Достойні умови для проживання ВПО та повноцінний освітній процес у школах: відбулась чергова зустріч з представниками УВКБ ООН та донорськими організаціями

13:07 14 Травня 2025

Вчора, 13 травня, у Дрогобицькій міській раді відбулась чергова робоча зустріч керівництва громади з донорськими організаціями, які реалізують проєкти з облаштування прихистків та підтримки ВПО. Поміж ними Агентство ООН у справах біженців, Міжнародний благодійний фонд «Регіон Карпат» NEEKA та благодійний фонд «Рокада».

Делегацію представників управління верховного комісара ООН та благодійних фондів прийняв міський голова Тарас Кучма, заступник міського голови Юрій Кушлик та начальник відділу освіти Петро Шев’як. Також участь в зустрічі взяв голова Ради ВПО, яка діє при Дрогобицькій міській раді – Денис Уваров. Запрошували і керівництво ДДПУ, в гуртожитках якого облаштовані місця тимчасового проживання ВПО та, на жаль, ніхто з представників не прибув.

Тема зустрічі – необхідність переселення людей, які досі проживають у закладах загальної середньої освіти у місця тимчасового проживання ВПО.

Нагадуємо, така ситуація досі має місце у Дрогобичі та Стебнику – внутрішньо переміщені особи, які переїхали до нас в часі перших хвиль евакуації, досі проживають у Дрогобицькій гімназії №5 та Стебницьких гімназіях №11 та №18. Людям неодноразово пропонували переселитись в кращі умови, однак з тих чи інших причин вони вперто відмовлялись.

До нас приїжджали депутати Верховної Ради та представники міністерств, які високо оцінили наші прагнення забезпечити людей кращими умовами проживання. Також був робочий візит омбудсмена, який у своєму висновку підтвердив те, що люди мають проживати в інших умовах. Важливо й те, що через проживання людей в школах, приміщення не можуть повноцінно використовуватись для освітнього процесу – це приносить незручності для дітей та освітнього процесу в цілому» – відзначив на початку зустрічі заступник міського голови Юрій Кушлик.

На початку війни, під час масової хвилі евакуації людей з зони бойових дій, поселення внутрішньо переміщених осіб у закладах освіти було вимушеним та тимчасовим кроком. На той час навчання проводилось в дистанційному режимі, відтак незручностей для освітнього процесу не спричиняло.

Однак зараз, коли освітній процес триває в очному режимі, а поруч з учнівськими класами проживають люди, або ж вони займають спортивний зал, а діти не можуть використовувати його для занять фізкультурою – це вже не вимушений крок, а реальна проблема.

На цьому наголошують всі сторони. Відтак спільно шукають її вирішення.

Головні аргументи людей, які проживають у ЗЗСО – це відсутність оплати за житло та комунальні послуги. При цьому самі заклади освіти несуть підвищене фінансове навантаження, адже навіть в часі шкільних канікул, мають високі рахунки за опалення та електроенергію.

Ми неодноразово проводили оцінки потреб цих людей. Це люди з інвалідністю, люди з особливими потребами. Вони не мають коштів на оплату іншого житла. Вони не можуть підніматись на вищі поверхи. Наразі ми чекаємо від Міністерства соцполітики рішення про виплату компенсації людям напряму. Можливо ці рішення зможуть змінити ситуацію на краще» – наголосив голова Ради ВПО Денис Уваров.

Сторони напрацювали варіанти інших локацій, куди можна переселитись цим людям. Одним із них є гуртожиток ДДПУ ім. Івана Франка на вулиці Левицького, який планують відкрити в якості нового МТП влітку. Влада готова взяти на себе організацію переїзду людей.

Важливо розуміти, що університет не підпорядковується нам, але ми тісно співпрацюємо в цих питаннях, адже стоїться питання функціонування закладів освіти з однієї сторони та забезпечення людей гідними умовами для проживання з іншої. Це важливо і це потребує спільного вирішення» – відзначив очільник громади Тарас Кучма.

Ще одним важливим аргументом є те, що заклади, в яких проживають люди, гостро потребують ремонтних робіт – ремонту даху, обстеження та ремонту систем водопостачання, опалення і електропостачання. В будівлях три роки проживали люди, відтак жодних робіт там не проводилось, в той час як навантаження на мережі було підвищеним.

Відтак, по завершенні навчального року, в школах розпочнуть ремонт. Тому будівлі певний час будуть без світла та водопостачання. Адже потрібен час, щоб підготувати школи до нового навчального року. Це ще одна причина, чому переселення людей неможливо відкладати надалі.

Щоб вирішити питання впродовж найближчого місяця, сторони проведуть ще одну зустріч, з залученням керівництва університету та людей, які проживають в школі – відвідають та оглянуть запропоновані варіанти для проживання.

«Ми маємо з вами одну спільну мету – допомогти цим людям. І всі докладаємо для цього багато зусиль. Тому ми шукаємо різні можливості для реалізації цього проекту і віримо, що спільно вирішимо цю проблему» – наголосили представники УВКБ ООН.

Співпраця з донорськими організаціями у Дрогобичі триває вже три роки і за цей час сторони заручились міцною підтримкою. Відтак сьогодні також вірять, що зможуть спільно знайти вирішення проблемного питання.

До слова, вже наприкінці травня у Дрогобичі відкриють ще один модульний будинок для ВПО – на вулиці Пилипа Орлика.

Висновки уповноваженого Верховної ради України з питань дотримання прав людини доступні в додатках.

Гімназія № 5

Гімназія №11

Гімназія №18

Перейти до вмісту