Дерусифікація: чому зміни назв вулиць у Дрогобицькій громаді на часі

14:53 19 Липня 2022

Початок повномасштабної війни росії проти України став початком кінця радянських міток у містах та селах: демонтаж пам’ятників радянської доби, перейменування вулиць, очищення бібліотечних фондів. Такі заходи проводять й у Дрогобицькій громаді. Мешканці громади до цього питання відносяться категорично – ні «совіцьким» маркерам на території сучасної, незалежної Української держави.

Демонтаж радянських символів на території меморіалу «Вічний вогонь» став яскравим прикладом позиції громади. Після цього до місцевого самоврядування почали надходити звернення з пропозиціями щодо перейменування вулиць. Зі свого боку міська рада оголосила низку публічних консультацій за допомогою е-системи «Розумне місто».

Для того, щоб раз і назавжди вирішити питання дерусифікації, розпорядженням міського голови Тараса Кучми створено комісію з питань щодо проведення заходів дерусифікації та з перейменування і присвоєння назв вулицям, провулкам, паркам, скверам у межах Дрогобицької територіальної громади. До складу цієї комісії увійшли представники депутатського корпусу, місцеві краєзнавці та історики, представники галузі архітектури та містобудування. Очолив комісію заступник міського голови Андрій Ковч. У вівторок, 19 липня, відбулося перше засідання цієї комісії.

На початку засідання комісія чітко визначилася, що такі вулиці як Гвардійська, Глінки, Лєрмонтова, Механізаторів, Мічуріна, Рєпіна, П. Чайковського, – однозначно потрібно перейменувати.

До слова, у містах Дрогобичі та Стебнику вже перейменували частину вулиць.

Тепер учасники комісії та запрошені на засідання громадяни, які подавали пропозиції, зобов’язалися напрацювати історичні довідки по цих вулицях і на наступному засіданні подати пропозиції з їх перейменування.

Щоб забезпечити максимальну відкритість та демократичність цього процесу, з громадою проведуть публічні консультації, зокрема з мешканцями вулиць, які планують перейменувати.

Також під час засідання пролунала низка пропозицій, щоб у перейменуванні вулиць дотримуватися принципу автентичності стародавніх назв, враховувати прив’язку до знаних мешканців чи відомих історичних постатей. Частині вулиць планують присвоїти імена сучасних героїв та назви партнерів (міст чи країн), які першими кинулися на допомогу Україні у боротьбі з московським терором.

Розглянули й перелік вулиць сіл. До прикладу, у Брониці є вулиця Гагаріна. У багатьох селах є вулиці Миру та Перемоги. Якщо з назвою Гагаріна заперечень не було, то по назвах Миру і Перемоги думки у членів комісії різняться, адже з одного боку – це назви які є радянськими, а з іншого – сучасні українці також прагнуть миру й перемоги над загарбником.

Щодо пам’ятників та пам’ятних знаків, то у громаді проведуть додаткове обстеження цих архітектурних об’єктів. Визначатимуться й з подальшою долею пам’ятника Геврику у Дрогобичі.

Отож закликаємо мешканців максимально долучатися до майбутніх консультацій та подавати пропозиції, щоб комісія могла прийняти максимально ефективні рішення з перейменування вулиць та демонтажу радянської символіки.

Перейти до вмісту