Дрогобицький професор Леонід Тимошенко став лауреатом шостої Міжнародної премії Івана Франка

10:04 28 Серпня 2021

У п’ятницю, 27 серпня, у 165-ту річницю від дня народження українського генія Івана Франка, було оголошено ім’я лауреата шостої Міжнародної премії імені Каменяра.

Цьогоріч найвищу відзнаку в галузі гуманітаристики здобув професор Дрогобицького педагогічного університету імені Івана Франка, доктор історичних наук Леонід Тимошенко. Нагороду присудили за монографію «Руська релігійна культура Вільна. Контекст доби. Осередки. Література та книжність (XVI – перша третина XVIІ ст.)». Зі сцени урочистої церемонії Леонід Тимошенко зізнався, вважає себе не тільки істориком, але й франкознавцем. Оскільки ретельно досліджував і досліджує життя і творчість Каменяра.

Зворушений отриманою нагородою. Подяка усім членам журі, які підтримали мене та мою працю своїм голосом. Давно виношував у планах видати збірку своїх досліджень про Івана Франка. Цьогорічна премія в Міжнародному конкурсі стимулюватиме мене як найшвидше втілити задумане у життя, – наголосив Леонід Тимошенко.

Вручив золотий знак Леоніду Тимошенку, диплом і грошову премію Міжнародного конкурсу правнук Франка Петро Галущак.

Цьогоріч на розгляд компетентного журі було представлено 26 робіт від вчених не тільки з України, але й Австрії, Канади, США. Роботи оцінювали за трьома критеріями, серед яких концептуальність, міжнародний контекст праці тощо.

Директор Міжнародного фонду Івана Франка Ігор Курус зазначив, що премія Франка утвердилася як найпрестижніша наукова відзнака сучасних праць з гуманітаристики.

Міжнародна премія імені Івана Франка є надзвичайно вдалим інструментом просування постаті Івана Франка, інтеграції української гуманітаристики у світову науку, – підкреслив Ігор Курус.

Шоста церемонія нагородження лауреата Міжнародної премії, яка пройшла в фойє Народного дому імені І. Франка, традиційно згуртувала поціновувачів слова та творчості Каменяра із різних куточків України та світу: вчені із Австрії, Польщі, Канади, України, франкознавці, представників влади різних рівнів, офіційна делегація з міста-партнера Нової Каховки, меценати, політичні діячі, громадськість та родина Івана Франка.

Як наголосив у своїй промові міський голова Дрогобича Тарас Кучма, наше місто в боргу перед внуком Франка – Роландом Франком. Оскільки саме завдяки його ініціативі Міжнародна премія Івана Франка який рік поспіль відбувається саме у Дрогобичі, тим самим популяризуючи наше місто і малу Батьківщину Франка.

Надзвичайно прикро, що цього року чоловіча гілка роду Франка перервалася фізично, 11 серпня не стало великого друга Дрогобича, людини титанічної праці, онука Франка – Роланда Франка. Але ця гілка ніколи не перерветься духовно. Бо для нас назавжди Іван Франко є і залишиться – прикладом незламності духу та боротьби за свободу, взірцем творення нашої держави. Цей дух витає сьогодні поміж справжніх патріотів, які боронять нашу суверенну державу на Сході країни.
Філософія Франка – це не просто нескінченне поле для наукових досліджень, це значно більше. Це – дороговказ для нас та прийдешніх поколінь. Послання, яке залишив нам Франко: українська нація – має бути одним організмом, єдиним, нероздільним, здібним до самостійного культурного і політичного життя.
Тож будьмо свідомими продовжити розпочате нашим славним земляком – Великим Каменярем Іваном Франком!, – закликав присутніх Тарас Кучма.

На урочистій церемонії присутні хвилиною мовчання пом’янули світлу пам’ять внука Франка Роланда Франка, серце якого перестало битися на 90-році життя. Заслужений прикарпатський ансамбль пісні та танцю України «Верховина» та Дрогобицький муніципальний камерний хор «Легенда» виконали «Отче наш».

Відтак впродовж вечора звучали пісні на твори Івана Франка: «Вічний революціонер», «Безмежне поле» та інші. На завершення – організатори вручили подяки меценатам та особам, які долучилися до організації церемонії, а науковцям – сертифікати.

Нагадаємо, шоста урочиста церемонія нагородження лауреата Міжнародної премії імені Івана Франка пройшла за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження» в межах грантового компоненту проєкту EU4USociety, в партнерстві з Дрогобицькою міською радою, Львівською обласною державною адміністрацією, Дрогобицьким державним педагогічним університетом імені Івана Франка, Державним історико-культурним заповідником “Нагуєвичі”, Львівським товариством у місті Києві.

Міжнародну премію імені Івана Франка започатковано Міжнародним фондом Івана Франка у 2015 році. Її заснував онук українського письменника Роланд Франко.

У попередні роки премії були удостоєні кардинал Української Греко-Католицької церкви Любомир Гузар, професор Віденського університету Міхаель Мозер та академік Львівського національного університету імені Івана Франка Олег Шаблій, професорка Українського католицького університету Ярослава Мельник і доцент кафедри Східноєвропейської історії Гельсінського університету Йоганнес Ремі, професорка Міланського університету Марія Грація Бартоліні, професор кафедри історії України Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка Ігор Сердюк.

Перейти до вмісту