На шляху до інклюзивного середовища: які завдання окреслили під час третього засідання Ради безбар’єрності?
Днями відбулося третє засідання Ради безбар’єрності при виконавчому комітеті Дрогобицької міської ради. Засідання проводилось під керівництвом міського голови Тараса Кучми та заступника з соціальних та гуманітарних відносин, голови Ради безбар’єрності Юрія Кушлика. Також у заході взяли участь заступник міського голови з комунальних питань Василь Качмар, староста Стебника, ветерани, представники громадських організацій та різних структурних підрозділів міської ради.
Заступник міського голови Юрій Кушлик повідомив, що Дрогобицька міська рада подала заявку на участь у проекті облаштування ветеранського простору в місті. Пропозиція щодо земельної ділянки в центральній частині міста, яка повністю відповідає усім необхідним нормам, вже подана в Міністерство.
Також було повідомлено про можливість фінансування робіт у межах напрацьованих безбар’єрних маршрутів за підтримки державного бюджету. Зокрема, 60% фінансування буде надано з державного бюджету, а 40% — за рахунок міського бюджету. Фінансування заходів безбар’єрності передбачено депутатським корпусом у бюджеті на 2025 рік. Це дозволить покращити доступність транспорту та інфраструктури для маломобільних груп населення, що є важливим напрямком розвитку міста.
У порядку денному було також заслухано керівника КП «СМУ», який доповів про стан доступності кладовищ для людей з інвалідністю. Посадовець повідомив, що на кладовищах у Стебнику та на Полі Скорботи вже розпочали роботи з усунення ямковості. На кладовищі по вулиці Пилипа Орлика до кінця травня планують заасфальтувати кілька ям. Стосовно сільської місцевості, пріоритетним завданням є облаштування доріжок до кладовищ.
Начальниця управління інвестицій та економічного розвитку Леся Лазунда поінформувала присутніх, що в місті вже курсує 11 низькопідлогових транспортних засобів на маршрутах Дрогобича, ще 8 — у Стебнику та 3 — у населених пунктах громади. Міський голова Тарас Кучма дав завдання відповідальним підрозділам підготувати та опублікувати на платформі «Відкрите місто» та на офіційному сайті міської ради графік руху безбар’єрного транспорту, а також моніторити їх роботу.
Окремо обговорювались заходи щодо впровадження безбар’єрних рішень у соціальних закладах, включаючи облаштування контрастного маркування, встановлення кнопок виклику та пандусів. Начальник відділу охорони здоров’я першим презентував результати виконання заходів із забезпечення безбар’єрності у всіх відділеннях лікарень, поліклінік Дрогобича, Стебника, а також Болехівської амбулаторії. У медичних закладах громади зокрема встановлені ліфти, рухомі платформи, пандуси, маркування жовтими лініями, нанесено шрифт Брайля та облаштовано спеціальні санвузли для маломобільних груп населення. (Презентація доступна в розділі «Безбар’єрність»).
Під час обговорення ветерани висловили пропозицію щодо додаткової розмітки для людей з інвалідністю біля стоматологічної поліклініки, що також було враховано в планах розвитку безбар’єрної інфраструктури міста.
Начальник відділу освіти розповів, що триває дообстеження навчальних закладів на наявність пандусів і доступних умов для дітей з інвалідністю, і вже до початку нового навчального року всі необхідні зміни будуть впроваджені.
Важливим стало і повідомлення управління інвестицій та економічного розвитку про подачу заявки на проект «Вода без бар’єрів», який передбачає фінансування на придбання підйомника для ДЮСШ ім. І. Боберського на суму 500 тис. грн. Інноваційний ліфт-підйомник забезпечить швидке, безпечне та комфортне перевезення людей з інвалідністю та тих, хто не може або боїться самостійно зайти у воду, зазнає труднощів при спуску по драбинці у воду басейну.
Це лише початок, і далі буде здійснюватися постійний моніторинг та реалізація нових ініціатив для покращення доступності всіх сфер життя міста. Ми повинні зробити все, щоб наші мешканці, незалежно від фізичних можливостей, могли комфортно жити, працювати і навчатися в нашій громаді, — резюмував міський голова.
За результатами засідання, міським головою надано доручення відповідальним структурним підрозділам по реалізації першочергових заходів з безбар’єрності у громаді.