«Чим міцніший тил, тим сильніший фронт», – Тарас Кучма про місію тилових міст у час війни
В умовах повномасштабної війни в Україні важлива не лише допомога армії, а й робота тилу та підтримка української економіки. Кожне українське місто відчуло на собі наслідки воєнних дій та наростаючих загроз. Перед кожним стояло завдання – працювати задля перемоги України та допомагати тим, хто цього потребує. Також на міста в тилу покладена ще одна надважлива функція – допомога ВПО, залучення гуманітарної та міжнародної допомоги, всебічна підтримка тимчасово окупованих території та наших захисників.
Саме завдяки сильним тиловим містам тримаються ті, хто на передовій: як військові, так і цивільні. Агресор це давно зрозумів, тому атаки по тилу зросли багатократно. Про це розповів міський голова Дрогобича Тарас Кучма.
Чому тил має бути сильним, працювати, розвиватись?
– Т.К. Тому що громади, які працюють, приймають біженців, релокований бізнес, виконують важливі задачі для оборони країни. Не секрет, що допомога українській армії з-за кордону – це допомога технікою та зброєю, а кошти на військо йдуть з бюджету України. Отже, основною задачею органів місцевого самоврядування є створення умов для збільшення економічної активності, зростання сплати податків, на які утримується армія.
Чи це може допомогти армії, коли місцеві ради перерозприділять витрати, тобто суттєво зменшать фінансування робіт в громадах на користь армії?
– Т.К. Так, звичайно. Перерозподіл коштів вплине на покращення армії на фронті, але це – тимчасово. Потреби армії, яка веде війну- значні і постійні. А ми, зменшивши фінансування робіт, знизимо сплату податків, знизимо привабливість громади для інвесторів, тобто не виконаємо нашої основної задачі. Зрештою, держава, наприкінці 2023 року, зняла з місцевих бюджетів значні надходження від податку на доходи фізичних осіб від військових та інших силових структур і скерувала це на фінансування війська. Доктрина ведення війни росією сьогодні – є взяття змором України, враховуючи масштаби України та росії, ресурси, тощо. Тому, нашим основним завданням стала підтримка армії, фронту – через сталий розвиток, збільшення сплати податків, покращення життя на території громади. Росіяни це розуміють, тому руйнування тилу стало одним з пріоритетних завдань, поряд із перемогою на фронті. Вони розуміють, що тил – це рейки військової економіки. Чим міцніші рейки, тим більше воєнне навантаження може витримати держава. Ось тому ракетами, диверсіями, пропагандою та інформаційними акціями ворог намагається ослабити наш тил, підірвати ці рейки військової економіки.
Чи всі мешканці громади це розуміють?
– Т.К. Як бачимо, не всі. Є громадяни, на яких вплинула російська пропаганда, і які думають, що закликаючи віддати гроші з бюджетів громад на фронт, є патріотами нашої держави і роблять для неї краще. А по суті вони є «корисними ідіотами росії», бо на довшу мету їх заклики ослаблять Україну, її здатність до оборони в унісон з ракетами агресора. Якщо б ідеї таких громадян про передачу коштів з місцевих бюджетів на оборону несли загрозу росії, то ми б вже бачили, як весь ворожий пропагандистський апарат веде війну з ними та їх ідеями. Але вороги мовчать. І це красномовно. Ідеологи росіян добре знають свою класику, зокрема оповідання «Зловмисник» Антона Чехова. В цьому оповіданні йдеться про наївного селянина, який відкручував гайки на залізничній колії для виготовлення неводу, та ніяк не міг второпати, що його дії привели до залізничної катастрофи – сходження з рейок потягу. Так от, ці «корисні ідіоти» в нашій громаді, своїм бажанням допомогти державі, відкручують гайки на рейках військової економіки, нехотячи діють в інтересах ворога, який домагається зруйнувати цю колію ракетами та шахедами.
Чи треба змінити підходи до бюджетних видатків громади у воєнний час?
– Т.К. Так, і це – обов’язково. Видатки бюджету мають забезпечувати стійкість громади, її сталий розвиток, залучення інвестицій, зростання сплати податків.