Державний аудит не виявив нецільового використання коштів Дрогобицькою міською радою: зауваження стосуються недоотриманих податків та зборів

9:25 28 Травня 2025

У першому кварталі 2025 року у Дрогобицькій міській територіальній громаді відбувся державний фінансовий аудит за період з 01.01.2021 по 31.12.2024 роки.

Метою аудиту було всебічне оцінювання ефективності використання бюджетних коштів, дотримання законодавства у фінансово-господарській діяльності, а також виявлення можливих додаткових джерел надходжень. Аудит відбувся без ускладнень, за результатами не було виявлено суттєвих порушень або нецільового використання коштів.

Аудит охоплював усіх головних розпорядників коштів, комунальні підприємства, а також юридичні особи незалежно від організаційно-правової форми і форми власності та суб’єктів підприємницької діяльності, які беруть участь у виконанні місцевого бюджету та використовували рухоме та нерухоме майно, кошти, землю, природні ресурси, що перебувають у комунальній власності територіальної громади.

Аудитом звернено увагу на окремі чинники функціонування місцевих податків та зборів, які негативно впливають на формування ресурсного потенціалу міської територіальної громади, а саме:

– укладання договорів оренди землі з однаковим цільовим призначенням за різними ставками в залежності від місця реєстрації юридичної/фізичної особи (зареєстровані в Дрогобицькій громаді – 3%, зареєстровані за межами громади – 6%). Прирівнявши ставку до 6%, аудиторська служба вивела недоотримання бюджету у сумі 35,8 млн. грн.

– використання земельних ділянок жителями громади без належних правовстановлюючих документів, а також зволікання з укладанням та продовженням договорів оренди з боку окремих орендарів, призводить до недоотримання бюджетом 10,5 млн. грн.

– надання пільг по сплаті орендної плати за землю та комунального майна призвело до недоотримання 7,2 млн. грн.

– як зазначають фахівці аудиту, заниження ставок податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, призвело до упущених вигод, а підвищення ставок до рівня 1% дозволило б громаді залучити додаткові надходження у розмірі 15,5 млн. грн.

– заниження ставок збору за місця для паркування транспортних засобів призвело до упущених вигод бюджету у сумі 3,5 млн. грн.

На обґрунтування вище перелічених сум варто зазначити, що це не є прямими втратами бюджету, натомість йдеться про недоотримані вигоди, які могли б бути залучені до бюджету громади при повнішому використанні наявного економічного потенціалу, а також розглядаються як можливе резервне джерело надходжень у майбутньому. Затверджені рішенням сесії ради ставки місцевих податків і зборів не суперечать чинному законодавству та є об’єктивно обґрунтовані, адже органами місцевого самоврядування свідомо зменшено податкове навантаження на бізнес та населення громади з метою полегшення життя у військовий час.

Окрім цього, аудитом було вказано на втрати бюджету у сумі 18,0 млн. грн, які були спричинені у зв’язку із наданням послуг закладами освіти і культури дітям інших адміністративно-територіальних громад. Для отримання міжбюджетних трансфертів на компенсацію вищевказаних витрат неодноразово скеровувалися листи до відповідних громад, однак в результаті отримували негативну відповідь.

Під час перевірки фінансово-господарської діяльності КП «СМУ» було виявлено, що з бюджету громади додатково виділялись кошти на оплату ПДВ у розмірі 20%, нарахованого на заробітну плату працівників підприємства, що призвело до зайвого виділення з бюджету Дрогобицької міської територіальної громади бюджетних коштів на загальну суму 17,8 млн. грн. Разом із тим, зазначене питання є спірним та потребує додаткового правового аналізу, оскільки окремі положення податкового та бюджетного законодавства можуть тлумачитися по-різному в контексті оплати праці комунальних підприємств за рахунок бюджетних коштів.

Також державним аудитом було порушено питання щодо неефективного використання коштів на закупівлю магнітно-резонансного томографа на суму 49,0 млн. грн. Однак на сайті Дрогобицької міської ради неодноразово висвітлювалося роз’яснення щодо вимог встановлення вищезазначеного медичного обладнання, ходу ремонтних робіт в приміщенні лікарні, історію його закупівлі та щонайважливіше – економію бюджетних коштів на придбанні потужного механізму.

На основі пропозицій та рекомендацій звіту про результати державного фінансового аудиту буде підготовлено та подано на розгляд виконавчого комітету план заходів задля покращення фінансового стану громади та мінімізації втрат у майбутньому.

Порушення, які були виявлені в процесі ревізії фінансово-господарської діяльності установ були усунені під час проведення перевірки.

Перейти до вмісту