Чи готові школи Дрогобича та Стебника до автономізації? Директорам шкіл представили аналітику та стратегічне бачення на основі відкритих даних. ФОТО. ВІДЕО

0:00 26 Січня 2019

Автономізація шкіл — процес, який в межах реформи освіти, передбачає академічну, організаційну, фінансову і кадрову автономію всіх закладів освіти.

Яка ж ситуація у сфері освіти міст Дрогобича та Стебника, чого варто очікувати та яку стратегію слід обрати для підготовки шкіл до автономізації, — про це у п’ятницю йшлося під час наради міського голови Дрогобича Тараса Кучми з директорами шкіл за участі заступника міського голови Василя Качмара, начальника фінансового управління ДМР Оксани Савран, начальника відділу освіти ДМР Петра Сушка, керівника КУ «Інститут міста Дрогобича» Володимира Кондзьолки.

Саме на основі відкритих даних у сфері освіти міст Дрогобича та Стебника за 2017 рік комунальною установою «Інститут міста Дрогобича» було розроблено та презентовано освітянам аналітику фінансування та стратегічне бачення, яке варто впровадити впродовж найближчих місяців, задля досягнення позитивного ефекту під час автономізації шкіл.

Презентував освітянам аналітичні дані та стратегічне бачення директор КУ «Інститут міста Дрогобича» Володимир Кондзьолка.

Отож, як зазначив посадовець, на основі відкритих даних було проаналізовано фінансовий стан освіти у 2017 році, показники виконання програм, фактичну і планову наповненість шкіл, взято до уваги демографічні показники.

Загалом у 17 школах, ліцеї та гімназії навчалося 9851 учень. З них 747 учнів — мешканці інших територій, зокрема 657 учнів — мешканці Дрогобицького району. Найбільше учнів — мешканців інших територій у 2017 році навчались у ЗОШ №8, ліцеї, гімназії, ЗОШ №3, СШ №16, ЗОШ №4 та ЗОШ №2.

Щодо фактичної наповнюваності шкіл, за оцінками КУ «Інститут міста Дрогобича», за критичною межею недобору учнів у 2017 році залишилися такі школи, як ЗОШ №17, ЗОШ №13, ЗОШ №8, ЗОШ №18 та ЗОШ №3.

У ході презентації було детально відображено фінансові видатки. Так, у 2017 році на сферу освіти Дрогобича та Стебника загалом було виділено близько 100 мільйонів гривень державної субвенції та 36 мільйонів гривень з бюджету міста Дрогобича. Однак в різних школах показники видатків з розрахунку на одного учня суттєво відрізняються.

Чимало зауважень з боку керівництва міста до директорів шкіл та відділу освіти викликали показники на енергоносії.

До слова, як наголосив міський голова Дрогобича Тарас Кучма, за останні два роки з різних бюджетів на енергозбереження у школах Дрогобича та Стебника затратили близько 16 мільйонів гривень, проте видатки на енергоносії не зменшились. Своєю чергою це викликає сумніви щодо ефективності енергоменеджменту в сфері освіти.

Зважаючи на ситуацію, яка склалася у сфері освіти, директорам шкіл наголосили, що проведення реформи забезпечить отримання фінансування з таких джерел як державна субвенція, фінансування в межах програми «Нова українська школа», міський бюджет та вивільнені кошти внаслідок ефективного використання наявних ресурсів та можливостей, які надає автономізація.

Відділу освіти запропоновано провести оптимізацію штату бухгалтерів, запровадивши комп’ютеризований бухгалтерський облік для 46 навчальних закладів. Такі дії призведуть до економії коштів у сфері освіти — близько 1 мільйонів гривень в рік.

https://www.youtube.com/watch?v=VP6tGszXutQ

Підбиваючи підсумки проведеної аналітики, освітянам було запропоновано наступне стратегічне бачення:

1. Автономізація закладів освіти

Дозволить закладу вирішувати самостійно на що і як витрачати кошти, а також впливати на обсяг заробітних плат працівників в залежності від продуктивності їх праці.

2. Профілювання та підвищення конкурентоздатності Дрогобицьких закладів освіти Спрямування ресурсів шкіл на розвиток спеціалізованих напрямів (поглибленого вивчення мов, ведення гуртків та ін.) дозволить зробити їх більш привабливими для навчання та акумулювати додаткові кошти. З огляду на те, що 80% населення Дрогобицького району проживає на відстані до 15 км. від м. Дрогобича, це дозволить забезпечити наповнення шкіл навіть в умовах демографічного спаду.

3. Оптимізація освіти в контексті формування філій та об’єднання адміністрацій установ Витрати на управління закладами освіти є значними, особливо в малих закладах. Формування філій та об’єднання адміністрацій навчальних закладів дозволить заощадити значну суму коштів, які можна спрямувати на підвищення заробітних плат працівникам, які працюють з високою продуктивністю чи на інші потреби.

Опісля обговорення презентації та пропозицій, напрацьованих КУ «Інститут міста Дрогобича», міський голова Дрогобича Тарас Кучма доручив відділу освіти та директорам шкіл у тижневий термін подати свої пропозиції та бачення реформи сфери освіти міст Дрогобича та Стебника, зокрема їх шкіл. КУ «Інститут міста Дрогобича» також має напрацювати та презентувати керівництву міста таку ж аналітику на основі відкритих даних за 2018 рік.

«Ми зібралися не для того, щоб поставити вас перед фактом, а для того, щоб порадитися яким чином йти далі. Ми повинні чітко перед собою поставити завдання. Так як воно було, бути більше не може. Я б на цьому не наполягав, якщо б у нас не вийшло провести реформування медицини і отримати позитивний результат.

В освіті я надіявся, що фахівці, зроблять кроки. Але фахівці не спромоглися зробити банального аналізу. Жодного кроку не зроблено. І ми знову повертаємося назад, знову обговорюємо. А тепер я прошу вас всіх і вже є рамки дуже чіткі: тиждень, місяць і закінчення навчально року. Більше ми не будемо «товкти воду в ступі». Я прошу, щоб ви проаналізували ці цифри і чекаю від вас реальних кроків, які ми зможемо зробити, щоб педагоги отримували вчасно зарплати, премії і все, що вони заслуговують», — звернувся до освітян міський голова Дрогобича Тарас Кучма, підбиваючи підсумки наради.

Прес-служба ДМР

Перейти до вмісту