Дрогобицька ОДПІ: На «гарячій лінії» запитували про порядок зарахування коштів та повернення платежів

0:00 17 Лютого 2017

У середу, 15 лютого, відбувся сеанс телефонного зв’язку “гаряча лінія” із начальником відділу моніторингу доходів та обліково-звітних систем Дрогобицької ОДПІ Борисом Зеновійовичем Котиком. Пропонуємо вашій увазі найбільш актуальні питання-відповіді, що обговорювалися під час телефонного сеансу.

В який термін та за який період суб’єкту господарюванню надається акт звірки розрахунків за податками, зборами та єдиним внеском?

За письмовою заявою суб’єкта господарювання, щодо якого в контролюючому органі відкрито інтегрована картку платника, надається письмовий документ щодо стану розрахунків цього платника за податками, зборами та єдиним внеском на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у довільній формі. Такий письмовий документ видається не пізніше п’ятнадцяти робочих днів з дня отримання заяви, в якій суб’єктом господарювання зазначено платежі і період щодо яких здійснюється звірка стану розрахунків з бюджетами, а також нараховані і сплачені суми по цих платежах за вказаний період.

Яка черговість зарахування коштів, якщо суб’єкт господарювання має заборгованість по відповідному податку (збору), але платіжним дорученням спрямовує кошти на сплату поточних грошових зобов’язань?

Відповідно до п. 87.9 ст. 87 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755–VI із змінами та доповненнями (далі – ПКУ) у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов’язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до ст. 95 ПКУ або за рішенням суду у випадках, передбачених законом.

Спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов’язання перед погашенням податкового боргу забороняється, крім випадків спрямування цих коштів на виплату заробітної плати та єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

Згідно з п. 131.2 ст. 131 ПКУ при погашенні суми податкового боргу (його частини) кошти, що сплачує такий платник податків, у першу чергу зараховуються в рахунок податкового зобов’язання. У разі повного погашення суми податкового боргу кошти, що сплачує такий платник податків, в наступну чергу зараховуються у рахунок погашення штрафів, в останню чергу зараховуються в рахунок пені.

Якщо платник податків не виконує встановленої цим пунктом черговості платежів або не визначає її у платіжному документі (чи визначає з порушенням зазначеного порядку), контролюючий орган самостійно здійснює такий розподіл такої суми у порядку, визначеному п. 131.2 ст. 131 ПКУ.

Чи підллягають поверненню надміру сплачені кошти спадкоємцю у разі смерті фізичної особи-підприємця?

У разі смерті фізичної особи – підприємця спадкоємець, з урахуванням норм ст. 43 ПКУ, має право звернутись до контролюючого органу із заявою щодо повернення надміру сплаченої суми грошового зобов’язання протягом 1095 днів з дня виникнення такої надміру сплаченої суми за умови надання відповідних документів, підтверджуючих перехід прав та обов’язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла.

Які надміру сплачені грошові зобов’язання з податків та зборів не підлягають поверненню суб’єкту господарювання?

Порядок взаємодії територіальних органів Державної фіскальної служби України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов’язань затверджено наказом Міністерства фінансів України від 15.12.2015 № 1146, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 31.12.2015 за № 1679/28124 (далі – Порядок). Відповідно до п. 1 Порядку його дія не поширюється на:
1) відшкодування податку на додану вартість;
2) повернення авансових платежів (передоплати), помилково та/або надміру внесених платниками податків за власним бажанням на рахунки, відкриті на ім’я відповідних органів ДФС, як попереднє грошове забезпечення сплати майбутніх митних та інших платежів до/або під час митного оформлення, та грошової застави;
3) повернення помилково та/або надміру перерахованих (унесених) платниками коштів, сплачених шляхом надання при митному оформленні податкового векселя;
4) повернення суми акцизного податку, внесеної в рахунок погашення податкових векселів;
5) виконання рішень судів щодо безспірного списання коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджетів.

Дрогобицька ОДПІ

Перейти до вмісту