Дерев’яна перлина міста: у Дрогобичі відзначили 10-ліття внесення церкви Св.Юра до списку світової спадщини ЮНЕСКО

15:03 19 Травня 2023

18 травня, окрім Дня вишиванки, у Дрогобичі відзначили Міжнародний День Музеїв та 10-ліття внесення церкви Св.Юра до списку світової спадщини ЮНЕСКО. Зважаючи на такі поважні дати у місті відбувся Музейний фестиваль. Захід провели у дерев’яній перлині Дрогобича – церкві Св.Юра. А на території храму було розгорнуто благодійний ярмарок. Організатором дійства виступив Музей “Дрогобиччина” за підтримки Управління культури та розвитку туризму ДМР.

Урочисте відкриття фестивалю стартувало із традиційного благословіння від отця Мирослава Соболти. Відтак усіх присутніх привітали член комісії з підготовки дерев’яних церков для внесення до Списку ЮНЕСКО Володимир Герич, директорка Департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської ОВА Олена Василько, міський голова Дрогобича Тарас Кучма, начальник Дрогобицької ОВА Степан Кулиняк, науковці-реставратори церкви Олег Рішняк та Оксана Садова, а також директорка музею «Дрогобиччина» Алла Гладун.

Як підкреслила директорка Музею «Дрогобиччина» Алла Гладун – Міжнародне визнання дрогобицької святині церкви Св.Юра та внесення її до списку пам’яток ЮНЕСКО – стало своєрідним захисним куполом для неї, її охоронним ореолом. Відтак, у святині систематично відбуваються реставраційні роботи і тим самим вдається підтримати її стан. У проведенні цих робіт велика заслуга Львівської військової адміністарції.

Коли слово взяла директорка Департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської ОВА Олена Василько то наголосила, що цьогоріч в бюджеті Львівської області передбачено 3 млн грн на продовження реставраційних робіт у церкві Юра.

У наш непростий тривожний час маємо пам’ятати головне – наші музеї, пам’ятки архітектури та старовинні церкви є найціннішим надбанням кожної громади та нашої України загалом. Коли у тривозі переступаєш поріг храму такого як церква Юра – одразу відчуваєш спокій. Тому маємо берегти такі святині. Щиро радіємо, ща цьогоріч за підтримки ЛОВА вдасся продовжити реставраційні роботи у храмі Юра у Дрогобичі. Тому дякуємо за підтримку таких ініціавтив і місцевій владі. Спільно дбаємо про наш духовний скарб та наближаємо перемогу, – наголосила Олена Василько.

Важливо і те, що церква Юра сьогодні діє і як музей, і як святиня. Адже у ній  здійснюють такі урочисті події, як шлюби,  хрещення, а також і сумні заходи – похорони. Також, практично щорічно на території храму проводять гаївки та різноманітні мистецькі благочинні імпрези. Такі заходи без перебільшень омолоджують церкву та згуртовують навколо неї практично усю громаду міста.

Повномасштабна війна чітко продемонструвала – окупант не тільки хоче загарбати наші території, але й веде цілеспрямовану боротьбу на знищення нашої мови, культури, пам’яток архітектури та музеїв. Думаю усі пам’ятають, як ворог цілеспрямовано знищив Музей Сковороди на Харківщині. Наше завдання, як свідомої громади, берегти такі пам’ятки зодчества як храм Юра та на увесь світ розповідати їхню історію та підкреслювати унікальність. Аналогічна ситуація із нашими музеями, які є безцінними скарбами міста, бо акумулювали у собі культурну спадщину. Щасливий, що церква Юра є діючим храмом Дрогобича. Щиро вірю, що українці повернуть собі усі втрачені через московитів цінності та памятки, – наголосив у своєиу виступі міський голова Дрогобича Тарас Кучма.

Завершили фестиваль виконанням духовних творів учнями Дрогобицької семінарії, а також виступами науковців про унікальність та особливість дерев’яної перлини міста – церкви Святого Юра.

Ведучим заходу був – Іван Сех.

Перейти до вмісту