Читати й перечитувати Франка: у Дрогобичі відзначили 108-мі роковини з Дня смерті Каменяра

14:40 28 Травня 2024

Рівно 108 років тому, 28 травня, о 16 годині перестало битися серце українського генія, письменника, політика та громадського діяча Івана Франка.

У цей день пам’ять великого Каменяра гідно вшановують у кожному місті України. Традиції не зрадили і в Дрогобичі, вулицями якого ходив, навчався, кохав та надихався Іван Франко. Молитва та поминальне віче з нагоди чергових роковин смерті Франка відбулись у Дрогобичі біля пам’ятника Каменяреві. Вшанувати пам’ять великого земляка зібралися представники влади, депутатський корпус міста, представники університету, галузі культури та мистецтв, освітяни, просвітяни, активні мешканці, діти та молодь, а також гості міста.

Чин панахиди відслужив отець Олег, який закликав присутніх читати та перечитувати мудрі настанови і постулати Івана Франка, бо вони актуальні і сьогодні.

Ми як народ маємо багато поважних Геніїв, які свого часу промовляли до нас, а ми їх не чули. Одним з таких був і Франко, який волав: «Народе мій, замучений, розбитий, мов паралітик той на роздорожжу, людським презирством, ніби струпом, вкритий! Твоїм будущим душу я тривожу!». Тривога за Україну поета не покидала ніколи – бо він жив нею, болів та бажав кращої долі. Тож давайте сьогодні знову читати і перечитувати Франка та вдумуватись в кожне слово поета, щоб не допускати подальших помилок у нашому нелегкому процесі державотворення, – звернувся до усіх учасників поминального віче отець Олег.

Кульмінацією заходу було покладання вінків та квітів представниками влади та усіх небайдужих до монументу Франка. А також заклик очільника громади Тараса Кучми до молоді – шанувати своїх Титанів та нести правду про них світові.

Сьогодні ми відзначаємо не лишень день памʼяті Івана Франка, але й маємо скорботні дні, через нанесені ворогом удари по інфраструктурі Харкова та численні жертви через це серед мирного населення. У ці страшні для нашої країни дні, коли гине цвіт нації, як військові так і цивільні мешканці – маємо стояти одним потужним фронтом, стояти і вистояти, бо бережемо найцінніше для кожного з нас – свою Богом дану державу. Через Франкові заповіти, мудре слово і пророчі думки ідемо до нового самопізнання та творення нашої нації. Щиро дякую сьогодні молоді, що з року в рік чисельно приходите на роковини народження та смерті Івана Франка. Ваша небайдужість говорить про глибоко закладені засади гідного виховання та патріотизму. Так тримайте і надалі, бо за Вами світле майбутнє нової України!, – звернуся до молоді та усіх присутніх міський голова Дрогобича Тарас Кучма.

Палке слово та мудрі настанови Івана Франка під час дійства згадували як у промовах, так і у музичних творах, які майстерно виконав Заслужений прикарпатський ансамбль пісні та танцю України «Верховина», а також юна вокалістка Ліцею №1 імені І.Франка – Ангеліна Марчишин. Актори театру імені Лесі Українки, який функціонує при Народному домі імені Івана Франка Алла Мельничук, Іван Сех, а також Андрій Юркевич презентували уривок вистави із поеми «Мойсей» у сучасній інтерпретації та майстерному виконанні.

Патріотичне віче завершили спільним виконанням присутніми Франкового «Не пора».

Ведучим заходу був Осип Марущак. Організувало дійство Управління культури та розвитку туризму ДМР.

Перейти до вмісту