До уваги підприємств та організацій: набрала чинності нова редакція Порядку бронювання військовозобов’язаних осіб
Нова редакція Порядку бронювання військовозобов’язаних осіб на період мобілізації та на час воєнного стану, затвердженого постановою КМУ від 27.01.2023 №76 (далі – Порядок №76), набрала чинності з 30.11.2024 року (постанова КМУ від 29.11.24 №1362).
Оновлені правила бронювання працівників діють з 1 грудня 2024 року.
Бронювання працівників здійснюється виключно через Портал Дія. З 1 грудня 2024 року бронювання військовозобов’язаних працівників можливе лише в електронній формі через Портал Дія згідно п. 3 Порядку №76.
Щоб забронювати працівника через Портал Дія, відомості про підприємство, установу, організацію мають бути внесені до Єдиного переліку органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій для бронювання військовозобов’язаних.
Це передбачено п. 14 Порядку №76.
Тобто, щоб забронювати працівника через Портал Дія підприємству (установі чи організації), насамперед, необхідно отримати статус критично важливого для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період. Відомості про таке підприємство мають бути включені до цього Єдиного переліку.
Відповідність критеріям – щоб отримати статус критично важливого підприємства.
Щоб отримати статус критично важливого підприємства потрібно відповідати трьом або більше критеріям для визнання критично важливим для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.
Варто зазначити, що з трьох критеріїв – два обов’язкові, а саме:
– нарахована середня зарплата застрахованих осіб – працівників за останній календарний квартал не є нижчою за розмір мінімальної заробітної плати по країні, помноженої на коефіцієнт 2,5 (тобто для 4 кварталу 2024 року – 20 тис. грн);
– відсутність заборгованості зі сплати податків до державного і місцевого бюджетів та ЄСВ.
В іншому випадку, статус критично важливого підприємства отримати буде неможливо.
Діючий статус критичності зберігається до 28 лютого 2025 року.
Постановою КМУ «Деякі питання бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час» від 22 листопада 2024 р. № 1332 (далі – Постанова №1332) передбачено умови збереження статусу критично важливого підприємства (установи, організації) для тих, хто не втратив свій статус після аудиту.
Отже, відповідно до пп.5 та 6 п.2 Постанови №1332:
– для тих підприємств (установ, організацій), які станом на 23 листопада 2024 року (день набрання чинності Постанови №1332) мали статус критично важливого на підставі рішень відповідних органів влади, і строк дії таких рішень закінчувався до 30 листопада 2024 року (включно), передбачено збереження цього статусу до 31 грудня 2024 року;
– для підприємств, які мали такий статус станом на 1 грудня 2024 року, цей статус зберігається протягом строку, на який він був наданий відповідним рішенням, але не довше ніж до 28 лютого 2025 року.
Тобто, якщо статус було надано до 31 січня, то він зберігається лише до 31 січня. А якщо статус було надано до 1 квітня, то діятиме він лише до 28 лютого 2025 року.
Важливо: протягом строку збереження статусу критичності його необхідно обов’язково підтвердити.
Для цього потрібно подати пакет документів до того органу, який приймав рішення про статус критичності для того чи іншого підприємства.
Слід зазначити, що за новими критеріями підприємство не може мати податкового боргу, боргу з ЄСВ, а розмір середньої зарплати застрахованих осіб за попередній квартал має бути не менше 20 тисяч гривень.
Бронювати працівників можна під час проходження процедури підтвердження статусу критичності вже з 1 грудня.
За інформацією Мінекономіки, статус критичності підприємства мають підтвердити до 28 лютого 2025 року, а бронювати працівників можуть вже з 1 грудня через Портал Дія.
Водночас, якщо підприємство не підтвердить свою відповідність новим критеріям, то бронювання буде скасоване, як тільки закінчиться строк дії рішення, яким було надано статус критичності.
28 лютого 2025 року – крайня дата скасування всіх непідтверджених статусів критично важливих.
Основним критерієм для бронювання працівника є нарахована зарплата не менше 20 тис. гривень.
Зарплатний критерій для бронювання працівника визначено абз.3 п.8 Порядку №76.
Мінімальний розмір зарплати (зараз– 20 тис. грн) має бути забезпечений працівнику, який був заброньований, протягом усього терміну відстрочки. Це стосується також працівників, які є зовнішніми сумісниками.
Відтак, заброньовані можуть бути також новоприйняті працівники, які ще не відпрацювали повний місяць на підприємстві, яке має статус критично важливого.
Важливо: дотримання підприємством зарплатного критерію стосовно вже заброньованого працівника (тобто не менше 20 тис. грн на місяць) перебуватиме під постійним контролем.
Нагадуємо, що з наступного року Податковий розрахунок необхідно буде подавати щомісячно. Це дозволить без складнощів контролювати питання дотримання зарплатного критерію.
У разі виявлення порушення щодо зарплатного критерію, підприємство втрачає статус критично важливого і, відповідно, відстрочки всіх заброньованих за підприємством працівників анулюються.
Зверніть увагу! Повторно отримати статус критичності можна буде не раніше, ніж через 6 місяців.
Бронювати можна не більше 50 відсотків військовозобов’язаних працівників.
Кількість військовозобов’язаних, які підлягають бронюванню, повинна становити не більше 50% загальної кількості військовозобов’язаних працівників. Для збільшення кількості заброньованих працівників потрібно окреме рішення Міністра оборони (п.8 Порядку №76).
При розрахунку обмеження не враховуються військовозобов’язані-жінки.
Можливість забронювати єдиного військовозобов’язаного працівника підприємства.
Якщо на критично важливому підприємстві працює лише один військовозобов’язаний працівник, то обмежень для його бронювання немає. Однак, цього працівника можна буде забронювати за умови, що підприємство має статус критично важливого і гарантувати, що нарахована заробітна плата такого працівника буде не менше ніж 20 тис. грн щомісяця протягом всього періоду відстрочки.