УПСЗН: Особи, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, мають право на певні пільги та компенсації
Питання захисту прав постраждалих від аварії на ЧАЕС та її наслідків регулюється безпосередньо Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та іншими нормативними актами.
Станом на 01.04.2018 року у мм. Дрогобичі та Стебнику проживає 240 громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, а саме :
– І категорія -54;
– ІІ категорія -86;
– ІІІ категорія- 58;
– вдови -8;
– діти -34.
Управління праці та соціального захисту населення Дрогобицької міської ради проводить виплати різних видів допомог та компенсацій та надає пільги громадянам цих категорій. Зокрема, відповідно до норм постанови Уряду від 20 вересня 2005 року № 936 (зі змінами) встановлено норми вартості продуктів харчування на 2018 рік, розмір яких становить для І-ої категорії 399,00 грн, а для ІІ-ої – 199,50 грн.
Один раз на рік громадянам проводиться відшкодування вартості проїзду міжміським залізничним транспортом до будь-якого населеного пункту України та у зворотному напрямку (без врахування пересадок) на підставі проїзних квитків:
– І категорія – 100 %;
– ІІ категорія – 50 %.
Відповідно до постанови Уряду від 14 травня 2015 року № 285 встановлено такі розміри виплат, передбачених статтями 36 і 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та постанови Уряду від 26 жовтня 2016 року № 760 «Про затвердження Порядку виплати одноразової компенсації за шкоду, заподіяну внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій, ядерних випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, та щорічної допомоги на оздоровлення деяким категоріям громадян»:
– інвалідам I групи – 379,3 грн;
– інвалідам II групи – 284,4 грн;
– інвалідам III групи – 189,6 грн;
– дітям-інвалідам – 1264 грн;
– сім’ям, які втратили годувальника, – 7586 грн;
– батькам померлого – 3792 грн.
Згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 12 липня 2005 року № 562 «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» проводиться виплата:
– учасникам ліквідації І категорії інвалідам І, ІІ групи – 120 грн;
– учасникам ліквідації І категорії інвалідам ІІІ групи та дітям-інвалідам – 90 грн;
– учасникам ліквідації ІІ категорії – 100 грн;
– учасникам ліквідації ІІІ категорії – 75 грн;
– евакуйованим із зони відчуження в 1986 році ІІ категорії – 75 грн.
Додаткова відпустка із збереженням заробітної плати строком 14 робочих (16 календарних) днів виплачується громадянам віднесеним до І і ІІ категорії.
Відповідно до Порядку надання щорічної грошової допомоги для компенсації вартості путівок санаторно-курортним закладам та закладам відпочинку, здійснення доплат за рахунок власних коштів, виплати грошової компенсації громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2016 року № 854, в 2018 році на обліку для забезпечення путівкою шляхом надання грошової допомоги перебуває 17 громадян, віднесених до I категорії, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Відповідно до кошторисних призначень на 2018 рік за напрямом «Здійснення видатків на оздоровлення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» державним бюджетом виділено 49% від потреби на оздоровлення в сумі 54576,00 грн.
Сума однієї санаторно-курортної путівки у 2018 році на 18 календарних днів становить 6822,00 грн.
Для санаторно-курортного оздоровлення постраждалі особи, які перебувають на обліку в управлінні обрали наступні санаторії: «ім. Пирогова» (м. Одеса), «Дніпро-Бескид» (м. Трускавець), «Сонячне Закарпаття» (с. Поляна, Закарпатська область).
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 08 листопада 2017 року № 838 «Про розмір середньої вартості путівки для виплати грошової компенсації замість путівки громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлено, що середня вартість путівки для виплати грошової компенсації замість путівки громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесеним до категорії I та дітям, яким встановлено інвалідність, пов’язану з Чорнобильською катастрофою, визначається Міністерством соціальної політики щороку з розрахунку 35 відсотків розміру одного прожиткового мінімуму, встановленого законом на 1 січня відповідного року для осіб, які втратили працездатність (із заокругленням до однієї гривні). Згідно із наказом Міністерства соціальної політики України від 20 лютого 2018 року № 257 сума компенсації у 2018 році для даної категорії становить 481 грн. Таку грошову компенсацію замість путівки у цьому році отримає 5 постраждалих осіб.
Забезпечення послугами санаторно-курортного оздоровлення буде проводитись з ІІ кварталу 2018 року.
З метою вшанування постраждалих громадян з місцевого бюджету у 2018 році виділено матеріальну допомогу в сумі 45,0 тис. грн.
Додатково інформуємо.
Щомісячна компенсація у разі втрати годувальника призначається на кожного непрацездатного члена сім’ї, який був на його утриманні, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України. Право на щомісячну компенсацію в разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи мають непрацездатні члени сім’ї годувальника, які були на його утриманні. При цьому дітям щомісячна компенсація призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника. Члени сім’ї, які вважаються непрацездатними і утриманцями, визначаються відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”. Вихованці, учні, студенти, курсанти, слухачі і стажисти мають право на щомісячну компенсацію в разі втрати годувальника на строк навчання у навчальних закладах, але не більш як до досягнення ними 23-річного віку.
Додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, та щомісячна компенсація сім’ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи з врахуванням інших доходів не можуть перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність. Державна пенсія особам, віднесеним до I категорії та у зв’язку з втратою годувальника.
Пенсія по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсія у зв’язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Дружинам (чоловікам), які втратили годувальника із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії I, пенсія у зв’язку з втратою годувальника призначається незалежно від причинного зв’язку смерті з Чорнобильською катастрофою.
Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв’язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.
Особи, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, які мають одночасно право на інші пільги та компенсації, передбачені законодавством України, надаються за їх вибором пільги та компенсації відповідно до одного із законів України.
Житлово-комунальні пільги для категорій I, ІІ, надаються також дружині (чоловіку) померлого громадянина, смерть якого пов’язана з Чорнобильською катастрофою, неповнолітнім дітям:
– 50% знижка плати за користування житлом (квартирної плати, плати за утримання будинків), комунальними послугами (газ, електрична і теплова енергія, водопостачання, водовідведення та інші послуги) у межах соціальних норм споживання, передбачених законом, телефоном (абонентна плата, оплата послуг електрозв’язку за місцеві телефонні розмови з квартирних телефонів).
За детальною інформацією просимо звертатися до управління праці та соціального захисту населення Дрогобицької міської ради: пл. Ринок, 1, каб. № 12.
Графік роботи управління: понедідок-четвер – з 8.00 до 17.00, п’ятниця – з 8.00 до 15.45. Вихідні дні: субота та неділя. Телефон для довідок: 22547.