До уваги мешканців громади: прийнято закон щодо декларування та поводження з вогнепальною зброєю

13:11 2 Грудня 2024

В Україні 25 листопада набув чинності Закон України « Про забезпечення участі цивільних осіб у захисті України», щодо вдосконалення порядку отримання, декларування та поводження з вогнепальною зброєю.

Прийняття цього Закону закладає правову основу для не притягнення особи до відповідальності за зберігання зброї без відповідного дозволу, а також посилить механізм контролю за обігом зброї, що є вкрай важливим не лише у період воєнного стану, а й у мирний час.

Текст закону містить кілька важливих положень щодо декларування вогнепальної зброї та боєприпасів, що стосуються як цивільних осіб, так і органів влади. Основні моменти стосовно декларування зброї можна виокремити так:

  1. Зобов’язання декларувати зброю:

* Цивільні особи, які знайшли вогнепальну зброю або боєприпаси до неї, зобов’язані не пізніше 24 годин повідомити Національну поліцію та передати зброю або вказати її місцезнаходження для вилучення (ст. 1-1).

* Вогнепальна зброя і боєприпаси, що були знайдені та задекларовані, можуть бути використані для відсічення збройної агресії, але декларування не дає права власності на них (ст. 1-2).

  1. Процедура декларування:

* Вогнепальна зброя, отримана цивільними особами і відомості про яку відсутні в реєстрах, підлягає обов’язковому декларуванню в органах Національної поліції України (ст. 1-2).

* Для зброї, яку не підлягає декларуванню (наприклад, нарізна зброя великого калібру, кулемети, гранатомети тощо), встановлено вилучення за ініціативою Національної поліції (ст. 1-2).

  1. Обмеження та заборони щодо декларування:

* Декларуванню не підлягають кулемети, гранатомети, міномети, переносні зенітно-ракетні комплекси, вогнепальна зброя з незаконно зміненими маркуваннями та інші види зброї, які не можуть перебувати у власності цивільних осіб (ст. 1-2).

* Неможливість набуття права власності на знайдену зброю у випадках, коли зброя належить іншій особі або є державною власністю, а також у разі, якщо зброя не підлягає декларуванню (ст. 3).

  1. Декларування після закінчення воєнного стану:

* Цивільні особи повинні здати отриману або знайдену зброю та невикористані боєприпаси до органів Національної поліції протягом 90 днів після припинення воєнного стану (ст. 3).

* Цивільна особа, яка знайшла зброю, має право набувати її у власність після перевірки зброї та спливу трьох місяців після здачі її для перевірки до поліції (ст. 3).

  1. Відповідальність за порушення порядку декларування:

* За порушення порядку декларування або володіння не задекларованою зброєю передбачена відповідальність, встановлена законом (ст. 3, ст. 5).

  1. Перехідні положення:

* Цивільні особи, які мають у володінні вогнепальну зброю, повинні протягом одного місяця після набрання чинності законом звернутися до Національної поліції для її декларування або здачі (перехідні положення).

Отже, основна ідея закону полягає в тому, що цивільні особи зобов’язані декларувати зброю (якщо вона була знайдена або отримана), але це не дає права власності на зброю, а також існують обмеження щодо певних типів зброї, що не підлягають декларуванню. Всі процеси декларування і контролю здійснюються через Національну поліцію України.

Якщо ви знайшли вогнепальну зброю чи боєприпаси, вам необхідно негайно їх задекларувати.

Поліція Львівщини повідомила адреси підрозділів Головного управління Національної поліції у Львівській області, де можна задекларувати зброю та боєприпаси:

* Дрогобицький РВП ГУНП у Львівській області – Львівська область, м.Дрогобич, вул.Стрийська, 22

Звертатися за номером телефону – м.т. 0673341030, 0677725171,0677362098 або  телефонувати на лінію 102.

Перейти до вмісту