів.

Презентація згуртувала до спільного обговорення поціновувачів українського слова, мудрості та ідей Каменяра. Захід відбувся у фойє Народного дому імені Івана Франка.

Серед присутніх – науковці, освітяни, митці, студенти, шанувальники українського слова. А також представники університетської спільноти міста та органів місцевого самоврядування: заступник міського голови з гуманітарних та соціальних відносин Юрій Кушлик, керівник управління культури та розвитку туризму ДМР Володимир Ханас.

Захід розпочали із Хвилини пам’яті за полеглими Героями України та Гімном. Їх виконав Муніципальний камерний хор «Боян Дрогобицький».

Як підкреслив на початку культурного дійства ведучий Іван Сех – «Франкознавчі студії» – це не просто книжковий захід – це ще один доказ того, що Іван Франко живе у дослідженнях, у нових поглядах, у сучасному переосмисленні його безсмертних ідей.

Відтак, слово надали докторці філологічних наук, професорці ДДПУ імені Івана Франка, відомій франкознавиці та головній редакторці й упорядниці випуску – Галині Сабат.

Науковиця підкреслила, що «Франкознавчі студії» – це результат інтелектуальної співпраці дослідників, які не лишень зберігають пам’ять про Івана Франка, але й відкривають його для сучасного читача. Адже слово Франка – не з минулого, а з майбутнього. Його тексти – виклик і натхнення для науковців сьогодення. Тому переосмислення праць Франка, нові дослідження та віяння – завжди на часі.

Також Галина Сабат зазначила, що презентація нового, сьомого збірника  «Франкознавчих студій», після майже десятирічної перерви, розпочинає цикл заходів «Країни Франкіани», яка щорічно відбувається у місті Котермака. Місті юності Франка.

За словами Галини Сабат – свого часу ініціював видавництво серій наукових збірників про Франка, серед яких і «Франкознавчі студії» – кандидат філологічний наук ДДПУ імені І.Франка Євген Пшеничний. У період з 2001-2015 рр вийшло шість томів «Франкознавчих студій». Відтак, після тривалої перерви світ побачив сьомий том.

Коли слово взяв керівник управління культури та розвитку туризму ДМР Володимир Ханас, управління якого спільно із Дрогобицькою міською радою долучилось до видавництва фоліанту, то щиро дякував широкій плеяді авторів збірника за те, що досліджують, вивчають та по-новому переосмислюють Каменяра.

Ми підтримали «Країну Франкіану», бо це добра справа, справа в промоцію і популяризацію генія Франка. Сьогодні історія та культура роблять усе для того, щоб донести до українців правду про наш край, наші землі, нашу ідентичність. Адже саме за це стоять та воюють наші воїни. Тому підростаюче покоління українців слід вчити на працях Геніїв, серед яких безумовно Іван Франко. Адже такі українські світочі не тільки вказували шлях розвитку України, але й закладали фундамент міцної та сильної держави. У пам’ять про Генія Івана Франка – сьогодні наше управління спільно із Музеєм працюємо над меморіальною кімнатою Франка. Це буде місце його теплих спогадів, юних років навчання та плідної творчості, – заінтригував керівник управління культури та розвитку туризму Володимир Ханас.

Із щирими словами відгуків на презентації фоліанту виступила низка науковців та дослідників, дотичних до видання збірника. Після презентації відбулось обговорення та накреслення нових творчих планів.

Ведучим заходу був – Іван Сех.

Організувало дійство – управління культури та розвитку туризму ДМР.

Перейти до вмісту